Батьком української кризи є Порошенко — думка

327

Політичну кризу в Україні спровокували спроби Блоку Петра Порошенка посилити контроль над Кабміном.

Проблема вийшла на поверхню, коли 3 лютого міністр економіки Айварас Абромавичус пішов у відставку. Причиною був тиск на нього з боку президентського сірого кардинала Ігоря Кононенка. Ще більше ситуація загострилась після невдалого голосування за недовіру уряду Арсенія Яценюка, пише у колонці для шведський економіст Андрес Аслунд.

«Раніше міністри-реформатори Андрій Пивоварський і Олексій Павленко тихо звільнилися, ймовірно, ставши жертвами такого само тиску з боку Кононенка. В результаті в українському уряді залишився лише один сильний реформатор: міністр фінансів Наталія Яресько», — вважає фахівець.

Є дві потенційні причини такого наступу з боку президентського блоку. По-перше, в 2015 році економічна політика уряду виявилася несподівано ефективною. Дефіцит бюджету зменшився з 10,5% від ВВП в 2014 році до 2,3% ВВП в 2015‑му. Переважно за рахунок різкого зменшення енергетичних субсидій, які протягом довгого часу отримували кілька великих газових трейдерів.

Також вдалося позбутися дефіциту за поточними рахунками, що становив у 2013 році 9% ВВП, і скоротити інфляцію. Українська економіка стабілізувалася і навіть була готова до зростання. Першим позитивним сигналом стало те, що в лютому обсяг промислового виробництва зріс на 7,6% порівняно з лютим 2015‑го. В результаті цих успіхів деяким зацікавленим особам здалося, що реформи не настільки вже й критично необхідні країні.

Друга причина: слабка підтримка з боку українців Народного фронту Арсенія Яценюка. Лідери БПП відчули, що можуть посилити контроль над урядом.

Тож політична криза не мала нічого спільного ні з опозицією, ні з урядом, ні з Росією, Заходом або олігархами. Коріння кризи лежало в центрі української влади.