Гарні конституції пишуться на десятки і сотні років без жодних емоцій

256

Ви обговорюєте моделі конституційного устрою з прив’язкою до того, чи хороший/поганий Президент Порошенко, прем’єр Яценюк, чи генпрокурор Шокін? То тоді чим ви кращі від політиків, які створюють посади «під себе»?

Гарні конституції пишуться на десятки і сотні років без жодних емоцій щодо політспроможності ваших сучасників. Американській конституції, наприклад, більше 200 років і вона не переписувалася кожен раз після виборів. Тому якщо не хочете бути схожими на тих, хто таки переписує конституції під власну кон’юктуру, обговорюйте інше – який конституційний устрій краще сприятиме – єдності країни? реформам? модернізації? мобілізації проти агресора?

Хтось може сказати що Україні потрібна парламентська республіка, бо це «більше демократії». А хто заперечить, що у часи війни потрібна більша консолідація навколо президентської вертикалі. Хтось заявить, що «дуалізм» – глави влади держави і уряду – дестабілізує політику. А хтось відповість, що, навпаки, – це запобіжник проти кризи та гарантія стабільності. Хтось скаже, що президентська республіка – це майже диктатура, а хтось пошлеться і США і скаже, що коли існує механізм імпічменту та незалежний суд – це найефективніша система в умовах постійного геополітичного протистояння…

А ще є дискусія про формат парламенту (дво? – одно? – палатний), місцеву владу, і т. д.

Є про що говорити.

Але без жодних прізвищ.

А якщо дуже кортить обговорити якості політиків, раджу зробити базове припущення засновників американської конституції щодо всіх політиків – так от, вони припустили, що всі без винятку політики прагнуть необмеженої влади, і тому гарна та конституція, де існує правильний баланс стримувань і противаг…

Тривалість життя американської конституції – підтвердження, що вони мали рацію. Тому не витрачайте час на власні претензії до політиків, – думайте про ідеальну країну, якою правлять неідеальні політики, думайте не про чварливе теперішнє, а про гармонійне майбутнє.

І тоді це майбутнє настане швидше.

Автор материала: Сергій Таран