Чи зрадить ЄБРР європейські цінності заради МХП та олігарха Косюка?

0
1435

Народний депутат України звернувся до Європейського банку реконструкції та розвитку в Україні щодо реагування на факти грубих порушень екологічного законодавства партнером ЄБРР в Україні агрохолдингом МХП.

Одним з напрямків діяльності народного депутата України є реалізація ідей та принципів сталого (екологічно та соціально збалансованого) розвитку в процесі реформ в Україні, а також контроль за дотриманням екологічного і природоохоронного законодавства, зокрема щодо збереження та використання природних ресурсів. В цьому контексті однією з галузей господарювання, що потребує пильної уваги з боку громадськості, ЗМІ, державних органів та депутатів є сільське господарство, особливо діяльність агрохолдингів. Це одна з причин активної підтримки депутатами громадськості, екологів та громадських природозахисних організацій, що мають сміливість висловлювати протест та виступати з громадянською позицією щодо екологічно нечистої діяльності агрохолдингів.

Нагадаємо, що нещодавно міжнародний резонанс отримала скарга мешканців сіл Клебань, Оляниця і Заозерне Вінницької області подана у червні цього року до Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), в якій наведені численні факти порушень підприємствами ПАТ “Миронівський Хлібпродукт” екологічного законодавства.

ЄБРР має кредитувати МХП з урахуванням критеріїв та вимог реалізації проектів, встановлених їх директивним документом «Екологічна та соціальна політика», що чітко зобов’язує ЄБРР надавати сприяння у своїй діяльності лише екологічно здоровому розвитку. Так, згідно цього документу, вимогами ЄБРР до реалізації проектів, що фінансуються ним, зокрема є оцінка екологічних і соціальних впливів та управління ними, ресурсоефективність, запобігання та контроль забруднення навколишнього середовища, охорона здоров’я та безпека.

Водночас, незважаючи на такі вимоги ЄБРР до реалізації проектів, яких мають дотримуватись  підприємтсва ПАТ «Миронівський Хлібпродукт» як отримувачі кредитів від ЄБРР, жителі сіл Клебань, Оляниця і Заозерне Вінницької області у скарзі до ЄБРР  наводять численні факти грубого порушення цим агрохолдингом екологічного законодавства та нанесення суттєвої шкоди природному довкіллю, що також негативно впливає на здоров’я жителів зазначених сіл, а саме:

— зберігання побічних продуктів тваринного походження, не призначені для споживання людиною, зокрема решток птиці, гною (екскременти птиці), просто у відкритому полі, без жодних конструкцій, які б запобігали потраплянню побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, у ґрунт та водні об’єкти;

— відсутність природних бар’єрів (смуги дерево-чагарникових насаджень) між бригадами компанії та житловими будинками, висадка яких передбачена законами України;

— забруднення водних джерел, погішнення якості питної води в наближених до потужностей підприємства населених пунктах, зокрема в криницях в селі Оляниця, було виявлено підвищений рівень нітратів, який в 3 рази перевищує допустимий та наявність в ній кишкової палички E.coli;

— порушення обмежень використання землі прибережних захисних смуг уздовж річок у межах водоохоронних зон, включаючи розорювання земель, а також недостовірні документи щодо використання пестицидів на цих смугах;

— зростання рівня онкологічних захворювань та захворювань астмою з моменту будівництва птахофабрики, що може бути пов’язано із забрудненням від діяльності зазначеної птахофабрики;

— негативний вплив на водний баланс прилеглих територій, а саме різке зниження рівня води у криницях в наближених до потужностей підприємства населених пунктах, у деяких випадках повне зникнення води та ін.

Аналогічні порушення птахофабриками систематично здійснюються також в Черкаській, Київській та Дніпропетровській областях, де розташовані потужності МХП.

10 серпня 2018 р. на сайті Bankwatch Network з’явилась дивна публікація, яка є вкрай хвалебною щодо МХП та носить очевидно лобістський характер і має явні ознаки PR-замовлення .
У публікації, зокрема, зазначено, що “члени громади звернулись до «департаментів підзвітності» ЄБРР та МФК з проханням сприяти механізму Врегулювання Спору, що дозволить їм вести переговори для пошуку рішень безпосередньо з МХП. Урегулювання спору є добровільним механізмом та може бути реалізовано лише за згодою обох сторін – членів громади та компанії”. Увагу ЄБРР звертаємо, що така начебто власна ініціатива жителів сіл Клебань, Оляниця і Заозерне Вінницької області викликає великі сумніви та обґрунтовану підозру щодо ймовірного використання погроз, залякування, підкупу та владного (адміністративного) ресурсу з боку МХП з метою примусити постраждалі громади використовувати саме такий механізм “врегулювання спору.

ЄБРР був повідомлений, що реагуючи на численні звернення громадськості, депутати неодноразово зверталися з депутатськими запитами та зверненнями до правоохоронних органів щодо розслідування фактів грубих порушень екологічного законодавства агрохолдингом ПАТ «Миронівський Хлібпродукт». В результаті Генеральною прокуратурою України 28 серпня зареєстроване кримінальне провадження за ст. 236 Кримінального Кодексу України за порушення вимог екологічного законодавства та на разі розглядається питання щодо розслідуваннякримінального правопорушення за ст. 240 Кримінального кодексу України (порушення правил охорони і використання надр).

ЄБРР має звернути увагу і на інші грубі порушення законодавства України власником МХП Юрієм Косюком, зокрема стосовно пам’ятки археології національного значення «Хотівське городище» та парка-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення “Феофанія”. За результатами розгляду депутатських запитів та звернень щодо цих порушень Генеральною прокуратурою України ще у 2017 році внесено відомості до ЄРДР за ст. 197-1 Кримінального кодексу України – «самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво». 
У той час як на офіційному сайті ЄБРР зазначається, що однією з цінностей організації є “Екологічна та соціальна сталість” та наголошується, що “у всій своїй діяльності ЄБРР незмінно керується прагненням сприяти екологічно та соціально здоровому і сталому розвитку. Ми прагнемо до того, щоб фінансовані нами проекти відрізнялися соціальною та екологічною сталістю, забезпечували повагу прав всіх відповідних працівників і населення, розроблялися і здійснювалися відповідно до застосовних нормативних вимог і передової міжнародної практики”, агрохолдинг МХП продовжує отруювати природу та життя людей.
Тісна співпраця ЄБРР з МХП може викликати справедливе обурення громадян, які страждають від екологічно шкідливого виробництва МХП та живуть в отруєному агробаронами середовищі, негативний резонанс в українських ЗМІ.
Громада вимагає від Європейського банку реконструкції та розвитку надати офіційне роз’яснення про стан розгляду в ЄБРР скарги мешканців сіл Клебань, Оляниця і Заозерне Вінницької області, а також зважити на  додаткові факти порушень агрохолдингом МХП, що отримані від ЗМІ та жителів інших областей України, а також розглянути питання про призупинення кредитування діяльності МХП та його власника Ю. Косюка до завершення розслідування правоохоронними органами України вищезгаданих кримінальних проваджень.