Доходи росіян будуть постійно падати через елітарну корупцію

263

Прогноз Мінекономрозвитку передбачає постійне зниження доходів населення.

Мінекономрозвитку готує прогноз розвитку країни до 2019 року. Як повідомляють “Ведомости”, нинішній прогноз на 2016-18 роки застарів, і до квітня міністерство має подати уряду новий. І, скоріше за все, він буде значно гіршим за попередній. Головний посил – необхідно вижити, не роблячи ніяких зусиль по структурній реформі економіки.

Новий документ буде складено, виходячи з низької ціни на нафту. Передбачається, що середня ціна складе 35 доларів за барель цього року, 40 – в наступному і по 45 – в 2018 і 2019-му.

Вказується на необхідність економії бюджету. На практиці це означатиме, що всі подальші роки пенсії будуть індексуватися тільки на 4%. При тому, що навіть оптимістичні прогнози по інфляції вище (7,7% в 2016-му і 5,5% в 2019-му). Відомо, що зростання цін на продукти йде швидше (а предмети розкоші на пенсії не купують), відповідно, наші люди похилого віку стануть через три роки жити значно гірше.

Важко доведеться і працівникам бюджетної сфери: до 2019 року їх зарплати не зростатимуть зовсім. Буде заморожена і накопичувальна частина пенсій.

Залишаться на тому ж рівні по відношенню до ВВП витрати на освіту, культуру і медицину. Так як, згідно з прогнозом, ВВП буде знижуватися, то впадуть і витрати.

Простіше кажучи, ціни на все виростуть, а доходи громадян знизяться. І в цьому полягає головна суть нового прогнозу, який готує Мінекономрозвитку. Якщо раніше росіян переконували, що перетерпіти треба лише один рік, а потім почнеться економічний підйом, нехай і слабкий, то зараз треба готуватися до того, що в найближчі три роки паски доведеться затягувати все тугіше.

Найгірше, що ніяких заходів щодо розвитку економіки практично не пропонується. Виходить, що всі слова про імпортозаміщення, будівництві нових підприємств так і залишилися словами.

Не бентежить чиновників міністерства і те, що керівництво країни ставить зовсім інші завдання. На цьому тижні Дмитро Медведєв схвалив план, згідно з яким держава повинна підтримувати зайнятість в регіонах. Та й “травневі укази” Путіна, спрямовані на поліпшення життя, ніхто не відміняв.

Я переконаний, що уряд буде йти по шляху, яку ви змалювали Мінекономрозвитку, – говорить професор ВШЕ Іван Родіонов.

Більш того, останні п’ять років кабінет міністрів цим шляхом іде, і згортати не збирається. Нинішня економічна модель абсолютно неадекватна реальності, веде до розвалу народного господарства. Ми бачимо відсутність економічного зростання і падіння.

Прогноз Мінекономрозвитку передбачає постійне зниження доходів населення

Антикризовий план, передбачений у бюджеті, ніякого елемента новизни не має. І немає надії, що підвищення внутрішнього попиту якось сприятиме розвитку економіки. Згідно з офіційною статистикою, частка всіх доходів від нафти і газу в ВВП становить всього лише 9%. Ціна на нафту впала вдвічі, це означає, що ВВП повинен впасти на 3%. Всі розмови про те, що країна “повинна злізти з нафтової голки” просто смішні. Адже уряд не може збирати податки з 90% економіки! І не може розумно розпорядитися зібраними податками. При цьому міняти уряд нічого не хоче. План Мінекономрозвитку лише підтверджує, що вихід з глухого кута шукати не збираються.
Уряд здійснює “словесні інтервенції”. Попросту морочить голови громадянам Росії.

Абсолютно незрозуміло, навіщо така велика участь держави в економіці. Навіщо величезні держкомпанії, які підтвердили свою повну недієздатність. При цьому, виділяються колосальні зарплати для топ-менеджерів, які дають слабкі показники роботи. Але менеджери не хочуть йти, відчувають себе незамінними.

Ті, хто сподіваються на революцію в Росії помиляються. Досвід Латинської Америки показує, що соціальних потрясінь не буде. Максимум, що може бути, це нешкідливі “марші порожніх каструль”. Всі протестні хвилі, які були протягом п’яти останніх років, були нечисленними. Та й всі переконалися, що немає сенсу щось робити. Так що “гнити” Росія буде досить довго.

При цьому, корупційна влада має гарантію від захоплення іноземними військами. Наявність ядерної зброї – хороша гарантія. В 1950-60-і людям вселяли, що головне не допустити війни, а труднощі можна перетерпіти. І зараз росіян переконують, що якщо люди у владі зміняться, то країна загине. Однак, це міф.

Росіян постійно лякають зовнішньою загрозою, щоб народ терпів. Насправді, абсолютно незрозуміло, чому десятки мільйонів чоловік повинні страждати заради щастя кількох тисяч сімей, які навіть грошима розумно не можуть розпорядитися.

Насправді ж необхідно скорочувати витрати на них і думати про зростання продуктивності праці. Попит повинен стимулюватися платоспроможністю громадян. Значить, треба збільшувати реальні доходи. Тоді оживе і промисловість.

Якщо ми змінимо сам підхід до вирішення проблем, то у країни будуть шанси швидше подолати кризу. Починати ж реформи треба зверху – скорочувати державний апарат, скорочувати документообіг, яким чиновники завалили всі первинні організації. Необхідно припинити всякі перетворення, які не спрямовані на користь справі, а лише імітують діяльність чиновників. Наприклад, не треба проводити нинішнє злиття вищих навчальних закладів. Ніхто не може зрозуміти, які цілі цим переслідуються, тим більше що якість освіти падає.