Чи стали українці багатшими від того, що скупили доларів більше, ніж продали

416

У жовтні, згідно з даними Нацбанку, українці купили іноземної валюти більше, ніж продали. Така ситуація виникла вперше за три роки. Чим це зумовлено і чи стали ми багатшими, журналісту видання Persona.Top розповів Юрій Нетесаний, партнер компанії “Атлант-Фінанс”.

Скільки купили?

«Так, дійсно, за три роки жителі України придбали іноземних купюр більше, ніж продали. Зокрема українці продали банківським установам майже 710 мільйонів доларів, а придбали – 712 мільйонів. Чиста купівля в цьому випадку склала понад два мільйони доларів», – говорить Юрій Нетесаний.

Надійність банків не зросла – тут постаралася держава

За його словами, однією з основних причин такої ситуації є те, що зросли залишки на кореспондентських банківських рахунках.

“Станом на 10.10.2017 року залишки на кореспондентських банківських рахунках становили 39,942 мільярда гривень, а вже 11.10.2017 року зросли на 11,257 мільярдів гривень, що у співвідношенні дорівнює зростанню ліквідності банківської системи на 28%, та склали 51,2 мільярда гривень. Причини такого стрімкого та значного зростання банківської ліквідності нам виявити не вдалося, тому ми вважаємо, що головна причина знаходиться у площині державних витрат. Скоріше за все, бюджетні організації провели ряд фінансових розрахунків із контрагентами, і надлишкова гривня потрапила на кореспондентські рахунки комерційних банків”, – пояснює експерт.

У чому секрет кореспондентського рахунку в Нацбанку

Кореспондентський рахунок у НБУ – це рахунок, що відкривається комерційному банку в Національному банку України і через який проводяться розрахунки банку з іншими українськими банківськими установами. Кошти банків, що знаходяться на кореспондентських рахунках НБУ, є одними з найбільш високоліквідних, без ризикових активів. Платежі за кореспондентськими рахунками в Нацбанку здійснюються лише в межах залишку грошових коштів на рахунку. Сумарний залишок коштів на кореспондентських рахунках в НБУ є індикатором платоспроможності, а також – частково – і ліквідності всієї банківської системи України.

За що купували валюту

Проте аналітики компанії “Атлант-Фінанс” стверджують, що зазначені кошти не належать комерційним банкам, а здебільшого є власністю суб’єктів господарювання, які є клієнтами банківських установ. В результаті цього певна надлишкова ліквідність була переведена з безготівкової форми у готівкову, а потім за ці гривневі ресурси фізичні особи (власники даних суб’єктів господарювання) купували валюту на готівковому ринку.

Що утримувало банківську ліквідність

Окремо варто зазначити, що надлишкова ліквідність у банківській системі протрималася рекордних 12 робочих днів, або з 11 по 27 жовтня 2017 року включно, і протягом зазначеного періоду не була нижче 48,648 мільярда гривень, а більшість часу знаходилася на рівні вище 50 мільярдів гривень. А це значить, що протягом цього періоду проводилися певні бюджетні платежі та, можливо, певні операції НБУ, які сприяли зростанню та утриманню на досить високому рівні банківської ліквідності.

Ситуація виглядала таким чином:

Чи стали українці багатшими?

Виграли від такої ситуації, за словами аналітика, певні бізнесмени шляхом перерозподілу бюджетних коштів.

“Можливо, певні соціальні групи отримали надбавку до пенсій чи зарплат, що дозволило їм протягом деякого періоду часу придбати трохи валюти. На мою думку, якщо банківська система не буде відчувати надлишкової ліквідності, то в наступному місяці усе повернеться до того, як було. Ситуація у жовтні – це певний виняток з динаміки. Багатство варто оцінювати не за купівлею-продажем валюти, а за рівнем життя, інвестицій та рівнем ВВП на душу населення. На жаль, в Україні рівень ВВП на душу населення складає трохи більше 2000 доларів, а в Туреччині, для прикладу – 10 000, у Польщі – 13 000 доларів США”, – розповідає Юрій Нетесаний.

Нагадаємо, що за вересень українці продали через банки понад 40 мільйонів доларів. Банківські установи продали іноземної готівки на суму 666 мільйонів доларів, а купили – на 706 мільйонів.

Загалом з початку року українці продали банкам на понад два мільярди доларів більше готівкової валюти, ніж купили.

Автор: Ірися Герцун