Берлін радить Москві не розкидуватись словами

264

Уряд ФРН не радить передчасно «списувати з рахунків» домовленості контактної групи щодо Сирії і — на відміну від Дмитра Медведєва — не вважає, що між Росією і Заходом ведеться «холодна війна».

Коли невдовзі після завершення Мюнхенської конференції з безпеки російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова запитали, як він оцінює шанси на реалізацію досягнутої в кулуарах конференції домовленості про «припинення ворожих дій» впродовж тижня, тобто, про фактичне перемир’я в Сирії, він назвав цифру 49 відсотків.

Набагато песимістичніше налаштований американський сенатор Джон МакКейн, який виступав на заключному засіданні форуму в неділю, 14 лютого. Він вважає досягнуту в контактній групі щодо Сирії домовленість не проривом, а лишень карт-бланшем для продовження російських авіанальотів на місця дислокації загонів сирійської опозиції.

Спроба залучити Москву до пошуку мирного вирішення сирійського конфлікту приречена на провал, переконаний МакКейн, оскільки російський президент, за його словами, використовує дипломатію тільки для того, щоб виграти час на досягнення своїх військових і геостратегічних цілей. Більш оптимістично налаштовані німецькі політики.

Але хіба можна розраховувати на конструктивний підхід провідних світових гравців — зовнішніх учасників сирійської драми — за умов, коли, за оцінкою російського прем’єр-міністра Дмитра Медведєва, Росія і західні країни «скотилися до часів нової холодної війни»?

Канцлер ФРН Анґела Меркель з такою оцінкою не згодна. «Історія не повторюється, — заявив її прес-секретар Штеффен Зайберт. — Ми перебуваємо сьогодні в абсолютно новій, безсумнівно, дуже важкій, заплутаній і більш багатоплановій ситуації, ніж в умовах біполярного світу часів «холодної війни».

І якщо вже російський прем’єр говорить про «холодну війну» або про її загрозу, зауважив представник канцлерки, то слід сказати, що «це якраз в його владі, у владі його країни запобігти такому сценарієві розвитку подій».

У Мартіна Шефера, який був присутнім на конференції в Мюнхені, виникло враження, що «деякі учасники з числа представників ЗМІ, міністерської бюрократії і політиків прямо-таки хотіли наврочити нову «холодну війну». За всієї суперечливості інтересів Росії і Заходу — в Україні, в Сирії або деінде ще — він бачить і приклади цілком конструктивного співробітництва.

Серед них, зокрема, Шефер назвав плідну участь Росії у вирішенні проблеми іранської ядерної програми, а також негативного ставлення Москви і країн Заходу до ядерних і ракетних амбіцій Північної Кореї.

За оцінкою МЗС ФРН, висловлювання на тему «холодної війни» «політично та інтелектуально непродумані», оскільки зараз немає конфронтації між двома блоками держав, що погрожують одне одному війною по один та інший бік «залізної завіси».

«Сьогодні ми маємо справу із ситуацією, в якій ризики і загрози як для нас на Заході, так і для Росії зовсім інші, асиметричні — хвилювання в суміжних країнах, етнічні, релігійні та громадські конфлікти, громадянські війни, держави, що не відбулися», — заявив Мартін Шефер і закликав не зловживати такими термінами, як «холодна війна».