Громадська зрада для НАБУ: детектив «плакався», активісти його заспокоювали

692

У психології та філософії є такий термін «доведення до абсурду». Такий прийом є поширеною формою аргументу, який має на меті показати, що твердження вірне, показавши, що помилковий, неспроможний або абсурдний результат випливає з його заперечення. Класичний давньогрецький приклад звучить так: «Суспільство повинно мати закони, інакше буде хаос». Але сучасний світ – більш жорстокий і більш маніпулятивний. А тому «доведення до абсурду» яскраво проявляється у повсякденному житті, коли заради «перекручування правди» навіть юристи (чи псевдо-адвокати) починають нести таку нісенітницю, що мимоволі замислюєшся над їх психічним станом. Що, до речі, й відбулося сьогодні, 26 жовтня, під час засідання Ради громадського контролю, під час якої мала бути поставлена крапка у скандальному побитті адвоката детективом НАБУ. Але якщо хтось вважає, що чоловік таки знайшов у собі сили попросити вибачення у жінки, той дуже помиляється.

Бо, мабуть, детективу друзі з РГК порадили перед засіданням – «Ти «вали» все на адвоката, а ми тебе підтримаємо!». Звичайно, достовірно ми не знаємо, чи казав той же Роман Маселко щось подібне детективу Павлу Єршову, але абсурдність того, що відбувалося під час засідання «НАБУшної Зради», просто зашкалювала.

Посудіть самі: розпочалося все з того, що члени РГК почали з’ясовувати, а чи дійсно адвокат Олексій Шевчук є кумом побитої Аліни Самарець. Це, по-перше, ніяка не таємниця, а по-друге, це ж якого розуму треба бути, щоб особисту неприязнь до адвокатів ставити поперед з’ясування обставин. Далі «Роман Маселко й Ко» схаменулись, й почали вирішували, а чи не слід заявити відводи з цього приводу. Мабуть хтось із членів РГК таки дуже часто ходив на судові засідання, бо вже переплутав геть усі «процеси». Ось що з цього приводу написав адвокат Вадим Колокольников: «Громадська рада при НАБУ керується регламентом. В регламенті жодного слова про відводи членам ГРД немає. Однак, пан Маселко пропонує розглянути можливість його відводу. Потім ГРД голосує за можливість розгляду цим складом ГРД (під головуванням пана Маселко) нашого питання. Шкода, що хоч не запропонували голосувати і нам. Якщо гвалтувати регламент — то по повній».


Але біс із ними – із відводами. Цікаво ж, що саме майже місяць розслідували у НАБУ у такій простій справі «нерадивого співробітника». А виявилося, що детектив взагалі як той ясочка – не винен зовсім, більше того – це Аліна вдарила його по голові, а потім ще й підозрюваний з-під клітки виліз й вдарив по нозі. Аж синець зробився бідному хлопцю. Й взагалі, кімната у СІЗО була дуже маленькою, а адвокат «насувала на мене, насувала». Нікому не нагадує дитяче скиглення маленького хлопчика? Ні? Дивно, мабуть, здалося.

А активісти тут же заполохали, як курки над курчам, а може, й справді побила? А може адвокат взагалі до СІЗО незаконно пробралась? Ні, це не сарказм, а реальний перебіг подій. Бо ось вам ще одна цитата від учасника цього засідання: «Один з «юристів» РГК при НАБУ не впевнений, що договір підозрюваного з адвокатом — це саме договір про надання правової допомоги. Можливо, це договір оренди квартири чи договір про надання якихось інших послуг». Але й це ще не все. Мабуть, ніхто в світі серед активістів не вміє так пробивати дно доброчесності, як це робить Роман Маселко. Бо після його заяви про те, що «детектив не повинен жодним чином доводити правомірність своїх дій», усі присутні на засідання зрозуміли, що РГК – то безкоштовний цирк при НАБУ, й не більше.

І, до речі, щоб навіть не сумнівались, але службове розслідування в стінах НАБУ чомусь нічого не знайшло поганого в діях свого детектива. Тобто знайшло, але зараз будете реготати, що саме: в Службі внутрішнього контролю НАБУ знайшли підстави для дисциплінарного провадження проти Єршова через порушення етичних правил (!), що виявилось у його нестриманості і вимаганні до працівників СІЗО не випускати адвоката Самарець, що виходило за межі його повноважень. А звідки ото у Аліни взялися тілесні пошкодження – мабуть, сама об детектива з відчаю билася.

І виступ адвокатів, які прийшли підтримати свою колегу, весь цей цирк помножив на нуль, тим самим поставивши «активістів» у вельми незручне становище.

І тепер вже активістам довелося думати, а чи варта репутація НАБУ таких ризиків, «бо ці ж адвокати не заспокояться». І з сумом «вирішили» покарати детектива. Ось що щойно написав Роман Бочкала: «Більшістю голосів Рада громадського контролю НАБУ рекомендував Бюро звільнити детектива Єршова. Він допустив некоректну поведінку щодо адвоката Самарец. Ситуація нестандартна. Неправа в чомусь і адвокат. Але її поведінка — відповідальність адвокатської спільноти. А наша місія — тримати високу планку НАБУ. Не дати цьому правоохоронному органу скотитися до всіх інших. В іншій ситуації досить було б догани. Але як відзначили багато членів Ради, Єршов не розкаявся, не приніс вибачень. Єршов брехав. Дисциплінарна комісія Бюро вже звільнила трьох детективів. НАБУ стане тільки сильнішою, якщо Єршов буде четвертим. Потрібне щеплення. Вирішувати керівництву Бюро. Зазвичай до наших рекомендацій прислуховуються».

Що хотів цим сказати Бочкала, не зовсім зрозуміло. В якій «іншій ситуації» вистачило б догани? Якщо б на місці Самарець опинився адвокат-чоловік, чи що? Чи якби Єршов вибачився? Але ж тепер дійсно чекаємо на реакцію директора НАБУ Артема Ситника.