Безкоштовні медичні послуги: що маємо на практиці

396

Державні медустанови мають безкоштовно обслуговувати українців — о днак реалізувати це право на практиці доволі складно.

У попередньому блозі про медичне обслуговування я пояснив, на що має право кожен українець, звернувшись до державних медустанов. Так, чинне законодавство чітко визначає: у державних і комунальних закладах охорони здоров’я України медична допомога надається всім громадянам незалежно від її обсягу та без попередньої, поточної або наступної оплати за надання такої допомоги.

Однак реалізувати це право на практиці доволі складно. Звернувшись до лікарні, українці часто стикаються з вимогою сплатити за певні послуги, наприклад, за хірургічну операцію чи амбулаторну процедуру, не говорячи вже про ліки, які пацієнти купують за власні кошти.

Тому в цьому блозі я зупинюся не на юридичній стороні права на безкоштовну медицину, а саме на практичних моментах, які можуть стати в пригоді при захисті наших прав.

Безоплатні медичні послуги

Гарантією та захистом того, що медичні послуги у державних медичних установах повинні бути безоплатними є низка положень Кримінального кодексу. Зокрема, злочином у нашій державі визнається:

— незаконна вимога оплати за надання медичної допомоги в державних чи комунальних закладах охорони здоров’я;

— ненадання допомоги хворому медичним працівником;

— неналежне виконання професійних обов’язків медичним працівником;

— незаконне розголошення лікарської таємниці.

Тому якщо у вас вимагають гроші за медичну допомогу або відмовляють вам її надати, знайте, що за такі дії передбачена кримінальна відповідальність. Фіксуйте порушення технічними засобами, підкріплюйте доказами та свідками – і звертайтеся до правоохоронних органів. Якщо представники лікарні нахабно вимагають грошей і навіть погрожують наслідками (наприклад, невдалим проведенням операції) – це злочин! І потрібно діяти.

Автор матеріалу: Антон Бойко, адвокат