Дивовижні створіння ці дельфіни. На Вінниччині дельфіни допомагають стати на ноги бійцям АТО

731

Найкраща реабілітація для військових після боїв — дельфінотерапія. Процедура — не з дешевих, проте результат є. Ганна Демиденко повернулась з міста Хмільник, що на Вінничині. Там безплатну дельфінотерапію пройшли вже 166 військовослужбовців. Три неймовірні історії зцілення — далі в сюжеті.

Це — другий сеанс реабілітації Василя у басейні з дельфінами Джоні і Бетті. Зараз він уперше за останніх 11 місяців став на ноги. Вони в нього перебиті. 10 лютого під Краматорськом потрапив під обстріл. Радіє, що вдалося уникнути ампутації. Джонік допомагає йому навчитися заново упевнено ходити.

«Не відчуваю праву ногу і є сподівання, що вони якимось чином будуть впливати на відновлення нервової отої чутливості в ногах», — каже полковник головного управління по роботі з особовим складом ЗСУ Василь Ковтун.

Про результати такого лікування серед військових уже ходять легенди.

«Коли почули в травні місяці, що ми цим займаємося, у нас просто були червоні телефони. — Чому? — Тому що з усієї України почули, що ми займаємося реабілітацією, дзвонили дружини, дзвонили батьки, дзвонили самі хлопці атошники», — розповідає власник дельфинарію Олег Когут.

«До людей, у яких там не було руки, ноги, тобто якісь серйозні, тобто у нас приходять бійці, які не те що плавати, погано пересуваються, то дельфінчик завжди намагається триматися поруч», — каже тренер морських тварин Степан Демченко.

Андрій весело розповідає про своє плавання з дельфіном. Його семирічний курс терапії вже добігає кінця.

«У мене такі дитячі почуття відразу, захоплення, дельфінчики плавають, все, як подивишся на це все, душа радує, забивається ось це все старе», — зізнається прапорщик Андрій Демиденко.

Але усмішка різко зникає, коли запитую, звідки він сюди потрапив і що йому довелося пережити.

«Він був у полоні перед тим, був у такому доволі важкому стані. Він втратив сенс життя, ми з ним доволі багато спілкувалися і я йому запропонувала пройти дельфінотерапію. Він поміняв кардинально своє світосприйняття і взагалі життя його я думаю теж зміниться в кращий бік», — впевнена психолог Ірина Коровецька.

Раджи на перший погляд найоптимістичніший. Жартує, усміхається і зі сльозами щастя на очах розповідає, як вдалося вижити. Під ним вибухнув снаряд. Тяжкі травми хребта, шиї і дві контузії. Після того, що трапилося дружині прийшла похоронка.

Раджи нагороджений шістьома орденами посмертно! Зараз лікується і паралельно намагається замінити їх нагородами для себе живого.

«Ось ще була б русалкотерапія, після дельфінів, але дельфіни допомагають», — каже старший лейтенант Раджи Гафаров.

Цей скромний дельфінарій належить Олегу Когуту. Він переїхав до Вінничини з Криму. Там 25 років займався реабілітацією солдатів на базі Збройних сил України у Козачій Бухті. Щоб забрати з собою хоча б кількох дельфінів, дали три місяці. Олег знайшов басейн у санаторії Хмільника. Але й звідси тепер доведеться піти, дельфінам потрібні кращі умови.

«Цього року влітку було обіцяно облрадою та місцевої радою. Надали мені кредит. 60% зроблено роботи дельфінарію, мені не вистачає фінансування, просто не вистачає», — розповідає власник дельфінарію Олег Когут.

Нещодавно нашими реабілітологами і самими дельфінами зацікавилися ізраїльтяни. Пропонують вигідні умови переїзду та розвитку військової терапії у їхній країні. Олег каже, якщо обіцяну суму все-таки виділить місцева влада, за півроку добудує у Хмільнику Міжнародний реабілітаційний центр. Тоді безкоштовну дельфінотерапію зможе отримати кожен, хто повернувся з війни.