Гру в демпінг затіяли «єнакіївські». Хто годуватиме армію?

566

Фірми Єнаківського перетворили у фейк тендер в мінобороні по харчуванню

Нинішні харчувальники армії намагаються зірвати перший тендер на закупівлю послуг харчування в МО з 2006 року.

Такий висновок напрошується після ознайомлення з ціновими пропозиціями суб’єктів, що подали свої заявки на тендер.

Для прикладу — фото пропозицій з одного лоту.

Міноборони розрахувало, що очікувана вартість послуг, щодо забезпечення послугами харчування Харківської, Донецької, Луганської області складе 390 тисяч грн, однак згідно заявок більшість фірм готова годувати на третину чи навіть на половину дешевше.

А позаяк переможцем визначається фірма, що подала найнижчу пропозицію, це означає що з квітня армію будуть годувати вдвічі дешевше? Невже завдяки чесним і прозорим електронним закупівлям харчування армії перестане бути мегарентабельним розпилом коштів? Рано радіти — скажу я вам.

Правда, зараз деякі годувальники армії мають мегарентабельність, однак не завдяки великій вартості добонорми, а виключно завдяки заощадженню на якості, на асортименті та через несплату податків в бюджет. І повірте з цією мегарентабільністю розлучатися вони не бажають, а на якості, ще більше економити не можливо.

Тому це – пастка.

Якщо подивитися, хто демпінгує – суцільні фірми клони нинішніх годувальників.

З десяток фірм, що подали заявки з демпінговою ціною, відносять до так званої групи «єнакієвських» – пов’язані з екс-нардепом «регіоналом» Юрієм Іванющенком («Юрою Єнакієвським»). Це «Транс Логістік Центр», ТОВ «Укпродакорд ОР», ТОВ «Адмет-груп», ТОВ «Ректан», «Час мрій», ТОВ «Візит», ТОВ «Статпостач», «Продвсесвіт» – всі вони пов’язані спільним менеджментом і ниточки від засновників тягнуться до дружини екс-міністра оборони Єжеля та відомої фірми Іванющенка- «Міжрегіональний інвестиційний союз»

Зараз від них годує армію – «Укрпродакорд» та «Геус-груп», як, я їх називаю -чорна та біла сторона Юри Єнаківського. Бо якщо «Укрпродакорд» – виробник (сам робить консерви), і відповідно постачає їх в армію за трохи нижчою ціною і трохи кращою якістю, то «Геус-груп» – посередник- найбільші об’єми, найбільша економія на якості, найвищі ціни для МО, ще й несплати податків – все це стиль «Геус-груп». Найсмішніше – реалізує він продукцію вироблену «Укрпродакордом» з більшим наваром ніж «Укрпродакорд». Ось так цікаво працює бізнес побудований Іванющенком. «Біла сторона Іванющенка» теж не свята- завдяки лобі в генштабі, що у них на «зарплаті», заблокувала закупівлю сухпайка, розробленого по натівським стандартам, щоб продовжувати «втюхувати» армії свої сумнівноістівні консерви. При чому ціна була ідентична на старі і нові пайки була однакова. Це питання ми піднімали на комітеті ВР.

Всю цю гру в демпінг затіяли «єнакіївські», до них змушені були приєднатися інші годувальники.

ПП «Збалансоване харчування», що також демпінгує ціну близьке до ще одного з четвірки нинішніх харчувальників армії -«Артек-союз», що годує південь. ООО ВКФ «Сава» и ООО «Региональная кейтиринговая компания», це та сама «Авіка», що зараз годує військових у Харківській та Луганській області.

Тобто серед поданих заявок лише кілька реальних пропозицій та кілька нових облич, але всі вони не мають жодного шансу перемогти, бо мають найвищі цінові пропозиції.

А тепер навіщо фейкова ціна? Саме для того, щоб перетворити тендер у фейк.

План «єнакіївських» наступний – перемагає фірма з нереальною ціновою пропозицією та зволікає з підписанням договору до 1 квітня, а потім взагалі відмовляється. Адже з 1 квітня закінчується строк договору з нинішніми харчувальниками отож згідно закону, якщо не буде визначено переможців тендерів буде пролонгований договір з нинішніми харчувальника.

Найбільше виграє від цього «найчорніше» «Геус-груп», адже наразі ця структура, яку курує менеджер Іванющенка – Аврамов, годує майже половину армії, левову частину підрозділів в зоні АТО. І нагадаю, більшість скандалів з неякісним харчуванням пов’язано саме з «Геус-груп». Також нещодавно я виявила, що «Геус» крутить схеми з несплати податків. Зокрема, в 2015 рік ця фірма отримала замовлення від Міноборони на суму близько 1 млрд.грн. плюс 200 млн. ПДВ, а в бюджет заплатила дірку від бублика.

Тобто за результатами 2015 року ТОВ «Геус-груп» показав 175.9 млн. грн. податкових зобов»язань з ПДВ, і разом з тим податковий кредит – 178 млн.! А ПДВ в бюджет платиться з розрахунку: податкові зобовязання мінус податковий кредит. Отже в бюджет нічого не потрапило. Так сталося, тому що частину «податкового кредиту» «Геус» – «намалював».

Тобто, отримував фіктивний податковий кредит, від фіктивних фірм і уникав сплати ПДВ. Якщо порівняти об»єми постачання «Геус-груп» з об»ємами іншого харчувальника армії -«Авіки» та сплату «Авікою» ПДВ, виходить, що ТОВ «Геус-груп» не сплатив близько 50 млн. ПДВ.

Я проаналізувала, що «Геус-груп» скоріше за все отримувало фіктивний податковий кредит від ТОВ «АДМЕТ-ГРУП, ТОВ «ТРАФ АЛЬЯНС», ТОВ «КОПТОС», ТОВ «СТАР ТРЕЙДІНГ ЛТД», ТОВ «ПОРОДАГАЗ» та інші. Зазначені компанії мають стан платника податків N7 (у ЄДР внесено запис про відсутність підтвердження відомостей) та N28 (триває процедура припинення діяльності). Загалом від компаній, що внесені ДФС в перелік, так званих, «ризикованих суб’єктів господарювання» ТОВ «ГЕУС-ГРУП» отримало майже 26 млн. грн. податкового кредиту.

Тобто, через безтоварні операції з цими фірмами, «Геус» не заплатив близько 26 млн. ПДВ.

Я намагалася знайти деякі з цих фірм, за адресою однієї -ресторан «Камелот», іншої- продажа автозапчастин, щодо третьої – ТОВ «АДМЕТ-ГРУП» – порушена кримінальна справа, через те, що учні Манівецького району, яких гордував, цей клон «Геуса» недоотримали продуктів харчування.

Тому тендер від початку був під загрозою того, що найдешевші пропозиції знову запропонує «Геус груп» та його клони, адже вони можуть собі дозволити демпінгувати хоча б через економію на несплаті податків.

Взагалі, як сумліний годувальник може протистояти несумліному? Це питання турбувало мене до вчорашнього дня.

Однак виявилося, ще гірше – «єнаківські» організували гру «у вісім шапок з однієї шкурки» задля зриву тендерів, щоб знову довести міноборону до необхідності пролонговувати договори.

Отож, мушу розчарувати громадскість – «електронні тендери» не панацея. Все набагато складніше. Зараз МО намагається вибратися з пастки, що розставили харчувальники від «Єнаківського». І мені здається єдиний дієвий вихід -саджати. Бо інакше несумлінний постачальник послуг завжди буде мати переваги і залишатися на коні.

Автор материала: Тетяна Чорновол