Боротьба з офшорами в ЄС і США: чого так злякався Порошенко?

0
884

Всесвітній економічний форум у Давосі, засідання коаліції країн-учасниць боротьби з ІДІЛ, Віденський бал і навіть благодійний сніданок у Трампа – за останні два місяці українські офіційні особи встигли «засвітитися» на безлічі міжнародних заходів.

Не було їх лише на одному, абсолютно не цікавому для перших осіб країни – в Парижі на підписанні конвенції з протидії ухиленню від сплати податків (BEPS). В останній момент українська делегація відмовилася брати участь в офіційній церемонії.

На вищому рівні Україна проігнорувала той факт, що є членом спільноти BEPS, взяла на себе зобов’язання приєднатися до плану боротьби з офшорами і виконувати розроблений Організацією економічного співробітництва і розвитку в Європі (ОЕСР) план з протидії виведенню капіталів з-під оподаткування.

Чому це сталось? Тому що підписання таких документів – це офіційне підтвердження зобов’язань України боротися з виведенням капіталів в офшори. А також готовність зробити конкретні кроки в цьому напрямку, зокрема, приєднатися до обміну інформацією та з допомогою міжнародних договорів запобігати ухилянню від сплати податків.

Що це означає для перших осіб держави? Лиш те, що щорічне виведення з країни понад шести мільярдів доларів може опинитися під питанням. Як і функціонування тіньових схем в економіці: за оцінками фіскальної служби, більше 70% всього експорту в Україні проходить через офшори.

У цій ситуації для оточення Петра Порошенка, що керує мільярдними потоками, як і для нього самого, брати на себе зобов’язання боротися з ухилянням від оподаткування та виведенням капіталів все одно, що рубати гілляку, на якій сидиш. А сидять на ній не лише бізнес-партнери президента, але й олігархи, які підтримують його, а також добра половина Верховної Ради.

Нікого з цих людей не цікавить, чим обернеться для України відмова підписувати конвенцію по боротьбі з офшорами. Головне – це прибуток тут і зараз, все інше неважливо.

Ось тільки негативні наслідки такої позиції не змусять себе довго чекати. І негативними вони будуть не лише для міжнародного іміджу України, але й для її економіки, а відповідно, для матеріального благополуччя кожного українця.

Заховані мільярди

Саме по собі використання офшорів не є злочином – за допомогою цього інструменту бізнес у всьому світі оптимізує сплату податків, особливо в країнах з неадекватною податковою політикою.

Але в Україні є своя особливість. За оцінками експертів аналітичної платформи VoxUkraine, у нас офшори – це схема №1 по ухилянню від сплати податків. Це при тому, що в країні аномально висока концентрація власності: станом на 2014 рік 18 мільярдерів володіли статками в еквіваленті близько 40% ВВП країни.

Через олігархічний характер цих статків Україна навіть фігурувала у розслідуванні організації Global Financial Integrity про незаконне виведення капіталу.

Україна, яка ходить по всьому світу з простягнутою рукою, але при цьому ховає в офшорних зонах мільярди доларів, викликає у західних партнерів, м’яко кажучи, нерозуміння.

За підрахунками аналітиків VoxUkraine, щорічно в офшорних схемах «крутиться» від 260 до 320 млрд гривень, а умовні втрати бюджету становлять 50-56 мільярдів на рік.

Всього ж, за оцінками економістів, з України за час незалежності в офшори вивели близько 160 млрд доларів. Ці цифри фігурують у дослідженнях міжнародної організації Tax Justice Network, Інституту економіки та прогнозування НАН України, а також підтверджуються Держстатом.

За офіційною статистикою з 2007 року з України щорічно виводяться від 6 до 8 млрд доларів. І наростаючими темпами загальна сума виведених з країни коштів складає близько 160 мільярдів.

Типовий офшорний рік по-українськи, за даними Держстату, виглядає так: станом на жовтень минулого року (пізніших даних немає) з країни вивели 6 млрд 348,5 млн доларів. З них 5 млрд 930 млн (93% від усієї кількості) пішли на Кіпр. Офіційно це називається «прямі інвестиції з України в економіки країн світу».

Зрозуміло, що країна, яка проходить по всьому світу з простягнутою рукою, але при цьому ховає в офшорних зонах мільярди доларів, викликає у західних партнерів, м’яко кажучи, нерозуміння.

Згладити неприємне враження

Щоб надто вже не дратувати потенційних міжнародних спонсорів, Україна з 1 січня 2017 року приєдналася до плану дій ОЕСР з протидії ухилянню від податків і взяла на себе зобов’язання приступити до виконання мінімального пакету цього плану.

Як завжди в таких ситуаціях, все це неприємне для себе дійство керівництво країни щедро приправило розмовами про європейський вектор розвитку і прихильність європейським цінностям.

На піку таких обіцянок Порошенко розпорядився приєднатися до конвенції, наділивши цими повноваженнями міністра фінансів Олександра Данилюка. От тільки підписати своє розпорядження президент чомусь забув. У результаті Україна не змогла брати участь в церемонії підписання конвенції, хоча Кабмін декларував повну до цього готовність.

Порошенко не менше від свого оточення зацікавлений в тому, щоб країна не встряла в обмін податковою інформацією та боротьбу з ухиленням від сплати податків.

Розмови Порошенка про прихильність європейським цінностям і одночасно його відмова ці цінності підтримати не зійшлися в головах керівництва ОЕСР. Генсекретар цієї організації Анхель Гурріа навіть написав листа президенту України з цього приводу. На своїй сторінці у Facebook його опублікувала радник міністра фінансів Олена Макеєва.

Зокрема, в листі йдеться: «Ваш уряд взяв на себе зобов’язання з технічної підготовки всього необхідного для підписання багатосторонньої угоди і був готовий підписати її 24 січня. Однак мене поінформували, що документи, які уповноважили вашого міністра фінансів підписати конвенцію від імені уряду, не були вчасно оформлені, щоб дозволити йому це зробити».

Лист цей залишився без відповіді. Та й що міг відповісти Порошенко? Лиш те, що цей документ не вигідний в Україні нікому – ані чиновникам, ані депутатам, ані олігархам, які спонсорують владу, ані йому самому. А факти свідчать, що справа саме в цьому.

Особистий інтерес

Згідно з інформацією проекту «Декларації», станом на 2016 рік 70 українських чиновників різного рангу задекларували 283 компанії в 19 офшорних юрисдикціях. Також добру частину чиновницької нерухомості зареєстровано на офшорні компанії: 1688 об’єктів, серед яких квартири, будинки і земля.

Не дивно, що в розпал панамського офшорного скандалу, в якому фігурували високопоставлені чиновники з України і сам президент, Верховна Рада відмовилася створити тимчасову слідчу комісію з розслідування виведення грошей з країни. Депутатам це просто було невигідно.

Точно так само це не вигідно одному з найголовніших на сьогодні бізнес-партнерів президента Рінату Ахметову, чиї доходи йдуть на Кіпр і в Нідерланди. А також Дмитру Фірташу, який виводить гроші в Австрію і без підтримки якого Порошенко міг би й не стати президентом.

У США вже розслідують причетність високопосадовців України до відмивання грошей та незаконного використання офшорів.

Нарешті, сам Петро Олексійович не менше від свого оточення зацікавлений в тому, щоб країна не встряла в обмін податковою інформацією та боротьбу з ухиленням від сплати податків. Навряд чи це добре закінчиться для фігуранта панамського офшорного скандалу, адже відтоді ситуація у тимчасово керованій Ротшильдами корпорації «Рошен» практично не змінилася.

За опублікованою в ЗМІ інформацією, бізнес Порошенка щомісяця виводить в офшори щонайменше один мільйон доларів. 85% активів належать офшорним компаніям, і прибуток без сплати податків в Україні осідає за кордоном. Які вже тут можуть бути підписання конвенції по боротьбі з офшорами?

Замість тисячі слів

Вже зараз зрозуміло, що керівництво держави кістьми ляже, але не ризикне вплутуватися у небезпечні для себе ігри з протидією вимивання грошей з України.

У хід підуть будь-які доступні методи, наприклад, Порошенко може зволікати із затвердженням повноважень міністра фінансів для підписання конвенції BEPS. А олігархічне оточення президента візьме на себе блокування будь-яких законодавчих ініціатив у цьому напрямку в парламенті.

Поряд з бадьорими запевненнями, що Україна йде європейським шляхом і буде домагатися членства в ЄС, все це починає напружувати і дратувати західних партнерів.

За свідченням голови руху «Солідарність» Валентина Наливайченка, в США вже розслідують причетність високопосадовців України до відмивання грошей і незаконного використання офшорів, в тому числі на території Сполучених Штатів. І його поїздки до Вашингтону в 2016-2017 роках були пов’язані саме з цим розслідуванням.

Крім цього, у надісланому президентові України листі Організації економічного співробітництва і розвитку зазначено: «Затримка підписання Багатосторонньої конвенції українською стороною може послати негативний сигнал міжнародній спільноті».

У перекладі з дипломатичної мови це означає, що якщо ситуація не зміниться, до кінця року Україна потрапить до списку країн, які не виконали мінімальні вимоги BEPS, що негативно позначиться на її інвестиційному рейтингу.

Також до кінця року ОЕСР перевірить, як Україна дотримується стандартів обміну інформацією. Можливі негативні висновки цієї перевірки також несприятливо позначаться на інвестиційній привабливості країни.

Це на тлі того, що 58% іноземних інвесторів, які намагаються вести тут свій бізнес, наразі вже незадоволені бізнес-кліматом і скептично ставляться до ідеї вкладати гроші в Україну. Такими є останні дані опитування, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією.

Але у президентського оточення і самого Порошенка на кону більше, ніж країна. На кону їхнє власне благополуччя й заховані у закордонних банках мільйони доларів.