Хто інвестор небезпечних об’єктів Києва

1158

Віталій Кличко повідомив на початку року, призупинене на зиму аварійне будівництво над метро «Героїв Дніпра» буде обов’язково завершено, тому що проект — інвестиційний. Чиї ж інвестиції надійшли в небезпечний проект?

Київська Оболонь перенасичена торговими центрами не тільки на небезпечних грунтах, але і прямо на лініях метро.

Від станції «Героїв Дніпра» до «Почайної». Дрім Таун, Смарт-Плаза Оболонь, Дрім Таун -2, Городок, Метрполіс. Жителі Оболоні вважають, що лінія від станції «Героїв Дніпра» до «Мінської» просіла.

Передісторії

Згадане мером будівництво це ще один ТРЦ під назвою «Оазис». Його особливість в тому, що на відміну від інших, він розташовується не просто над лінією метро, а прямо над виходом і входом станції «Героїв Дніпра».

У 2016 році головний координатор Форуму порятунку Києва Віталій Черняховський свідчить:«Коли бурили отвори для паль – пробили буром стелю станції». У 2017 підземний перехід із-за даної будови затопило. Крім аварійності, нічне будівництво заважала спати жителям, вони виходили вночі до будівництва цілими сім’ями з дітьми на руках.

Подібне вже було над станцією метро «Театральна» в центрі столиці. Власники Вадим Столар та Вагіф Алієв своїм ТРЦ не тільки спотворили історичну частину Києва, але і закрили вид на білий світ мешканцям сусіднього будинку.

Будівництво зробило положення станції і самої будівлі небезпечним. При НС, люди з метро і відвідувачі ТРЦ були приречені зіткнутися і просто загинути в тисняві. Будову збиралися знести, але власники «подарували» проблемний недобуд місту. Реальна вартість добудови «подарунка» склала 32,71 млн грн, що набагато більше, ніж треба було для завершення.

Але, як видно з аналогічного проекту на Оболоні, мрія не залишила Вадима Столара.

Елікони

Володіє територією на «Героїв Дніпра» фірма «Елікон ЛТД», яка отримала всі права на землю ще в 2003 році при мері Омельченко. Власниками значилися багато людей. Інформацією на 2016 рік називаються відразу три власника – і Анна Елізабет , і Беленькаю Юлія Олексіївно, і «Елікон ЛТД” з директором Світланою Дементій.

Набравши номер Світлани Дементій я дізналася, що їй вже давно дзвонять самовпевнені журналісти сходу звинувачуючи в будівництві над «Героїв Дніпра».

“Ви знаєте, скільки в 90-і створювалося фірм під назвою «Елікон»? У нас в роді діяльності і близько немає будівництва. Крім того, ми вже давно не ведемо діяльності, хоча фірма існує”, – пояснила мені директор одного з “Елікон ЛТД”

Довелося подзвонити на інший Елікон , де директором була колись Юлія Біленька, а на 16 січня 2018 року – Онікієнко Павло Володимирович змінив пана Бондарчука АнатоліяВолодимировича, який в свою чергу змінив масу інших директорів.

На питання про ставлення до будівництва на «Героїв Дніпра» зв’язок різко перервався. Реєстраційний адресу даного контакту – вул. Бестужева 36 А, офіс 11 – відсутня згідно адресної нумерації Києва, як вказує одне із журналістських розслідувань. Але реєстр фізичних і юридичних осіб вказує теж цю адресу.

Саме в цьому Еліконі кінцевим бенефіціаром і є Тереза Анна Елізабет Брюстер, яка проживає в будинку 1236, по вулиці Форі Нуар у місті Вікторія на Сейшелах.

До речі, є у нас і ще один Елікон ЛТД, випускає електро-обладнання. Так що «еліконів» у нас чимало.

Персоналії

З моменту придбання земельної ділянки на кільці переходу на «Героїв Дніпра», в 2003 році фірма не робила з будівництва взагалі нічого. Розслідування стверджують, що навколо кільця фірмою були придбані ще чималі ділянки навколо: «6-поверховий паркінг поруч з ТРЦ; 22-поверховий житловий будинок на місці трамвайного кільця поруч з ТРЦ; ще один величезний ТРЦ на місці ринку «Оболонь», поруч з ТРЦ«ОАЗИС».

Інші джерела пишуть, що одним рішенням Київради під забудову було виділено відразу 9 земельних ділянок, що заборонено Земельним кодексом України.

Але активувався проект в той період, коли Вадим Столар курирував в КМДА «залучення інвестицій в бюджет міста».

З 4 червня 2014 року Вадим Столар безпартійний депутат Київської міської ради став першим заступником голови Бюджетної комісії з питань залучення інвестицій. Про що є свідчення на сайті чиновника, який він навмисно вилучив у цьому році. Зате дані про комісію та участь в ній Столара залишилися у Вікіпедії. Крім того – він ще входив і в Земельну комісію Київради.

Зірки зійшлися на взаємній зацікавленості впливового Столара і депутата Міськради, спочатку від «УДАРУ» Кличка, а тепер від «БПП» – Валерія Іщенко. Він є сином зазначеної колишньої власниці «Елікон» ЛТД Анни (у дівоцтві) Вергеліс. Валерій контролює торгівлю в підземних переходах Києва через фірму «Український будівельний холдинг», яка орендує підземні переходи як раз на «Героїв Дніпра» з 2012 року. Називають цифру його контролю в 32 підземних переходу на Оболоні і 6 – на Подолі.

Тобто земля, що належить Елікон ЛТД, віддається нею ж в оренду МАФам. В «Оазисі» теж буде прибуток від здачі в оренду нових територій. Тільки дорожче і культурніше.

Звідси, до речі, регулярні заяви київського мера про боротьбу з дрібними підприємцями в переходах. Він же і повідомив, що призупинена на зиму будівництво над метро обов’язково буде відновлена і закінчена – тому що проект – інвестиційний.

Як раз один з напрямків, за яке відповідав Столар – інвестиції в Комунальне Підприємство «Дирекція будівництва дорожньо-транспортних споруд», яке виступає замовником і уповноважена проводити конкурси і тендери на будівельні роботи в районі транспортних розв’язок та доріг.

Станції метро на великих житлових масивах відносяться до цієї категорії. Через «Дирекції будівництва шляхово-транспортних споруд» проходить вся пов’язана з дозволами на будівництво документація. Тому немає нічого дивного в отриманні дозволу на небезпечне будівництво на «Героїв Дніпра».

Інвестиції

Отже, як наголосив мер, даний проект буде закінчено вже тільки тому, що він інвестиційний. Як ніби всі інші будови в Києві – благодійні. Так чому ж саме в проблемі «Оазису» акцентується на інвестиційній складовій?

Нагадаємо: раптове банкрутство банку «Хрещатик» у 2016 році було пов’язано з попереднім вилученням звідти чималого кредиту, який перетворився в безповоротний.

Дмитро Гриджук екс-голова правління банку «Хрещатик», сказав: «Перед тим, як банк «Хрещатик» впав, він (Столар) брав там кредит під непродані квартири в ЖК «Паркове Місто». У заставі метр оцінювався в 3,5 тис.$, при тому, що реальна ціна 1-1,2 тис. $». Кредит просто домалювали по завищеній оцінці застави.

Дмитро Гриджук

«Паркове Місто» – проект Ніконова (К. А. Н. Девелопмент) і ще одного забудовника – Василя Хмельницького (будівельна Ukrainian Development Partners). Вони ж були власниками 37% акційбанку «Хрещатик» (в трійці з таким же будівельником Андрієм Івановим).

Василь Хмельницький

Столар взяв безповоротний кредит в «Хрещатику», під майно своїх колег-банкірів і начальників з КМДА і будівельним інфраструктурного бізнесу. Тобто з благословення пайових власників банку.

Крім того, у вихідні перед банкрутством «Хрещатика», з 2 по 4 квітня 2016 року 20 комунальних підприємств із сфери управління КМДА вивели кошти зі своїх рахунків на рахунки фінансової компанії «Житлоінвест» ЄДРПОУ 32855406. А звідти кошти пішли на рахунку однієї з компаній пайової власника банку Василя Хмельницького.

Банк фіктивно віддали на заклання для київських будівництв його акціонерів, в тому числі, знаючи, що «Хрещатику» (як падаючого банку) нічого з виведених коштів (кредитів на будівництво), повертати не доведеться.

Наприклад, Василь Хмельницький не приховував: «У Хрещатику у нас (з Андрієм Івановим) є кредити під 22-23% річних у гривні». Це дуже великі відсотки. Позбутися від виплат по кредиту, навіть самому собі – велика спокуса. Що і було зроблено переказом коштів під заставу своїх квартир («Паркове Місто») з «Хрещатика» на офшорні компанії, в тому числі.

Андрій Іванов

Своїх виплат від фонду гарантування вкладів не отримали власники депозитів понад 200 тис. грн. Всього близько на 1 млрд. грн. Це клієнти четвертої черги виплат. Їх гроші і є реальними інвестиціями будівництв, подібних «Оазису».

Адже будівництва в Києві – це головний бізнес вузькій компанії провідних забудовників, які безпосередньо пов’язані з падінням банку «Хрещатик».

Крім того, саме КМДА відмовила «Хрещатику» в докапіталізації за вищими ставками, які намалював НБУ ще при Гонтарєвій. А у КМДА було цілих 25% акцій цього банку. Відмовивши своєму ж банку в докапіталізації, мерія благословила його падіння.

Досить показовим залучення своїх фінансів (неповоротних кредитів) до своїх будовах, на які КМДА і дає дозволу. І через Бюджетну комісію з питань залучення інвестицій, і через «Дирекції будівництва шляхово-транспортних споруд» , які й курирував Вадим Столар, залучивши до їх проекти інвестиції.

У будь-якому випадку, з падінням «Хрещатика» (та й не тільки цього банку) – будівництва активувалися. Той же «Оазис» оголосив про зміцнення ґрунтів на м «Героїв Дніпра» вже 25 квітня 2016 року, всього через 20 днів після виведення Столаром грошей з «Хрещатика».

Ви можете запитати – чому будівництва багатьох орендованих або приватизованих територій не починалися ще з часів Омельченка? Причини різні. Адже навіть Валерій Іщенко, в декларації за 2011 рік виявився другою людиною станом після Віталія Кличка. Але конкретно в Іщенко близько 13 млн. грн. задекларовано як подарунки та выиграши. Не кожен інвестор погодиться використовувати кровні «виграши» у такому розмірі для ризикованих інвестицій в свої ж підконтрольні об’єкти – мафи у підземних переходах Оболоні, трансформуючи їх в «Оазис».

Валерій Іщенко

А от кошти вкладників, зайшли ззовні – цілком можуть зійти за інвестиції. У всякому разі, для забудовників.

Водночас Верховний суд повністю визнав провину Нацбанку в ліквідації «Хрещатика». Вкладники можуть успішно судитися з НБУ, тільки де виконавча служба буде забирати покладені депозити? На друкованому дворі того ж НБУ?

Автор: Марина Ткаченко