Егоїсти і хочемо винагороди: вчені дізнались, чому одні люди приваблюють інших

253

Нас приваблюють люди, чиї емоції ми можемо легко зрозуміти.

Однак чому ми добре сприймаємо емоційні реакції одних, але зовсім не розуміємо прояв почуттів інших?

Вчені підозрюють: цей механізм може залежати від співпадіння нервової діяльності.

«Здатність реагувати на емоції та наміри іншої людини є визначними для успішної соціальної взаємодії. Щоб досягти спільної мети, партнери мусять розуміти і постійно оновлювати інформацію про нинішні наміри і мотивацію партнера, передбачати його поведінку і відповідно адаптувати свою», —вважає авторка дослідження Сілкі Андерс, професор соціальної та емоційної нейрології Університету Любека.

Андерс та її колеги прагнули дізнатися, чи існує нейро-механізм, який визначає здатність людини «зчитувати» емоції інших, і відповідно ставитись до них із симпатією чи ні.

Близько 90 осіб переглядали відео, на якому жінки переживали страх чи сум, і їхні емоції були на їхніх обличчях. Після перегляду учасників експерименту попросили оцінити, як саме жінки на відео почувалися, а також наскільки вони впевнені у своїх відповідях. Вчені також стежили за мозковою активністю учасників дослідження.

Вищий рівень впевненості та симпатії також асоціювався з посиленою активністю у тій області мозку, яка відповідає за нагороду.Науковцям вдалося простежити залежність: чим більше впевненим у своїй оцінці був респондент, тим більше жінка на відео йому подобалася.

Це підтверджує гіпотезу вчених: здатність успішно «зчитати» чиїсь емоції активує систему винагороди у мозку і викликає приваблення.

Іншими словами, нам подобаються ті люди, яких ми краще розуміємо емоційно.

«Наші висновки є справді неймовірними, тому що розуміння емоцій і особиста привабливість залежать від обох учасників процесу: того, хто надсилає емоційні повідомлення, і людини, яка їх приймає, а також від того, наскільки реакції двох осіб співпадають. Якщо одна людина виразом обличчя посилає сигнал страху чи суму, а інша може ефективно їх обробити у мозку, система винагороди людини-рецептора буквально запалає, і вони відчують цікавість та приваблення до того, хто сумує», — розповідає дослідниця.

Вона також поточнила, що мозок людей, котрі мають труднощі із розумінням емоцій інших, відрізняється від мозку тих, хто у цьому вправний.

«Якщо розмова не вдається, це не обов’язково означає, що відправник емоцій та приймач не зацікавлені у спілкуванні, натомість цілком імовірно, що співпадіння у їхніх нейро-словниках ще не достатньо значне», — підсумувала науковець.Різниця у схемах роботи мозку може бути відповідальною за невдалу комунікацію людей, принаймні частково.

Повні результати дослідження опубліковано у журналі наукових робіт Національної академії наук США PNAS.