Дострокові вибори в Україні — це повернення до влади популістів

291

На думку старшого наукового співробітника Атлантичної Ради США Адріана Каратницького, у випадку дострокових парламентських виборів в Україні до влади можуть прийти популісти, які насправді чинитимуть опір необхідним реформам.

Про це він написав у своїй статті, опублікованій на сайті Атлантичної Ради.

За словами експерта, в історії дострокові вибори у важливий період змін досить часто приводять до влади сили, які чинять опір реформам — наприклад, вибори в 1992 році в Польщі закінчилися поразкою «Солідарності» і поверненням старих корумпованих еліт, що спричинило серйозне сповільнення реформ в країні.

Другий аргумент, який наводить Каратницький: всі виборчі кампанії в Україні дуже витратні для політиків.

Президентські вибори в 2014 році коштували 215 мільйонів доларів, а парламентські — ще більше. Політики змушені звертатися по фінансування до великого бізнесу і, таким чином, стають лобістами шкідливих для країни інтересів, — зазначив експерт.

Крім цього, за словами Каратницького, вибори не посилять позиції реформаторів в чинному уряді, оскільки останні дані соціологічних опитувань свідчать про високу популярність популістських партій.

Хоча цілком імовірно, що до парламенту пройде низка депутатів-реформаторів, аби створити нову коаліцію, доведеться віддати ще більше міністерських посад політикам або представникам олігархів, а не технократам та політично незалежним урядовцям — таким, як Абромавічус або Яресько. Або ще гірше, дострокові вибори можуть привести до довгострокового політичного тупика без проурядової більшості, — наголосив експерт.

Останній аргумент Каратницького проти виборів: Україна досі в стані фактичної війни з Росією, яка атакує її як у військовому, так і в економічному плані. Тож країна, яка зіткнулась із такою загрозою, повинна бути якомога консолідованою.

На думку експерта, Україна може вийти з політичної кризи і без дострокових виборів — якщо Петро Порошенко скористається своїм впливом в парламенті і змусить лідерів партій домовитися про чотири принципові умови.

По-перше, економічно важливі урядові посади повинні очолити технократи-експерти без ділових і політичних зв’язків з олігархами. По-друге, правила Кабінету міністрів потрібно переписати. По-третє, слід взяти до уваги, що популярність деяких учасників коаліції скоротилася, а інших – зросла. І четверта умова – державні компанії повинні бути продані на відкритому тендері вже цього року.