Фінансова удача замміністра фінансів

470

Родинній фірмі Оксани Маркарової вдалось заробити трохи мільйонів на ліквідації банку, який належав Клюєвим. Заплатить за всю цю удачу державний бюджет.

Існує думка, що до керівництва деяких міністерств прийшли непрофесіонали. Можливо. Але міністерства фінансів це точно не стосується.

Переглядаючи Судовий реєстр, ми наткнулись на низку рішень, які свідчать про високу фахову підготовку і бізнесову удачливість одного з топ-менеджерів міністерства. Ідеться про заступницю міністра Оксану Маркарову. Сама історія стосується її стосунків із «Актив-банком».

Колись ця фінустанова була осердям імперії братів Клюєвих, тепер – банкрут. Так от. Під час переходу банку з одного стану в інший , сімейна фірма Маркарової заробила принаймні 17 млн грн. І таку ж саму суму втратив держбюджет. А тепер деталі.

Перш, ніж перейти до власне грошей, спершу доведеться розповісти про історичні стосунки заступниці міністра і бізнесу Клюєвих.

Маркарова і Клюєви

Окрім інвесткомпанії до групи «ІТТ» входять: компанія з управління активами «ІТТ-менеджмент» із інвестфондами «Титаніум-інвест», «Транс-Інвест», «ІТТ-Капітал», «Манускрипт» та інші; «Акорд-банк», готель «Голосіївський», бізнес-центр «Нивки» тощо.Сама Оксана Маркарова з 1998 по 2003 роки працювала в американському інвестфонді Western NIS Enterprise, де вона, мабуть, і познайомилась із нинішньої очільницею Мінфіну Наталією Яресько. Після цього протягом 12 років, аж до призначення у березні 2015 року заступником міністра, Оксана Маркарова очолювала важливий актив сімейної ITT- «Інвестиційну компанію «ІТТ-Інвест».

Ця група мала дуже широкі зв’язки із бізнесом Клюєвих: починаючи від купівлі «Запорізького заводу напівпровідників», з якого почалась «сонячна імперія» братів, закінчуючи «Актив-банком», про який – дещо детальніше.

«Актив-банк» і його схемовласники

У 2013 році брати Клюєви продали «Актив-банк» структурам групи компаній «ІТТ». Хоча, звісно, співпраця почалась раніше. Скажімо, Оксана Маркарова була обрана членом спостережної ради «Актив-банку» ще 20 квітня 2012 року. А з 17 грудня 2012 року по 10 квітня 2013 року навіть побувала в.о.голови спостережної ради «клюєвського» банку.

10 квітня 2013 року членом спостережної ради банку було обрано також Наталію Яресько, а Оксану Маркарову обрали головою спостережної ради вже на постійній основі. Більшість членів тодішньої спостережної ради, а також ревізійна комісія в повному складі також представляли інтереси «ІТТ-інвест».

Невелика деталь. З невідомих нам причин на сайті SMIDA чомусь відсутня інформація про звільнення Оксани Маркарової та Наталії Яресько зі спостережної ради «Актив-банку». Для пошуку нам довелося звернутись до підшивки офіційного друкованого видання – «Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку». Зауважимо, що електронна версія цього випуску «Відомостей НКЦПФР» на сайті SMIDA також чомусь відсутня, хоча інші номери газети є.

Потрібні дані ми знайшли у №77 (1830) від 23.04.2014 р. на сторінці 103. Для любителів статистики: сталась ця подія (тобто зміна наглядової ради) 16 квітня 2014 року.

Весна 2014-го – це час, коли «Актив-банк» знову міняє власників. Замість групи «ІТТ», туди заходять дивні фізособи.

Ще станом на 17 березня 2014 року банком володіло подружжя Оксани Маркарової та Данила Волинця (через ТОВ «Актив фінанси груп» та інвестфонд «Титаніум інвест»).

Щось сказати достеменне про цих людей важко. Окрім хіба що Ігоря Солнцева, який перед «Актив банком» очолював «Акорд банк» із групи «ІТТ».Однак після виходу Наталії Яресько та Оксани Маркарової зі складу спостережної ради «Актив-банку» остання зі своїм чоловіком вийшла також і зі складу засновників основного акціонера банку ТОВ «Актив фінанси груп». На сайті НБУ це було відображено в новій схемі структури власності банку. Зараз власниками ТОВ «Актив фінанс груп» (код ЄДРПОУ 31071883) є десять громадян Російської Федерації, а також останній голова правління банку Ігор Солнцев (було звільнено 21 серпня 2014 року). Кожен із них володіє менше 10% статутного фонду ТОВ.

Однак будь-який власник бізнесу може переконливо довести, що його колишні менеджери не мають до нього жодного стосунку. Відтак формально родина Волинця-Маркарової втратила відношення до «Актив-банку». Хоча подальші події доводять, що ділові зв’язки все ж таки залишились.

Схема «дерибану»

Практично одразу після перепродажу у банку почались проблеми. Постановою НБУ від 13 червня 2014 року «Актив-Банк» було віднесено до категорії проблемних та встановлено ряд обмежень діяльності. 2 вересня НБУ відніс «Актив-банк» до неплатоспроможних, а 3 вересня Фонд гарантування вкладів ввів до банку тимчасову адміністрацію. Зараз банк перебуває на стадії ліквідації.

Але за день до віднесення «Актив-банку» до неплатоспроможних з нього були виведені багатомільйонні активи. А вигоду від цього отримали саме структури Волинця – Маркарової. Ці факти зафіксовані у численних (їх більше ста) судових рішеннях і ухвалах, які ми знайшли у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Всі договори на виведення активів укладені за однією схемою. Між «Актив-банком» та ТОВ «Фінансова компанія «Арбімаркет» 1 вересня (в одному випадку – 7 серпня) 2014 року підписувались договори відступлення боргу за виданими банком кредитами. За це банку сплачувалась невелика (у середньому – одна четверта) частина суми боргу. 2 вересня «Арбімаркету» були відступлені права на стягнення застав за договорами іпотеки, якими забезпечувались всі ці кредити.

А 12 вересня 2014 року «Арбімаркет» переуступив всі ці вимоги (і кредитні, і іпотечні) компанії з управління активами «ІТТ-менеджмент». Єдиним засновником останньої є ПрАТ «Інвестиційна компанія «ІТТ-Інвест», головою правління – президентом якої на той час була Оксана Маркарова.

Зібрані з реєстру судових рішень дані про ці оборудки ми систематизували в таблиці:

Отже, права вимоги на 23,3 млн. грн. були придбані фірмою «Арбімаркет» лише за 5,8 млн. грн., чим «Актив-банк» було позбавлено активів на 17,5 млн. грн.

Цікаво, що у першому випадку оцінку вартості боргу МПП «Беркут» проводив оцінювач під назвою ТОВ «Істерн Консалтинг Груп». Раніше ця фірма називалась ТОВ «ІТТ-консалт» і знаходилась за адресою вул. Фізкультури, 30. Ця адреса й досі вказана на візитівці «Акордбанку» на сайті «Економічної правди».

Основним акціонером «Акордбанку» є вже знайомий нам Данило Волинець – чоловік Оксани Маркарової. А директором і бенефіціаром ТОВ «Істерн Консалтинг Груп» згідно з даними Єдиного держреєстру юридичних осіб донедавна була Оксана Горілей. Зараз це ТОВ переписали на Вячеслава Черепаніна та нинішнього директора Ірину Яценко.

Оксана Горілей протягом 2011-2014 років була членом ревізійної комісії «Актив-банку» від групи компаній ІТТ. Тому, як мінімум, у випадку оцінки суми заборгованості МПП «Беркут» складно назвати її об’єктивною.

Блискавична кар’єра сучасного «Фунта»

Договори відступлення права вимоги за кредитами були підписані 1 вересня 2014 року. і як вже говорилось, наступного дня НБУ відніс «Актив-банк» до неплатоспроможних, а з 3 вересня Фонд гарантування вкладів ввів до банку тимчасову адміністрацію.

Отже, за день до введення тимчасової адміністрації спритники вивели з банку забезпечені нерухомістю багатомільйонні активи. Здійснено це було за допомогою тимчасово виконуючого обов’язки голови правління Олександра Анатолійовича Калужського, якого призначили на цю посаду рішенням спостережної ради банку від 01.09.2014 р. Перед цим до складу правління банку він був обраний 14 серпня, а заступником голови правління став всього за два дні до призначення – 29 серпня 2014 року.

Цей «зіц-прєдсєдатєль» перебував на посаді т.в.о. голови всього два дні (1 та 2 вересня), за які встиг підписати низку договорів про виведення активів банку. А 19 вересня він звільнився з банкуза власним бажанням.

Після цього випотрошені залишки банку, разом із зобов’язаннями перед вкладниками, було передано Фонду гарантування вкладів. Як свідчить звіт про виплати та надходження, у період тимчасової адміністрації за рахунок Фонду вкладникам банку було виплачено 590 млн. грн. із 1,3 млрд. грн. загальної суми гарантованої заборгованості перед вкладниками. Ну, а сотні мільйонів гривеньдержавних підприємств, які знаходились на банківських рахунках – просто щезли.

Нові горизонти

Ми не знаємо, яка достеменно сума грошей була виведена з банку в обхід законодавства. Усі мільйони, про які йдеться у тексті, з’явились на світло тільки завдяки тому, що Фонд гарантування вкладів зараз безуспішно намагається довести в судах незаконність цих оборудок. Оскільки усі ці фінансові операції стались під час того, коли банк уже офіційно був проблемним.

Але ми цілком усвідомлюємо, що такі удачливі фінансисти, як власники «ІТТ» – не могли не знати, звідки взялись гроші, якими так щедро посипало на їхньому шляху.

А відштовхуючись від цього усвідомлення, хочеться поділитись і острахом. Річ у тому, що Оксану Маркарову навесні цього року було призначено членом спостережних рад одразу п’ятьох (!) державних банків – Ощадбанку, Укрексімбанку, Укргазбанку, Родовід банку та Українського банку реконструкції та розвитку. Причому в «Ощадбанку» членом наглядової ради також є чоловік Оксани Маркарової Данило Волинець.

Тому нам би не хотілося, щоб досвід, набутий при «освоєнні» активів «Актив-банку», був поширений на державні банки.

Автор материала: Олексій Романов