Афера на 350 млн: НАБУ перевірить діяльність Фонду держмайна

544

Слідчий суддя дозволив детективам Національного антикорупційного бюро провести виїмку документів у Фонді держмайна, якими була санкціонована оборудка по крадіжці 346 млн грн. з коштів «Запоріжжяобленерго». Відповідне рішення ухвалив Солом’янський райсуд Києва.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 22 грудня 2014 ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» зверталися з листами до Фонду державного майна України про погодження договорів про відступлення права вимоги по боргам за електроенергію на користь ПАТ «Енергомережа».

Ця фірма зрештою отримала від «Запоріжжяобленерго» право вимоги з низки заводів оплати за електроенергію на суму 346 млн грн. За це «Енергомережа» мала заплатити обленерго лише 200 тис грн. Тобто заводи платили за електроенергію гроші не постачальнику, а посередницькій фірмі.

Оскільки 60,2% акцій «Запоріжжяобленерго» належить державі, то енергокомпанія звернулась до ФДМУ за погодженням своїх угод з «Енергомережею». Аналогічно за таким дозволом звернулось і держпідприємство «Запорізький титано-магнієвий комбінат», яке виступало платником грошей за електроенергію.

Суддя дозволив виїмку звернень компаній до ФДМУ та відповіді фонду з відмітками щодо його погодження керівниками структурних підрозділів, пояснювальними/ доповідними записками до нього, а також з відповідними резолюціями керівників щодо його розгляду.

«Наші гроші» звертались до ФДМУ з проханням пояснити, чому Фонд погодив угоди «Запоріжжяобленерго» і «Енергомережі».

Голова ФДМУ Ігор Білоус тоді офіційно відповів, що «за вказаним листом Товариства Фонд не надавав погодження ВАТ «Запоріжжяобленерго» на здійснення зазначеної операції з борговими вимогами, оскільки на думку Фонду, надані проекти договорів не є факторинговими у розумінні частини 4 статті 12 Закону України «Про приватизацію державного майна».

Зазначимо, в рамках кримінального провадження ведеться розслідування по привласненню 346 млн грн. коштів «Запоріжжяобленерго». У грудні суддя дозволив виїмки документів по цій справі у банках та у компаніях «Запоріжжяобленерго», ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (контролюється групою Дмитра Фірташа), ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» та «ХК «Енергомережа» (Дмитро Крючков, якого учасники ринку неофіційно пов’язують з віце-президентом УЄФА Григорієм Суркісом).

Міноритарними акціонерами «Запоріжжяобленерго» є групи близьких до президента України Петра Порошенка Констянтина Григоришина та братів Суркісів.
У липні 2015 року МВС порушило кримінальне провадження по цим оборудкам «Запоріжжяобленерго».

Однак через кілька днів Генпрокуратура закрила кримінальне провадження у справі про присвоєння 950 млн. грн. «Запоріжжяобленерго» у зв’язку з відсутністю події злочину. За даними ГПУ, укладення договорів між ВАТ «Запоріжжяобленерго», ХК «Енергомережа» і ЗТМК «не суперечить чинному законодавству», «умови договорів виконуються, на розрахункові рахунки ВАТ «Запоріжжяобленерго» надходять грошові кошти, у зв’язку з чим, якоїсь шкоди інтересам підприємства відсутня».