Дорогенький містер Чуркін

324

Вчинок міністра закордонних справ України обурив навіть тих людей, які не цікавляться політикою А сталося ось що: відразу після закінчення засідання Ради Безпеки ООН глава МЗС Павло Клімкін тепло потиснув руку постійному представникові Росії в ООН Віталію Чуркіну.

Також із Чуркіним ручкався і новопризначений представник України в ООН Володимир Єльченко, пише газета «Експрес». У той самий час представник Литви Лінас Лінкявічюс, який стояв поруч, цього не зробив. Утримувався раніше від рукопотискань із Чуркіним і Юрій Сергєєв, котрого Єльченко замінив на посаді представника України в ООН. Чуркін — це той російський дипломат, котрий неодноразово в публічних виступах обзивав українців «фашистами», «хунтою» і т.д.

Але це не єдиний скандальний прокол з боку представників української влади. Докладніше — у нашій розмові з колишнім генеральним консулом України у Стамбулі, головою правління БФ “Майдан закордонних справ” Богданом Яременком.

Як ви оцінюєте факт рукопотискання Клімкіна та Єльченка з дипломатом ворожої країни, що за останні два роки вилив на Україну тонни брехні й завзято виправдовує російську агресію? Чи змушує до цього дипломатичний протокол?

Ні. Ці дії керівника нашого МЗС жодним чином не пов’язані з правилами проведення засідань Ради Безпеки ООН. Тобто, з погляду дипломатичного протоколу тієї миті ніщо не зобов’язувало Клімкіна тиснути руку Чуркіну. Ба більше, тиснути руку ворогові, цинічному, нахабному та брехливому, — це порушення понять про людську гідність і повагу до свого народу. Керівник нашого зовнішньополітичного відомства мав би діяти відповідно до очікувань суспільства та зважаючи на ситуацію у країні, але, на жаль, це було не так.

Чи ігнорують на міжнародній арені російських представників?

Як хто. Але ми точно маємо іншу ситуацію, ніж інші члени Ради Безпеки, тому що ведемо з Росією оборонну війну.

Виглядає на те, що українські високопосадовці часто допускаються дипломатичних помилок. Приміром, коли приїжджав віце-президент США Джозеф Байден, його зустрічав мер столиці Віталій Кличко…

Дипломатичний протокол передбачає, що політика такого рівня мав зустрічати хтось із віце-прем’єрів. Мер же — це одна з фігур, яка може брати участь у зустрічі офіційних делегацій в аеропорту, але не основна. Тому невідповідність справді була.

На додачу — один із представників української команди був одягненим у звичайну куртку. Це припустимо?

Для протоколу немає аж такого великого значення, у що людина вдягнена. Важливо, щоб особа була вбрана акуратно й чисто, її зовнішній вигляд не ображав присутніх.

Чи недотримання дипломатичного протоколу може зіпсувати відносини з країною?

Американці — люди, які не дуже звертають увагу на формальності. Для них зазвичай важливіші питання по суті. Тому будемо надіятися, що віце-президент США не образився. Але представники інших країн можуть уважніше ставитися до деталей. Все-таки іноземні посли, котрі сидять у Києві, на відміну від наших урядовців, знають вимоги протоколу. Тому його недотримання може викликати питання та справді призвести до погіршення відносин.

Як ви гадаєте, у чому причина того, що українські керманичі припускаються таких грубих порушень?

Проблема в тому, що Адміністрація Президента та уряд не є однією командою. Через те вони не довіряють одне одному, не співпрацюють і не вважають за потрібне погоджувати протокольні моменти. А стосовно толерантності Клімкіна та Єльченка до Чуркіна, то тут важко знайти пояснення. Можливо, вони недостатньо розуміють наслідки своїх дій.

Автор материала: Ірина КОВАЛЕНКО