Безкарність корумпованих суддів забезпечує Конституція

298

Національне антикорупційне бюро України пропонує внести в законодавство зміни, які б дозволяли брати суддів-корупціонерів під варту, а не відпускати їх під заставу, щоб вони не могли уникнути покарання. На даний момент НАБУ веде вісім кримінальних проваджень щодо працівників судової системи, і тільки один зі звинувачених взятий під варту. Це суддя Малинівського суду Одеси, який підозрюється у прийнятті хабара в сумі 500 тис. грн.

Про це повідомив Олександр Майстренко, начальник відділу з роботи з особливими активами юридичного управління Національного антикорупційного бюро України, під час прес-конференції «Як суди карають хабарників при новій владі?».

Особливості законодавства не дозволяють застосовувати до працівників судової системи такий запобіжний захід, як взяття під варту, і це створює можливість для них уникати покарання. Про це повідомив Олександр Майстренко, начальник відділу з роботи з особливими активами юридичного управління Національного антикорупційного бюро України, під час прес-конференції «Як суди карають хабарників при новій владі?».

Ще, за його словами, існує проблема витоку інформації, який буває також і легальним. «Коли слідчий суддя надає санкцію щодо обшуку або тимчасового доступу до документів, то він зобов’язаний викласти свою ухвалу до Єдиного державного реєстру судових рішень, до якого має доступ кожний суддя. І коли детективи приходять безпосередньо на місце вчинення процесуальних дій, там уже ні документів, ні матеріалів», — розповів Майстренко. Він додав, що НАБУ пропонує розміщувати подібні ухвали в Реєстр із затримкою – принаймні, через місяць після їх винесення. Також НАБУ підтримує ініціативи щодо неможливості використання застави щодо людей, які звинувачуються у вчиненні корупційних злочинів, щоб людина не могла уникати покарання й забезпечувалась дієвість кримінального провадження.

Майстренко розповів, що за 4 місяці своєї діяльності НАБУ має більше 10 кримінальних проваджень, де пред’явлені підозри, і дуже багато справ, які перебувають на стадії досудового розслідування та документування. «Є 12 кримінальних проваджень щодо протидії хабарництву в правоохоронній діяльності – вісім проваджень по суддях і чотири – по працівниках прокуратури та Національної поліції. З восьми проваджень три вже передано до суду, одне готується до передачі й чотири, в т.ч. резонансне провадження щодо судді Бурана з Малинівського суду Одеси, — на стадії досудового розслідування», — розповів працівник НАБУ. Він зазначив, що суддя Буран взятий під варту, а до інших застосовано або особисте зобов’язання, або застава в розмірі 50-70 тис. грн. Щодо розмірів хабарів, які фігурують в справах, то найменший – це 800 доларів (суддя Харківського районного суду), а максимальний – 500 тис.грн. (суддя Буран).

Готується до передачі до суду справи стосовно працівників прокуратури та поліції Тернопільської області. НАБУ очікує, що перші вироки будуть вже в кінці 2016 року.

На прес-конференції «Як суди карають хабарників при новій владі?» також виступили редактор інтернет-видання про судові спори «Перша інстанція» Федір Орищук, аналітик ТІ Україна Ірина Рибакова та експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук. Вони розповіли, що незважаючи на гучні заяви українських керівників про активну протидію корупції, обсяги хабарництва в країні збільшуються. Середній розмір хабара у минулому році склав приблизно 40 тис. грн., тоді як у 2014 році нечисті на руку чиновники брали в середньому 30 тис. грн. Загальна ж сума хабарів у 2015 році склала 19 млн грн. У 2014-му – на 3 млн менше.