«Амністія» для «євроблях»: Чому влада не може домовитися з «литовцями»

428

Громадська організація «Авто Євро Сила», яка представляє інтереси власників авто на єврономерах, продовжує проводити свої акції з автопробігами у містах, відкривати нові осередки у містечках і наполягати на доступному розмитненні машин. У неділю, 4-го лютого, вони мітингували в Києві — акція співпала із протестною ходою та виступом Саакашвілі, через що апатрид навіть посварився з «литовцями». Мовляв, їх проплатила влада, щоб вони заважали йому. На це лідер «Авто Євро Сили» Ярошевич відповів, що акція його організації планувалася давно і готувалася кілька місяців.

Втім, на Саакашвілі справа не завершилася. Член комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, народний депутат від фракції «Народний фронт» Вадим Сидорчук повідав деякі деталі із переговорів щодо пошуку компромісу з «литовцями» і розробці відповідного законопроекту, який має врегулювати проблему із розмитненням в Україні «євроблях».

За словами Сидорчука, на одному з останніх засідань пролунала пропозиція глави комітету про зниження зборів для власників авто на європейських номерах в межах 20-30%. Це так звана разова амністія для «євроблях», щоб вони пройшли реєстрацію в Україні. Але ця пропозиція не була схвалена власниками таких авто, які нібито продовжують наполягати на скасуванні будь-яких відрахувань до бюджету для реєстрації авто і зниженні ввізних мит. Наступне засідання Комітету пройде сьогодні і там знову буде підійматися це питання.

Що передувало цьому

Конфлікти «євробляхерів» та влади розпочалися давно. Організація «Авто Євро Сила», яка об’єднує їх, надає юридичну підтримку, восени організувала масову акцію перед стінами Верховної Ради.

«Бляхери» заблокували вулицю Грушевського, вимагаючи істотно послабити податковий тиск на ввезення імпортних старих автомобілів. Тоді нібито була досягнута домовленість, що представники влади та громадські активісти спільно розроблять прийнятний для обох сторін проект закону. Втім, у «Авто Євро Силі» на початках від домовленостей відхрещувалися. А глава парламентського комітету з податкової політики Ніна Южаніна одразу після вересневої акції «бляхерів» говорила, що перереєстрація на українські номери вже ввезених в Україну легковушок з іноземною реєстрацією обійдеться їх власникам в 1-1,4 тис. євро. У жовтні Южаніна заявила пресі, що депутати підготували відповідний законопроект, який повинен вирішити проблему, але його концепція відрізняється від тієї, про яку говорили з власниками авто одразу після акції.

10-го листопада «Авто Євро Сила» провела чергові малочисельні пікети, тепер підрозділів Державної фіскальної служби у багатьох містах України. Причина банальна — конфлікт із фіскалами. «Бляхери» скаржилися на порушення, присутність у машинах патрульної поліції, яка зупиняє їх на дорогах, і намагання внести їх у базу даних з метою виписування штрафів, і так далі.

Щодо штрафів — вони і справді траплялися значні. Наприклад, влітку 2017-го було рішення Київського Апеляційного Адміністративного суду по відношенню до власника Audi A4 на польських номерах, згідно із яким він був оштрафований на 443 тис. гривень.

До цього жителю Черкас той самий суд «впаяв» понад 1,5 млн гривень за нерозмитнений Mercedes-Benz E320 на литовських номерах. Обидва рішення були мотивовані тим, що громадяни України вчинили протиправні дії, бо особисто не ввозили автомобіль на українську територію. Є частина 4 статті 380 Митного кодексу України, у якій сказано, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які їх ввезли в країну. Українці ж вдало користуються лазівками у законодавстві, котрі дозволяють масово завозити нерозмитнені Б/У автомобілі з Європи, що коштують в рази дешевше, ніж в Україні, не сплачувати мита і кататися по наших дорогах. Машини, до слова, і справді дешевші. Golf IV 2002-го року там можна купити за $1,5 тис., а в нас знайти за $5-7 тис.

Траплялися і більш жорсткі рішення — Приморський суд Одеси оштрафував власницю автомобіля Cadillac Escalade 2007 року випуску з литовської реєстрацією на суму вже в 3 млн грн.

Лідер «Авто Євро Сили» Ярошевич в одному зі своїх відео зазначав, що такі дії є пресингом.

Окрім цього, ДФС звернулася до Митного департаменту Литви з проханням провести розслідування щодо законності ввезення на територію України автомобілів, зареєстрованих в Литві.

Після цього передові українські ЗМІ опублікували інформацію, що за даними митного департаменту Литви, понад 59 тис. автомобілів були вивезені з Литви в Україну в обхід існуючих законодавчих норм і там почнуть діяти. Першоджерелом стала стаття у діловому виданні Литви «Verslo žinios» , в якій йдеться про те, що литовські митники повідомляють українських колег про реальних власників авто і всього за 2016-й рік на територію України, за даними наших митників, заїхали 712 600 авто із різних країн.

Також були чутки про те, що в результаті цього розслідування можуть бути закриті фірми, на баланс яких ставляться «бляхи» і нібито співробітниками яких є українці (одна зі схем ввезення), а на їхніх засновників чекатимуть покарання і штрафи.

Той самий Ярошевич записав кілька відеозвернень, у яких пояснив, чому Литва насправді не видаватиме інформацію і не почне боротьбу з «бляхерами». Мовляв, такі дані є конфіденційними і якби Литва так просто передавала інформацію, ніхто б бізнес у країні не вів…

Законопроект з рішенням

В минулому році з’явився законопроект №7286 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху».

Окрім нововведень від очільника МВС Авакова, які мають збільшити повноваження поліцейських, в прикінцевих положеннях можна було побачити пункт, у якому йдеться про те, що транспортні засоби, тимчасово ввезені на територію України більше, ніж на 90 днів, потрібно буде реєструвати.

«Установити, що транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України більш як на 90 днів, протягом десяти робочих днів з моменту такого ввезення підлягають державній реєстрації без зміни реєстраційних документів та номерних знаків країни їх реєстрації, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України», — йдеться в проекті Закону.

Якщо б його таки ухвалили, то у Кабміну було б три місяці з дня набрання чиності Закону для забезпечення прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації. Але інформації про суми, мито та інші збори, в ньому не було. Зараз законопроект на допрацюванні.

Чого хочуть «бляхери»

Вимоги власників авто на єврономерах радикальні: скасувати вимогу Євро-5 на б/у автомобілі (розмитнювати можна авто не старші 2010 року), а також стягування акцизу і мита при ввезенні уживаного авто в Україну. Наразі податки встановлені на такому рівні, що легалізація в Україні імпортного авто може коштувати в кілька разів дорожче самого авто.

«Євробляхери» наводять приклад із розмитненням «Запорожця», який купили в Україні і розмитнили у Польщі, отримавши польські номери за $250. В Україні, мовляв, така процедура коштувала через суд $3000

Які зараз норми

З 1 січня 2018 року в Україні запрацювали нові норми щодо імпорту товарів з Європейського Союзу, в тому числі на автомобілі. Ставки мають знижуватися з кожним роком, поки не обнуляться повністю.

Бензинові:

— з робочим об’ємом не більше 1000 см3 — 6,3% від митної вартості (в 2017 в межах ПВЗВТ було 7,5%);

— з робочим об’ємом понад 1000 см3, але не більш 1500 см3 — 7,3% від митної вартості (було 8,2%);

— з робочим об’ємом понад 1500 см3, але не більше 2 200 см3- 5% від митної вартості (було 7,5%);

— з робочим об’ємом більше 2 200 см3, але не більше 3000 см3 — 5% від митної вартості (було 7,5%);

— з робочим об’ємом понад 3000 см3 — 5% від митної вартості (було теж 5%).

Дизельні:

— з робочим об’ємом циліндрів двигуна не більш як 1500 см3 — 7,3% від митної вартості (було 8,2%);

— з робочим об’ємом понад 1500 см3, але не більше 2500 см3 — 7,3% від митної вартості (було 7,5-8,2%);

— з робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 2500 см3 — 6,3% від митної вартості (було 7,5-8,2%).

Для власників електрокарів мито — нульове.

Окрім цього потрібно сплатити 20% ПДВ, 3% у пенсійний фонд і акцизний збір. З 1 серпня 2016 року в Україні почав діяти закон 3251, що знизив акциз на вживані авто від 2 до 28 разів. Для цього автівка повинна відповідати стандарту «Євро-5». Він залежить від віку, типу палива і об’єму двигуна. Знижений акциз діятиме виключно до 31 грудня 2018-го.

Наприклад, купуючи в Литві авто за 4 тис. доларів, не старше 2010 року, з двигуном 1.6, воно в підсумку обійдеться у майже $5,8 тис. в Україні. ПДВ — у $966, мито — у $292, акциз — у $538 і $145 податок у пенсійний фонд.

Чому компромісу не виходить

Влада схоже пропонує всім власникам авто на єврономерах, які вже заїхали в Україну, незалежно від віку машини, розмитнити своїх «коней». Для цього навіть мито та акциз можуть знизити на 20-30% разово. Але «євробляхери» наполягають на європейських правилах, згадуючи про той самий «Запорожець», а також скасувати назавжди норму Євро-5. Зараз розмитнення умовного авто з ЄС («Євро-5) за $250 з двигуном 1,6 коштуватиме $718, що в кілька разів дорожче самого авто.

Владу можна зрозуміти, враховуючи, що проти «євробляхерів» потужні бізнесмени, представники автомобільної галузі, власники автосалонів і так далі. Також грає свою роль те, що інші водії, які сплачували всі мита, будуть в програщі, якщо «євробляхерам» зараз дозволять легалізуватися без них.

Що буде далі — питання відкрите. А поки компроміс відсутній, авто на єврономерах продовжують кататися містами.