Чи зможе людство читати газету через 20 років

401

Футурологи сходяться в одному: глобальні зміни для медіа будуть відчутними, адже представники цієї професії завжди знаходяться на передовій.

При науковому прогресі в першу чергу будуть змінюватися технічні засоби, а згодом і жанри.

Зараз стає дедалі популярнішою крос-журналістика, коли один журналіст може писати текст, знімати відео, робити фото, а часто і аудіо записи з місця події. Також з нових трендів додався «стрім» — пряме включення з місця події, яке можна переглядати через мережу Інтернет.

Великим недоліком цієї всеохоплюючою журналістики є те, що в кінцевому результаті потрібно кожен вид інформації обробляти програмно. Але прогрес проникає в цю сферу дуже швидко. Нині можна розшифровувати аудіо записи інтерв’ю не «вручну», а програмно. Також вдосконалені програми допомагають швидко писати текст та перевіряти його на помилки.

Опрацювання зображення професійними програмами може із невдалої фотографії зробити досить достойну, щоб її не соромно було виставити на шпальті. Через доступність програмного забезпечення, відео монтаж може використовувати будь-який журналіст, адже на сьогодні достатньо знати основи відео монтажу, решту зробить програма.

Але навіть такі допоміжні засоби потребують безпосередньої участі журналіста та затрати часу.

Наразі журналістика переходить на новий етап розвитку – в мережу Інтернет. Що може чекати в технічних та жанрових змінах медіа сферу.

Найбільш правдоподібним видається прогноз технічного директора компанії Google і найвідомішого технологічного футуролога Рея Курцвейла.

Найцікавіші пункти з його прогнозу:

  1. До 2019 року кабелі для персональної і периферійної техніки підуть в минуле.

2. До 2021 безпровідний Інтернет покриватиме 85% земної кулі.

3. 2025 – поява масового ринку гаджетів-імплантів.

Уже через ці три аспекти світ суттєво видозміниться від нашого теперішнього уявлення про нього. Техніка ставатиме дедалі автономнішою. Людина навчиться застосовувати більший відсоток інформації у повсякденному житті.

Що ж станеться безпосередньо з друкованими ЗМІ? Зараз провідні екологи весь час говорять про те, що людство має зменшити попит на сировинні та енергетичні ресурси, мусить навчитися економити. У свою чергу це призводитиме до того, що скоро населення може відмовитися від використання паперу. А це, в свою чергу, відобразиться на друкованих ЗМІ.

Але чи піде цілком в небуття газета і журнал? З огляду на те, що навіть відтворюваний ресурс – деревину, в першу чергу просять екологи економити, то ж друкована преса швидше за все перейде в розряд «лакшері». Тобто, існуватиме традиційний засіб масової інформації, але не в такому об’ємі, як сьогодні. Це, швидше, буде або доступно лише для багатих (якщо весь світ не перейде до того часу на технократичний щабель розвитку), або суто задля старої звички.

Що стосується жанрів медіа.

Рей Курцвейл прогнозує, що до 2040 пошукові системи стануть основою і для гаджетів, які імплантуються в людський організм. Пошук буде здійснюватися не тільки мовою, а й думками. Результати пошукових запитів будуть видаватися на екран окулярів або лінз.

Якщо так видозмінюватиметься пошукова система, і людина зможе читати текст з близька, значить, інформація має подаватися у новому форматі. Швидше за все, стане популярнішим набір коротких меседжів, фактів. Підсилиться роль зображення, відео файлів. Довгі аналітичні статті стануть коротшими, адже світ заполонить ще більша стихійність інформації.

Також будуть популярними ті ЗМІ, у яких є відтворення в реальному часі. Наприклад, подорожі. Будь-яка людина зможе стати співучасником подорожі у реальному часі.

З огляду на швидкий розвиток роботів, якими планують замінити населення у багатьох галузях, людство витіснятиметься у сфери креативної праці. Звісно, вчені прогнозують, що штучний інтелект затьмарить людський розум, але наситившись машинами, населення повертатиметься до витоків ручної праці. На сьогоднішній день товари, зроблені власноруч, більше цінуються, ніж конвеєрного виробництво. Можна зробити ще один висновок, що цінність людського мозку не буде нівелюватися в подальшому.

Журналістика в майбутньому не стане обмеженою, вона буде видозмінюватися і використовуватиме усі здобутки цивілізації задля власного розвитку. Щодо традиційних жанрів медіа – то при великому бажанні вони залишаться незмінними, адже попит на традиційні речі завжди є у консервативного прошарку суспільства. От лише питання доступності тієї ж друкованої преси.

Автор материала: Юлія Пустова