Або величезна помилка і кінець підтримки, або Яценюк залишається

654

Одна заява дипломата на два речення докорінно змінила плани чотирьох із п’яти партій у парламенті.

Ще тиждень тому складалось враження, що немає сили, яка врятує Яценюка і його уряд. Аж раптом, мало не в одну мить усе змінилось. На екранах замиготів керівник президентської партії Луценко і підтвердив, що змін не буде, хіба косметичні.

Це виглядало досить комедійно, адже саме середовище Порошенка останніми місяцями докладало неабияких зусили, щоб помножити Яценюка і його партію, як то кажуть, на нуль.

З політичного погляду, цього домогтися вдалось — рейтинг прем’єра опинився на рівні статистичної помилки. І раптом Порошенко зм’як.

Що ж сталося? Найпростіша відповідь — Захід не погодився на те, щоб корумповане оточення Порошенка здобуло контроль над усіма гілками влади, у тому числі — над усіма силовими відомствами.

Фінальною точкою стала коротка заява посла США в Україні Джеффрі Паєтта. Вона усе розставила на свої місця: «Небезпечні голоси кажуть: «Досить міністрів-технократів і професійного управління — прийшов час політикам взяти кермо влади, — написав він у Twitter. — Це буде величезною помилкою, буде підживлювати зусилля Кремля хибно представити Україну як демократію, яка слабшає, а не формується».

Отже, усе зрозуміло. Порошенкові фактично поставили ультиматум: «або величезна помилка» і кінець підтримки, у тому числі від МВФ, або Яценюк залишається.

Логіку Заходу зрозуміти просто: там бояться нових дострокових виборів, які неминучі, якщо Яценюк відчує себе ображеним і стане у позу після можливої відставки. По-перше, бо не впевнені, що втримають ситуацію під контролем у час нової смути у ході кампанії дострокових виборів. По-друге, ще не готові запасні прозахідні політичні проекти, здатні перемагати на нових виборах. По-третє, Захід має серйозний вплив на ключових міністрів уряду Яценюка і не хоче ризикувати. Заходу простіше переконати Порошенка вгамувати апетит, ніж іти на нову виборчу авантюру.

І Порошенко швидко відступив. «Батьківщина» і «Самопоміч» ще намагаються використовувати агресивну риторику, вперто обзиваючи уряд Яценюка «безпорадним» і «безвідповідальним», але й вона слабшає. Хоча якщо взяти політичний потенціал цих двох партій і додати до нього амбіції Ляшка, то кінцевий сюжет політичної кризи ще може зазнати певних змін.

Втім зрозуміло одне: у найближчі три тижні ми матимемо остаточну відповідь на те, чим закінчиться політична криза, що триває в країні останні декілька тижнів.

Які сценарії ще можливі? Які наслідки може мати рішення партії Порошенка погодитися на збереження Яценюка на посаді?

Про це — у розмові з директором Українського інституту аналізу і менеджменту політики Русланом Бортником та провідним експертом політико-правових програм Центру Разумкова Віктором Замятіним.

Отже, уже очевидно, що нас чекає злегка підманікюрений третій уряд Яценюка. Чи варто чекати виходу з більшості “Батьківщини” і “Самопомочі”? Як зрозуміти, чому «Батьківщина» і «Самопоміч» далі різко критикують уряд, хоча заяв про вихід із коаліції не поспішають робити?

Р. Бортник: Вони борються за те, щоб посилити вплив “Самопомочі” та “Батьківщини” на коаліцію.

А як цього можна досягти?

Р. Бортник: Вони хочуть внесення правок до коаліційної угоди, які передбачали б, що всі питання на розгляд парламенту потрапляють через сито ради коаліції. У цьому голосуванні “Батьківщина “ і “Самопоміч” намагаються отримати “золоту акцію”: якщо питання не підтримають на раді коаліції (а голосування там має бути одностайне), то його не можна буде розглядати у парламенті. Таким чином “Самопоміч” і “Батьківщина” здобули б таке собі право вето у Верховній Раді та впливали б на порядок денний парламенту.

Найімовірніше, “Самопоміч” і “Батьківщина” не вийдуть із коаліції. Це чудово розуміють у Блоці Петра Порошенка. Адже вихід “Самопомочі” та “Батьківщини” вкрай негативно сприймуть наші західні партнери — і ЄС, і США. Вони вважатимуть це кроком до дестабілізації країни.

В. Замятін: А я не відкидаю, що “Самопомоч” і “Батьківщина” можуть реально покинути лави більшості, тільки-но для цього настане слушний момент. Але навряд чи це станеться зараз, бо і “Самопоміч”, і “Батьківщина” добре розуміють, що їхній вихід із коаліції може призвести до паралічу більшості, а отже, й до розпуску парламенту.

Якщо політичні умови будуть такими, що дадуть змогу цим політсилам здобути більше голосів на перевиборах (це підкажуть свіжі рейтинги партій), то вони можуть покинути лави коаліції.

Тимошенко і Садовому вигідно діяти спільно. Адже голоси двох партій — це вже серйозна загроза коаліції.

Якщо “Батьківщина” і “Самопоміч” таки наважаться на вихід із коаліції, чи можливе створення нової у чинному парламенті?

В. Замятін: Гарантій, що з’явиться нова більшість, немає. Для цього Порошенкові та Яценюку треба погодитися на об’єднання з “Опозиційним блоком”. А це — не просто репутаційна загроза, це потенційне нищення політичної сили, яка піде на такий крок. А без “Батьківщини”, “Самопомочі” та “Опозиційного блоку” важко буде партії Порошенка і “Народному фронту” зібрати 226 голосів. Адже до коаліції можуть входити лише фракції, а не депутатські групи на кшталт “Волі народу” і “Відродження”, в які об’єдналися всілякі екс-регіонали та позапартійні мажоритарники.

От порахуймо: фракція партія Порошенка — 138 мандатів, фракція Яценюка — 81. Разом — 219. Однак чимало депутатів БПП перебувають у лавах фракції формально — скажімо, внутрішньофракційна група “Антикорупційна платформа” діє тепер фактично автономно, а це 15 депутатів. Так само поводяться деякі індивіди-критики влади на зразок Сергія Капліна… Математика показує, що Порошенко і Яценюка змушені будуть піти на поступки Садовому та Тимошенко.

Р. Бортник: А я вважаю, що створення нової коаліції можливе. Думаю, у Президента є тузи в рукаві. Порошенко може сформувати коаліцію без “Батьківщини” та “Самопомочі” з допомогою депутатських груп. Як? А просто: оскільки групи не мають права входити до коаліції, депутати, представлені у них, можуть приєднатися до фракції Порошенка.

Але я згоден: таку коаліцію значно гірше сприйматимуть на Заході, передусім у Євросоюзі, і вона за наявності потужної опозиції (а нею можуть стати “Самопоміч” та “Батьківщина”) буде маложиттєздатною. У парламенті точитиметься постійна війна — доволі жорстка і відверта, з дуже непрогнозованими наслідками. Президент, безперечно, хоче цього уникнути.

Чи не занадто великий ризик для країни залишати Яценюка прем’єром? Адже два попередні уряди, очолювані ним, успіхами не вразили. Хіба не так?

Р. Бортник: Так, це великий ризик. Залишити безрейтингового Яценюка на посаді — означає позбавити уряд підтримки і довіри українців, інакше кажучи — легітимності.

Відповідно, це означає продовження руху у напрямку до загальної політичної дестабілізації. Адже сам уряд, його непопулярність, неефективність, імітація діяльності є нині джерелом нестабільності в Україні.

Але, можливо, є якісь аргументи, наприклад, у західної розвідки, які не дозволяють Заходу погодитись на дострокові вибори вже і негайно. І саме це пояснює різкий і знервований тон заяви посла США: вони краще за українських нетерплячих політиків відчувають, що час для нового перезавантаження на українському політичному олімпі ще не настав.

Автор материала: Наталія Васюнець