Директор «Укренерго» викрив схеми махінацій на ProZorro

316

Підрядник, який пропонує в системі електронних тендерів ProZorro найдешевше рішення, раптово відмовляється і поступається другому з більш дорогими послугами. Подробиці цієї махінації, що набирає популярність, розкрив для директор «Укренерго» Всеволод Ковальчук.

Спочатку, всі дуже раділи введенню системи відкритих торгів ProZorro, розповідає голова компанії. «Потім вони всі зрозуміли, що почали заробляти менше, ніж раніше. Немає «договорняків», вони не режисирують між собою ціни», — пояснює співрозмовник видання.

За словами Ковальчука, постачальники послуги, які подають себе на тендер, почали об’єднуватися в невеликі групи. «Маленькі підрядники почали тяжіти до великих, домовлятися перед тендерами, знімати свої пропозиції або давати більш високі ціни», — пояснив директор «Укренерго».

Компанії, які «здали» таким чином свою пропозицію, заздалегідь домовляються з конкурентами, щоб їх залучили потім до субпідряду. Ковальчук зазначив, що в ситуації, яка склалась на тендерах, стало абсолютно байдуже, буде учасник з конкурентною ціною чи ні: «Має значення сам факт присутності неконтрольованих учасників».

Ще одним істотним недоліком ProZorro голова «Укренерго» назвав право замовника відхиляти дешеві пропозиції одну за іншою «через технічну невідповідність», і йти до наступного учасника, поки не дійдеш до «свого».

До «мінусів» системи співрозмовник відніс ту обставину, коли факт присутності при закупівлі неконтрольованих учасників провокує інших знижувати вартість своєї продукції.