Грип: боятися чи діяти?

234

При появі загрози епідемії гострих респіраторних вірусних інфекцій Євген Комаровський – дитячий лікар, кандидат медичних наук, лікар вищої категорії та телеведучий – радить пам’ятати, що тактика дій не має залежати від того, як називається вірус.

Нагадаємо, поради профілактики і лікування ГРВІ висвітлювалися ще у 2009 році. У статті «Свиной» грипп как зеркало, в котором видно все…» лікар Комаровський стверджує: чи то грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, це взагалі не грип – це не важливо. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання. Звідси і конкретні дії.

Профілактика

Далі – найголовніше, про що треба пам’ятати (з книги про ГРВІ).

Якщо ви або ваша дитина зустрінетеся з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з’являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або ви робитимете щеплення (робити щеплення можна тільки від сезонного грипу. Від свинячого в Україні вакцини поки немає. Проте мати захисні антитіла до тих трьох вірусів, які входять до складу сезонної вакцини, краще, ніж не мати взагалі ніяких).

Є можливість зробити щеплення собі (дитині) – зробіть, але за тієї умови, що, по-перше, ви здорові і, по-друге, для вакцинації не треба буде сидіти в зашмаркленому натовпі в поліклініці. Останнє робить ваші шанси на адекватну вакцинацію примарними.

Ніяких ліків з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі пігулки, які ковтаєте ви або запихаєте в дитину, не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Все, за чим ви вбиваєтеся в аптеках, усі ці нібито противірусні засоби, нібито стимулятори інтерфероноутворення, стимулятори імунітету і страшенно корисні вітаміни, все, що в аптеках на сьогодні зникло і чим уряд обіцяє в найближчі дні аптеки наповнити – усе це ліки з недоведеною ефективністю, ліки, що задовольняють головну ментальну потребу пересічного споживача – «треба щось робити». Основна користь всіх цих ліків – психотерапія. Ви вірите, вам допомагає – я радий за вас, тільки не треба штурмувати аптеки – воно того не варто.

Джерело вірусу – людина і лише людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Карантин – чудово! Заборона на масові збори – чудово! Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету – мудро!

Маска. Корисна штука, але не панацея. Обов’язково повинна бути на хворому, якщо поряд здорові: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом.

Руки хворого – джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою, – добридень, ГРВІ.

Не чіпайте свого обличчя. Мийте руки, часто, багато, постійно носіть із собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуйтеся!

Вчіться самі і вчіть дітей, якщо вже немає хустки, кашляти-чхати не в долоньку, а в лікоть.

Начальники! Офіційним наказом введіть у ввірених вам колективах заборону на рукостискання.

Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші – джерело поширення вірусів.

Повітря!!! Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. У цьому аспекті мітинг в центрі Києва, на який зібралося 200 000 людей, менш небезпечний, ніж збори 1000 людей у ​​клубі в Ужгороді.

Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. У цьому аспекті, якщо ви вже вийшли погуляти, так не треба показового ходіння в масці по вулицях. Вже краще подихайте свіжим повітрям, а маску натягніть перед входом в автобус, офіс або магазин.

Оптимальні параметри повітря в приміщенні – температура близько 20 °С, вологість 50-70%. Обов’язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. Будь-яка система опалювання сушить повітря. Саме початок опалювального сезону став початком епідемії! Контролюйте вологість. Мийте підлогу. Включайте зволожувачі повітря. Наполегливо вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень у дитячих колективах.

Краще тепліше одягніться, але не включайте додаткові обігрівачі.

Стан слизових оболонок!!! У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування т.зв. місцевого імунітету – захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають – робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар’єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворює при контакті з вірусом з багато разів більшою мірою вірогідності. Головний ворог місцевого імунітету – сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки (з популярних і всім відомих – димедрол, супрастин, тавегіл, трайфед – список далеко не повний, м’яко кажучи).

Зволожуйте слизові оболонки! Елементарно: 1 чайна ложка звичайної кухонної солі на 1 літр кип’яченої води. Заливаєте в будь-який флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаєте в ніс (чим сухіше, чим більше народу навколо – тим частіше, хоч кожні 10 хвилин). Для тієї ж мети можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи – салин, аква маріс, Хумер, Маример, носоль тощо. Головне – не жалійте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо якщо ви сидите в коридорі поліклініки.

Щодо профілактики це все.

Лікування

Фактично єдиним препаратом, здатним зруйнувати вірус грипу, є озельтамівір, комерційне ім’я – таміфлю. Теоретично є ще одні ліки (занамівір), але вони використовуються лише інгаляційно, та й шансів побачити їх в нашій країні небагато.

Таміфлю реально руйнує вірус, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N в назві H1N1).

Таміфлю не їдять усі підряд при будь-якому чихові. Це і недешево, і побічних явищ багато, та й сенсу не має. Таміфлю використовують тоді, коли хвороба перебігає важко (ознаки важкої ГРВІ лікарі знають) або коли навіть легко захворює людина з групи ризику – люди похилого віку, астматики, діабетики (хто належить до груп ризику, лікарі теж знають). Суть: якщо показане таміфлю, то показано як мінімум спостереження лікаря і, як правило, – госпіталізація. Не дивно, що з максимально можливою вірогідністю таміфлю, що надходить в нашу країну, розподілятиметься по стаціонарах, а не по аптеках (хоча все може бути).

Увага!!! До абсолютної, до переважної більшості тих, хто читає ці рядки, лікування противірусними засобами не має ніякого відношення.

Грип – легка хвороба для більшості.

Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема – це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався.

Правила лікування

Тепло одягнутися, але в кімнаті має бути прохолодно і волого. Температура близько 20 °С, вологість 50-70%. Мити підлогу, зволожувати, провітрювати.

Категорично не примушувати хворого їсти. Якщо просить (якщо хочеться) – легке, вуглеводне, рідке.

Пити (поїти). Пити (поїти). Пити (поїти)!!! Температура рідини дорівнює температурі тіла. Пити багато. Компоти, морси, чай (у чай дрібно порізати яблучко), відвари родзинок, кураги. Якщо дитя перебирає – це буду, а це ні – хай п’є що завгодно, аби пило. Ідеально для пиття – готові розчини для пероральної регідратації. Продаються в аптеках і повинні там бути: регідрон, хумана електроліт, гастроліт і т.д. Купуйте, розводьте за інструкцією, пийте.

У ніс часто сольові розчини.

Всі «відволікаючі процедури» (банки, гірчичники, припарки, ноги в окропі і т.д.) – класичний совковий батьківський садизм і знову-таки психотерапія (треба щось робити).

Якщо надумали боротися з високою температурою – тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин. Головна біда в тому, що тепло вдягти, зволожити, провітрити, не пхати їжу і напої – це по-нашому називається «не лікувати», а «лікувати» – це послати тата в аптеку…

При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні – вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування ніякого стосунку. Тому самостійно ніяких «лазолванов-мукалтинів» і т.п.

Протиалергічні засоби не мають до лікування ГРВІ ніякого відношення.

Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

Усі інтерферони для місцевого застосування – це ліки з недоведеною ефективністю або ліки з доведеною неефективністю.

Гомеопатія – це не лікування травами, а лікування зарядженою водою. Безпечно. Психотерапія (треба щось робити).

Коли потрібен лікар

Завжди!!! Але це нереально. Тому перераховувати ситуації, коли лікар потрібний обов’язково:

відсутність поліпшень на четвертий день хвороби;

підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;

погіршення після поліпшення;

виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;

поява ізольовано або в поєднанні: блідості шкіри, спраги, задишки, інтенсивного болю, гнійних виділень;

посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих призводить до нападу кашлю;

при підвищенні температури тіла не допомагають, практично не допомагають або дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.

Лікар потрібний обов’язково і терміново:

втрата свідомості;

судоми;

ознаки дихальної недостатності (утруднене дихання, задишка, відчуття нестачі повітря);

інтенсивний біль де завгодно;

навіть помірний біль в горлі за відсутності нежиті;

навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;

набряклість шиї;

висип, який не зникає при натисканні на нього;

температура тіла вище 39 °С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижуючих засобів;

будь-яке підвищення температури тіла у поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.

Ця інформація теоретично повинна бути відома будь-якому лікареві і лікарі повинні нести її в маси. Але на практиці, нажаль, відбувається абсолютно інше…

Автор материала: Світлана Захаренко