Бюджетний план на 2016 рік: дайте не минайте

560

Скільки потрібно вкинути інвестицій в  Україну, щоб не зустрічати 2017 рік з очікуванням краху економіки. Про це розповів виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера, Олег Устенко.

«Ми знаходимось в глобальних економічних умовах. З одного боку у нас власна потреба в грошах, яка являється плаваючою, величина не є чітко фіксованою. З іншого боку Україна повинна орієнтуватись на те, скільки вона зможе привабити кредитного ресурсу.

Ми не можемо зараз позичати гроші на зовнішніх ринках самостійно. Якщо Україна зараз самостійно вийде на ринок капіталів, то боргові гроші обкладуться великим відсотком, приблизно 12% і вище», — розповів експерт.

Потреба в грошах на 2016 рік оцінюється, при базовому оптимістичному сценарію, на рівні 10 мільярдів доларів. З чого складається ця сума: можливий дефіцит рахунку нинішніх операцій, в цьому році може скласти близько 1 мільярда доларів. В цьому році

Україна має повернути 1 мільярд по відсотках своїх державних зовнішніх боргів. Не дивлячись на те, що була здійснена реструктуризація боргу, в цьому році потрібно буде виплатити відсотки за обслуговування боргу. Близько 3 мільярдів доларів – це потреба приватного сектору для повернення коштів протягом 2016 року. У приватного сектору зараз борг на руках перевищує 100 мільярдів доларів. Тому 3 мільярда повернення боргу – це доволі консервативна сума.

Населення на стільки збідніло, що більше не створює попит на валюту. Раніше населення могло створювати попит від 1 до 5 мільярдів доларів.

«Додатково має бути пущено 5 мільярдів доларів на поповнення золотовалютних резервів, які зараз знаходяться на рівні біля 13,5 мільярдів доларів. Хоча по меморандуму було виставлено на кінець 2015 року близько 16 мільярдів доларів, по факту цієї цифри не досягнули, а Нацбанк прогнозував 18 мільярдів доларів», — вважає Олег Устенко.

У песимістичному сценарії додається два нових параметри. Перший параметр це можливий попит населення у валюті, який можна оцінити від 0,5 до 1,5 мільярдів доларів. Другий параметр – це невирішене питання з російськими грошима.

«З російським боргом відбувається важко передбачуваний і різноплановий через заяви представників обох держав. Гроші мали бути виплачені до 20 грудня 2015, але Україна 21 грудня вступила в технічний де флот по виплаті боргу 3 мільярдів бондів, які знаходяться на руках у Російської Федерації. Кілька разів ми чули заяви з Москви, що Росія звернеться з заявою до Лондонського арбітражу. Нині це питання вирішується за допомогою німецьких посередників», — додав експерт.

При хорошому сценарію нам знадобиться 10 мільярдів доларів, при поганому приблизно 14. Україна може розраховувати на гроші від МВФ та від інших міжнародних валютних фондів. Можливо, виділятимуть кошти інші країни, як це було по аналогії минулого року.