23,5 гривні за долар? Цілком реально

321

Фахівці спробували зробити прогноз, яким цього року буде найнижче співвідношення гривні до долара.

Щоб зрозуміти, що 27 гривень за долар — це вже не фіксована реальність, досить подивитись, як змінювався курс минулого року.

Найбільшого значення курс долара на міжбанку у 2015 році сягнув 24 лютого — 31,63 гривні за долар. Та після різкого зростання «зелений» став поступово падати, і вже 10 березня курс був на рівні 21,69 гривні за долар.

Таке хвилеподібне коливання простежувалося і в наступні місяці. У період травневих свят гривня знову зміцнилася. Наприклад, 14 травня курс долара сягнув мінімального за рік значення — 20,56 гривні за долар.

Зміцнювався курс гривні й наприкінці червня — на початку липня. Далі — на початку серпня (з 22,07 грн./дол. 29 липня до 21,08 грн./дол. — 7 серпня) .

І лише в передостанній день минулого року долар на міжбанку перетнув позначку 24 гривні, беручи у наступні тижні нові й нові висоти. 22 лютого цього року був новий пік — 27 грн./долар.

Якщо торік ми бачили зниження курсу долара з майже 32 гривень до 20,56 гривні за долар, то не можна відкидати чогось такого й цього року.

До якої межі може зміцніти гривня? Прогнозуємо з Павлом Мельником, аналiтиком консалтингової компанiї «MPP Consulting», Вiталiєм Кравчуком, експертом Iнституту економiчних дослiджень i полiтичних консультацiй, екс-мiнiстром економiки Володимиром Лановим, експертом Сергієм Дібровою та заступником директора «Публічного аудиту» Матвієм Холошиним.

Чому напередодні восьмого березня гривня почала зміцнюватися?

П. Мельник: Цікаво, що вперше за кiлька рокiв курс на чорному ринку, готiвковому, мiжбанку та курс НБУ в лютому вирiвнялися до 27 грн. за долар. Нiколи ранiше такого не було. Вiдбулося тестування верхньої межi ринку. Якщо всi курси зупинилися i бiльше нiхто не зростає, то це означає, що бізнес не готовий працювати з таким курсом. Тобто 27 — це забагато.

М. Холошин: По-перше, експортерам, котрі довший час притримували доларову масу, не випускали її на ринок в надії, що гривня ще більше впаде, знадобилися гривні для сплати податків. Тож їм довелося продавати валюту.

В. Лановий: Окрім того, багато банків відчувають дефіцит гривні, вони продають валюту, і це також сприяє зміцненню курсу. На мою думку, позитивно на ринок вплинула новина й про те, що Японія нам надасть кредит на 300 млн. доларів.

І все-таки — до якого рівня гривня може зміцнюватися?

П. Мельник: На мою думку, до 23,5 гривні за долар. Таким на сьогодні є курс, розрахований методом iнфляцiйного паритету. Тобто, нижче цієї позначки долар навряд чи просяде.

За яких умов гривня може змiцнитися до 23,5 гривні за долар? І в які періоди?

П. Мельник: Наприкінці квітня — на початку травня, як і минулого року, варто очікувати на зміцнення гривні. Закінчується опалювальний сезон, на купівлю енергоносіїв знадобиться менше валюти. Це суттєвий фактор.

В. Кравчук: У січні — лютому ділова активність не є високою, тому спостерігається зниження надходжень валютної виручки. Влітку ми завше бачимо певне сезонне зміцнення гривні. Не виключенням буде і цей рік. Ділова активність в цей період зростає, йде покращення припливу валюти у торгівлі, зростає продаж металу, бо починається сезон будiвництва, активно починають експортувати зернові. Це об’єктивні фактори, які впливають на зміцнення гривні. Коли ж буде полiтична стабiльнiсть, вiдновиться спiвпраця з МВФ, то гривня буде рухатися в бiк значного змiцнення.

С. Діброва: Підмітив, що минулоріч гривня зміцнювалася у березні та в серпні, коли надходила допомога від МВФ. Черговий транш від Фонду мав би і цього року позитивно позначитися на курсі національної валюти.

М. Холошин: Нафта почала зростати в ціні. За нею піднімаються всі сировинні ринки — метал, зерно. Це те, що Україна експортує. Якщо світові ціни на сировину зростатимуть, то згоден, що гривня трохи зміцнюватиметься.

У 2015 році гривня зміцнювалася у період травневих свят, перед днем Конституції наприкінці червня, перед Днем незалежності. Чи буде спрацьовувати фактор свят і цього року?

М. Холошин: Зазвичай, на Новий рік долар знижувався, але вперше цього року зелений повів себе не так. Навпаки, він почав рости в період новорічно-різдвяних свят. Тому важко сказати, як фактор свят впливатиме на гривню.

С. Діброва: Зауважу, що цьогоріч Великдень припадає на період першотравневих свят. У такі періоди населення продає більше валюти. Закінчення опалювального сезону та свята однозначно сприятимуть зміцненню гривні у травні.

У лютневому падінні гривні пані Гонтарєва звинуватила паніку. Мовляв, населення, зокрема пенсіонери, скуповують долари й цим самим обвалюють курс. Населення дійсно впливає на курс?

В. Лановий: Але НБУ суперечить сам собі. Бо за його ж інформацією, за перші два місяці цього року населення продало банкам на $261 млн. готівкової іноземної валюти більше, ніж купило. Третій рiк поспіль бачимо тенденцiю скидання населенням доларових заощаджень, бо людям нема за що жити.

А чи можливе зміцнення курсу гривні до 20-22 гривень за долар? Чи це надто оптимістичний сценарій?

В. Лановий: Якщо уряд та НБУ сьогодні дiятиме на користь країни, а не окремих структур, то гривню можна зміцнити. І це потрібно робити. Економiка, країна потребує зміцнення гривнi, бо люди не мають грошей для виживання, економіка звужується. При вмiлому управлiннi фiнансами гривню можна зміцнити і до 18-20 гривень за долар.

Автор материала: Леся Ясинчук