Гроза «бариг»: Чому Зеленський ігнорує Саакашвілі

213

Екс-губернатор Одещини, президент Грузії Міхеїл Саакашвілі нагадує Зеленському про довиборчі обіцянки повернути українське громадянство. Та схоже «Зе-команда» просто використала ім’я грузина. Принаймні, поки що тільки використала

Адвокат Міхеїла Саакашвілі пан Чорнолуцький відвідав Адміністрацію президента і подав на ім’я Володимира Зеленського звернення Саакашвілі «щодо відновлення справедливості та повернення йому українського громадянства». Саакашвілі пише Зеленському, що його позбавили громадянства незаконно і жодні «посади та преференції» грузину буцімто взагалі не потрібні. А якщо в Зеленського є сумніви щодо справедливості повернення громадянства, «він може дати розпорядження голові Державної прикордонної служби про те, що Саакашвілі має право в’їхати в Україну, щоб самому захистити свої права в суді». Чомусь Міхо забуває, що діяльність Держприкордонслужби координується Кабміном через МВС. А президент Зеленський на нинішній Кабмін впливу немає, хіба домовиться з Арсеном Аваковим, на адресу якого вже лунали подяки за забезпечення «чесних виборів».

Схоже поки про це не йдеться. В президента на момент написання статті не прокоментували ситуацію з Саакашвілі, хоча ще 31-го березня, під час голосування на дільниці, тоді ще комік-кандидат натякав про повернення українського громадянства екс-губернатору Одещини.

«Саакашвілі, досвідчений шанований в світі політик, багато робить для розвитку демократії в Україні. Досвід Саакашвілі потрібен будь-якому президенту. Михайло вправі розраховувати на найвищі посади в країні», — заявляв Зеленський.  У той же час головний ворог «бариг» Саакашвілі був супортером Зеленського під час виборчої кампанії, роздавав інтерв’ю в яких хвалив коміка, вселяв у виборців надію на реформи із «Зе» після «злочинного Порошенка».

Ситуація із Саакашвілі парадоксальна. Він був у команді Порошенка, весною 2015-го очолив Одеську ОДА, перед цим отримавши українське громадянство. Та вже в листопаді 2016-го Порошенко звільнив Саакашвілі, звинувативши його у невиконанні обіцянок. А в липні 2017-го позбавив його українського громадянства. Перед цим Міхо розповідав, що сам звільнився через корупцію, звинувачував в ній Порошенка, був одним із організаторів акцій протесту на Майдані і під стінами ВР, судився. Також восени 2017-го він проривав кордон, згодом бігав по даху будинку, де жив в центрі Києва від СБУ, «штурмував» МЦКМ (колишній Жовтневий палац) і в підсумку в лютому 2018-го був видворений з України. Після цього Міхо занурився у грузинську політику і трошки відійшов від української. Та в Грузії його також ніхто не чекав. В Україні його політичний «Рух нових Сил» із Сакварелідзе опинився в тіні.

Але після перемоги Зеленського на президентських виборах Міхо нагадав про себе. Спочатку привітав з інавгурацією, назвавши «новим лідером пострадянського простору», а після заклику президента до всіх українців в інших країнах повертатися, навіть заявив, що він готовий. Тепер от звернення в Адміністрацію президента надіслав. Окрім цього, в Україні активно пропагує повернення Саакашвілі Дмитро Гордон, який бере на себе інформаційну частину лобіювання.

Чи потрібен Зеленському сьогодні Саакашвілі? Відповідь на це запитання дуже проста — зовсім ні. І тут є кілька моментів, які напряму пов’язані з групами впливу в оточенні Володимира Олександроваича.

По-перше, вплив Коломойського на Зеленського існує. Це доводить призначення Андрія Богдана — юриста Коломойського — головою АП, а генерала Хомчака у Генштаб (його також називають близьким до олігарха). Саакашвілі воював з Коломойським. У часи губернаторства Міхо звинувачував олігарха у незаконному впливі на галузь пасажирських авіаперевезень, публікував різні викриття. Телеканал Коломойського 1+1 також регулярно «мочив» Саакашвілі, зокрема критикував його роботу в Одесі. «Плюси» навіть розповідали про реакцію Коломойського на критику від Саакашвілі.

«Коли собака без намордника когось кусає, потрібно карати і собаку, і, що важливо, її господаря. Собак в таких випадках присипляють. А в нашому випадку можна відправити в Грузію, щоб вона відповіла за покусаних там людей. Я вважаю, немає сенсу питати з брудного наркомана-шмаркача до тих пір, поки він не пройде курси реабілітації від наркозалежності». І взагалі тематика наркотиків і Саакашвілі постійно розганялася в соцмережах.

Логічно, що поки Зеленський дещо залежний від Коломойського як мінімум в питанні кадрів (є ж ще розбудова партійної структури «Слуги народу»), призначати Саакашвілі на якусь посаду йому невигідно. Коломойський і без того намагається контролювати Зеленського. Якби вчора у ВР була проголосована пропозиція за зміни до виборчого законодавства і вибори за пропорційними списками із зниженням 5% бар’єру до 3%, Зеленський міг би розраховувати на можливість одноосібно сформувати більшість у новій Раді завдяки високим рейтингам «Слуги народу». А це означало б, що Коломойський йому був би непотрібним. Тому зокрема «Відродження», яку асоціюють з олігархом, переважно прогуляла голосування на позачерговому засіданні і допомагла «зарубити» ініціативу президента. Який тут Саакашвілі — хто його пустить.

Ще одна причина непотрібності Міхо в тому, що Саакашвілі пов’язують з Соросом і демократами. Оточення Трампа зараз веде боротьбу за вплив на Зеленського, воюючи з Коломойським (юрист Трампа Джуліані постійно його критикує і навіть вимагає посадити, а ФБР нібито розслідує фінансові махінації) та людьми демократів навколо «Зе», зокрема Лещенком та іншими «ворогами США». На Банковій і без того не знають, як себе поводити, лише говорячи про небажання втручатися у внутрішньоамериканську політику (справа Burisma, гантера Байдена та втручання НАБУ у президентські вибори 2016, розслідування яких веде ГПУ). Саакашвілі хіба порадити щось може, але швидше стане черговим «ворогом Трампа».

По-друге, навряд чи дуже зрадіє можливому поверненню грузина в Україну голова МВС Арсен Аваков. У «Зе», за кулуарною інформацією, з Аваковим доволі робочі стосунки. Наразі вони домовилися про спільну роботу. А Саакашвілі звинувачував Авакова у корупції. Той у відповідь кидався стаканом. Знамените «бебебебе» пам’ятають всі. Сваритися з Аваковим через Саакашвілі поки недоцільно.

Саакашвілі ж є людиною конфліктною і неконтрольованою. Це доведено Порошенком. Якщо він повернеться сьогодні, то немає жодних гарантій, що не розпочнеться публічна критика Коломойського і Авакова з вуст грузина, а також що Саакашвілі не накинеться на самого Зеленського. Зокрема, через його «залежність від людей Коломойського», «підозрілих кадрів у списках «Слуги народу» і «відсутність реформ» — завжди можна знайти за що, якщо є мета щось виторгувати. Та й образити грузина дуже просто.

Перед виборами чинному президенту було вигідно позитивно говорити про Міхо, тому що адептів Саакашвілі як поборника корупції і ворога олігархів справді вистачає. Це додавало йому балів. Але тепер Саакашвілі в Україні нікому не потрібен. Навіть Тимошенко, яка підтримувала його на судах у часи Порошенка і разом проривала кордон заради піару.

В майбутньому, після парламентських виборів, якщо Зеленський справді вирішить звільнитися з-під впливу Коломойського, Міхо йому може стати в нагоді. Можливо, на посаді голови МЗС — міжнародних зв’язків у грузина справді достатньо, чи у радниках. От тільки тоді доведеться змиритися з лобізмом. Саакашвілі точно захоче бачити генпрокурором умовного Сакварелідзе і говоритиме про повернення грузинської команди реформаторів раннього Порошенка. В принципі, враховуючи коротку лаву запасних з власних кадрів, яка сьогодні кидається в очі, чому б Зеленському і не піти на таку авантюру.