Де межа повноважень НАБУ?

2851

Аби скоротити вступну лірику щодо благих намірів створення НАБУ та очікуваних від його роботи результатів хочеться зразу перейти до суті проблеми — бюджетних коштів, які стягуються з кишені платників податків.

Звісно, є різниця за що платити – за неякісний ремонт доріг чи гарно заправлену балаканину, але, на жаль, остання, та ще й з вуст Ситника, по факту, нічим не відрізняється від роботи того ж автодору.

 Плітки про те, що НАБУ хоче самостійно здійснювати прослуховування телефонних розмов, ходять давно, міняючись з черговим скандалом: втратою таємної флешки, зірваній спецоперації ну і так далі. Такі промахи в роботі, особливо, що стосується витоку секретної інформації, дещо насторожують. Якщо розширити повноваження головного органу по боротьбі з корупцією, дозволивши знімати інформацію з телефону, то є велика ймовірність, що, «випадково», чиїсь особисті розмови (захищені Конституцією!) потраплять в мережу Інтернет.

В Україні вже є орган, який займається прослуховуванням задушевних розмов по телефону, це СБУ. І звісно, якщо платникам податків, за рахунок яких працівники правоохоронних органів отримують заробітну платню, надто принципово, хто їх  слухатиме – детектив чи оперативник, то більше питань немає.

Але якщо когось все ж таки хвилює питання, чому українські правоохоронці не можуть нормально співпрацювати і спільно протидіяти корупції, замість перетягування канату, то відповідь близько: чим більше шуму навколо твоєї персони, в нашому випадку – відомства, тим кращий ефект «виконаної роботи».

Для прикладу, ми мало не щодня чуємо, що в  НАБУ є купа професійних детективів та аналітиків, які можуть розслідувати злочини. Якщо вони, не прослухавши телефону, не можуть отримати докази вчинення злочину, то який сенс витрачати безліч грошей державного бюджету України на їх утримання.

І для надто вибагливих, які не вбачають жодних проблем в розширенні повноважень НАБУ: для того, щоб детективи могли окремо від СБУ прослуховувати телефони, потрібно встановити окреме спеціальне обладнання, вартість встановлення і обслуговування якого коштує чималі гроші. Аби відбити затрати, мобільні оператори піднімуть вартість своїх послуг відсотків на 20 мінімум, а враховуючи той факт, що ближчим часом запровадиться в Україні 4 G, мобільний зв’язок виросте ще на 20%. Тобто розраховуйте сплачувати вдвічі більше, аби НАБУ спокійно та безперешкодно могло вас прослуховувати!