Чи впаде вартість бензину в Україні

423

На прес-конференції 25 січня, експерти пояснили економічну коньюктуру вартості нафти та бензину для України.

Нещодавно Сполучені Штати Америки зняли торгово-економічні санкції з Ірану, що обумовило вихід сильного гравця на нафто ринок. У світовому масштабі іде тенденція спаду цін на нафтопродукти, але в Україні вартість залишається стабільною, а то й зростає. Експерти намагалися пояснити, чому це відбувається.

«Зняття санкцій з Ірану – це було рішення мудре, і в контексті відносин з Росією – саме вчасно. Що дає зняття санкцій – це дозволяє Ірану інтенсивно розвивати свою економіку, а також через 2-3 роки налагодити поставки газу на ринок Європи», — розповів заступник керівника Центру дослідження Росії, а також посол України в Ісламській Республіці Іран (2010-2014 рр.), Олександр Самарський.

Під час введення санкцій, було близько 10 країн, в які США дозволяли Ірану завозити нафту. Звісно існував і нелегально ринок збуту. В той час, коли нафта на офіційному ринку коштувала по 100 доларів, Іран продавав по 50, що було дуже вигідно. Цей сегмент завжди був присутнім на тіньовому ринку. Тому з повноцінним поверненням Ірану на ринок, кількість нафти не зросте аж надто сильно. Для російського бюджету це буде додатковий негативний тиск.

«Що стосується нафторинку в Україні, то це анекдотична ситуація, адже при падінні цін на нафту на світовому ринку, у нас ціни можуть зростати, задля компенсації якихось втрат. Ринок монополізований, там досі крутяться тіньові схеми і тому ціни на пальне в Україні від основного ринку на пряму ніколи не залежали. Для того, щоб в Україні переробляти іранську нафту, необхідно мати відповідні технологічні цикли. Жоден великий український МПС не пристосований поки що до цього. Важливим є також питання доставки. Раніше були шляхи транзиту через Азербайджан і Росію, або через Грузію паромом, але логістична складова завжди дорожча», — додав Олександр Самарський.

Є певні чинники, які перешкоджають у співпраці Ірану та України у нафтогазовій сфері. Немає інвестицій, грошей і технологій, з якими можна було б туди зайти, щоб щось потужне робити. Також за іранським законодавством, на територію можна завести техніку в якості інвестицій, але потім її нереально буде вивезти. Тому варто враховувати ризик неповернення коштів.

«У нас не буде іранської нафти, через те, що ми знаходимось в поблизу регіонів альтернативного видобутку. Країни, в яких ми зараз закуповуємо нафту пропонують нижчу собівартість сировини (з Росії, Казахстану). Навіть проект з Азербайджанською нафтою закінчився нічим, адже логістика вийшла дорожчою. Причина низьких цін на нафту лише одна – перевиробництво та дуже великі запаси. Ринок нафти має синусоїдальну модель. Останні низькі ціни були в 90-х роках. Тоді нафта коштувала по15-20 доларів за барель. За 10 років виросла до 100 доларів. Теперішнє падіння – цілком закономірне», — розповів аналітик ринку нафтопродуктів, Сергій Куюн.

Як зазначають експерти, бензин не дешевшає для українців, бо ціна на паливо залежить на 40 % від нафто сировини. З решти 60 %, з них 45% — це податки, акцизні збори, 15% – це затрати виробництва. Важливою є також прив’язка валюти до нафти. На 85% вартість може залежати від девальвації.