Хто кому Труханов: герої боротьби проти забудов в Одесі та їхні розбірки

0
743

Війни активістів із незаконними забудовами тривають в Одесі не перший рік. Однак до прямого протистояння із силовими структурами доходить не часто. Як запевняють учасники протестних акцій, одесити не надто довіряють різним громадським організаціям, які закликають людей виходити на вулиці. Одна з причин – явні симпатії активістів до тих чи інших представників місцевої і не дуже влади.

Втім бувають і винятки. Як от мітинг проти забудови Міського саду – одного з найдавніших скверів міста (закладеного 1803 року). 18 листопада 2017-го на вулицю вийшли сотні людей, відбулися сутички, очільник поліції міста отримав травму голови, а частина активістів – звинувачення у тяжкому злочині. Хто й для чого виходив на протест, розбирався INSIDER.

Радикальні екоактивісти

Історія скандального землевідводу у Міськсаду почалася доволі давно. Ще на початку двотисячних частину скверу площею в 0,3 га, де розташовувався майданчик Літнього театру, у фактичну власність отримав бізнесмен Артем Вознюк. Однак наприкінці 2016-го цю територію віддають в оренду компанії «Солінг», яку пов’язують з Володимиром Галантерником – близьким до нинішнього мера Одеси Геннадія Труханова бізнесменом та забудовником. Землю у центрі міста відписують під експлуатацію торгово-розважального центру.

Однак минає рік і активісти силою відкривають вхід до Літнього театру. Причиною для цього послугувало підготовлене комісією департаменту екології Одеси рішення про вирубку понад сотні дерев на території Міськсаду.

Вже 18 листопада, на місці, ситуацію намагався вирішити представник компанії-забудовника, запевнивши протестувальників, що вирубувати дерева не будуть. Однак марно. Вже після того, як представник «Солінга» поїхав, почалися бійки з правоохоронцями. Обурені одесити знесли ворота до Літнього театру, який мали забудовувати, й віднесли їх під міську раду. Вже після цих подій троє активістів – Дем’ян Ганул, Сергій Стерненко, Ігор Бей, – отримали обвинувачення за організацію масових заворушень (ч.1 ст. 294 Кримінального кодексу України – від 5 до 8 років позбавлення волі). Двох із них Приморський райсуд Одеси відправив у СІЗО на два місяці – Стерненка із можливістю застави у 608 тис грн, Ганула без жодних альтернатив.

Бійка за сад

Бей же отримав домашній арешт. Щоправда, довго пробути за ґратами учасникам протесту не довелося: 27 листопада 608 тис грн за Стерненка вніс очільник Одеської Облдержадміністрації Максим Степанов, а вже 6 грудня апеляційний суд змінив йому запобіжний захід – замість арешту із заставою обрали особисте зобов’язання. За день до цього та ж таки апеляція випустила Ганула під домашній арешт. А в медіа їх почали називати організаторами мітингу.

Однак, це не зовсім вірно.

Тему забудови Літнього театру у Міському саду свого часу підняли екоактивісти організації «Зелений лист». Він виник на початку осені 2015-го, а офіційно зареєстрований був всередині літа 2017-го. Частина учасників «Листа» свого часу входила до неполітичного руху «Генеральний протест», учасники якого виступали проти генерального плану міста, в якому була низка недоліків, які фактично дозволяли незаконні забудови у місті. Після ж Євромайдану та подій на Куликовому полі з цього руху пішла частина проросійськи налаштованих людей і згодом він припинив свою діяльність.

На зміну йому прийшов уже згаданий «Зелений лист». Сфера роботи у нього подібна – протидія незаконним будівництвам та знищенню зелених насаджень. Власне, одним з реальних організаторів акції в Міському саду був один з лідерів цього руху – Владислав Балинський. Саме він публікував на загал документи з планами щодо забудови. Зокрема – і про розчищення території від дерев.

Владисла Балинський

«Згідно плану, під забудову потрапляло 100% території Літного театру в Міськсаду. Я так розумію, що споруди, розмішені на його території, мали знести, а дерева, які тут ростуть, і старі, і молоді, мали вирубати. Що б там не говорив забудовник – ми бачили документи, які це підтверджують. Ще раз: на всій території Літнього мали звести восьмиповерховий торговий центр», – прокоментував ситуацію Балинський.

У відстоюванні Міськсаду «Зелений лист» був не сам. Окрім пересічних одеситів, на протест вийшли представники «Вуличного фронту». Це відносно молода організація правого спрямування. В інформаційному просторі з’явилась близько року тому. Її активісти крім традиційної для українських правих діяльності, ведуть боротьбу із незаконними забудовами та вирубкою зелених зон у місті.

Власне, «Фронт» не оминув і протест у Міському саду. А його лідер Дем’ян Ганул в результаті сутичок з поліцейськими отримав попервах доволі суворий запобіжний захід. Як розповідають очевидці, Дем’ян із Сергієм Стерненком справді штовхалися із поліцейськими, однак керівнику поліції Одеси Дмитру Головіну розбив голову Ігор Бей, який отримав за це домашній арешт. У «Вуличному фронті» переконують – арешт для Ганула розцінюють як «попередження», однак своєї активності зменшувати не планують.

Що ж до Стерненка, то його від початку називали неоднозначною особистістю. В Одесі він відомий тим, що активно виступав проти концертів російських зірок та українських співаків, які виступають в Росії. З останніх прикладів – зірвані виступи Костянтина Райкіна та Світлани Лободи. Однак на протестах проти незаконних забудов його бачили не часто. Разом з тим, до нього мають претензії місцеві активісти, зокрема і з Правого сектору, лідером якого Стерненко був певний час і розійшовся із ними не у кращих стосунках.

«Розлад між ПС та Стерненком почався через ідеологічно невиважену позицію останнього. Врешті, він сам, без попередження, залишив лави Правого сектору. Разом з ним пішли ще двоє людей. Часом він підставляє нашу організацію інформаційно, коли починає поливати брудом своїх колишніх побратимів», – коментують ситуацію в одеському осередку ПС.

Стерненко в суді

До всього, там додають, що на прощання Стерненко нібито привласнив собі автомобіль організації. А колишні колеги по ПС закидають йому то співпрацю з Службою безпеки, то занадто активний вплив на нього команди Міхеїла Саакашвілі. Разом із тим, низка активістів, які виходили на протест проти забудови Міського саду не надто вдоволені тим, що прихильники Стерненка організували черговий «Прокурорський майдан», вимагаючи звільнення прокурора Одеської області Олега Жученка.

«Після подій 18 листопада низка людей організували мітинг під прокуратурою. Однак навіщо? Ми ж виходили проти забудови Міськсаду! Тобто якщо вже й робити безстрокову акцію – то під міськрадою. А тепер виходить так, що наші сили розпорошені, увага – розділена. Фактично, «Прокурорський майдан» відвертає увагу людей від проблеми забудови скверу» – переконані в «Зеленому листі».

Що ж до силовиків і Головіна, то джерела, наближені до голови місцевої поліції переконують – він не надто хотів кримінальних проваджень проти активістів. Оскільки це лише б зіграло на руку останнім і зробило непогану рекламу їм і антирекламу силовикам. Скидається на те, що дана ситуація цілком могла розвиватися без його участі, адже поки голові одеської поліції надавали допомогу, в ЗМІ з’явилися повідомлення про майже 30 травмованих правоохоронців. Хоча від початку мова йшла про шістьох.

«Обурена громадськість»

Очікувано, не минув протест і без підконтрольних місцевій владі активістів. Останні намагалися взяти на себе роль «обуреної громадськості», однак вийшло погано. Мова, зокрема, про так звану Раду громадської безпеки (РГБ), яку очолює Марк Гордієнко. Так, за день до мітингу у Міськсаду, у низці одеських ЗМІ з’явилася новина про те, що забудови на території скверу не буде. Заяву про це нібито зробив представник компанії «Солінг» Ігор Коваленко під час зустрічі з депутатом міськради Олександром Шереметом. Останній входить до фракції «Довіряй справам», яку також пов’язують з мером Трухановим. Була на зустрічі й «громадськість», яку представляв Гордієнко.

«В результаті діалогу, на який пішла ця структура, ми чітко з’ясували їхні плани. На сьогоднішній день нічого не буде відбуватися без узгодження з громадою міста, без широкого висвітлення того, що буде відбуватися у цьому знаковому місці. Ми прийшли до головного висновку: нічого зрізати, вирубувати не будуть доти, доки не буде чіткого розуміння у міста, що тут буде будуватися…» – цитували Гордієнка ЗМІ.

Щоправда, активісти, які виходили на протест, мають сумніви щодо мотивів очільника РГБ. Вони зауважують, що останнім часом він та ще низка осіб ,які називають себе «активістами», відстоюють інтереси Труханова, зокрема намагаючись очолити або ж маргіналізувати протестні виступи.

Марк Гордієнко

«2016-го у нас з Марком почалися зіткнення. Ми приходили на незаконні забудови і бачили його з Євгеном Резвушкіним (лідер одеського Автомайдану, від якого згодом Автомайдан відхрестився) в якості тітушок – ми намагалися не звертати уваги. Скажімо, забудовують дачу Анатра в порушення законодавства. Ми блокуємо роботи. З’являється Гордієнко, нібито домовляється із забудовником, нібито обладнання вантажать і кудись відвозять. А через певний час роботи відновлюються», – розповідає Балинський.

Він додає – відкрите протистояння з Гордієнком та РГБ почалися навесні цього року.

«Був майданчик на пляжі, де забудовник почав вирізати дерева. Нам вдалося залучити екологів, екоінспекцію. Але РГБ спробувала виступити на стороні забудовника. І ми РГБ прогнали. Вже згодом, під час протестів проти забудови будинку-стіни у Воронцовському прокулку, Гордієнко намагався переконати активістів, що буде створена спеціальна комісія, що Труханов буде говорити з активістами. Але активісти його не послухали й пішли громити будмайданчик. Хоч Гордієнко і намагався їх зупинити», – говорить Балицький.

Окрім всього, Рада громадської безпеки спільно із однією з місцевих «самооборон Майдану» відома тим, що приймала участь в розгоні антитруханівського майдану, на якому активісти, зокрема й ті, що згодом виступали проти забудови Міськсаду, вимагали звільнення мера міста. Протест простояв кілька місяців, а 1 вересня 2016-го його розігнали силовики за підтримки «активістів». Вже після зачистки той-таки Гордієнко звітував у соцмережах про результати своєї роботи. У ситуації ж з Літнім театром він також намагався виступити від імені всіх одеситів.

«Що ж до Літнього театру в Міському саду, то від імені громадськості Гордієнко розповідав, що ніхто не буде нічого будувати, що із забудовником вдалося домовитися. І ЗМІ, причетні до Труханова, ці новини активно поширювали. Прийшов лідер РГБ і в день протесту, 18 листопада. Але дивився на все збоку, доки його не прогнали», – говорить активістка Валентина Мазепа.

Наразі ж акценти протесту і справді дещо змістилися. Частина активістів взялася підтримувати обвинувачених у масових заворушеннях колег, частина пішла на «Прокуроський майдан» вимагати звільнення Жученка. Невеличка група активістів лишилася чергувати у Міському саду. Вони кажуть, що побоюються повернення забудовника із силовиками. Що, за умови такої розпорошеності сил, грає явно не на користь протестувальників. Єдиний вихід, який вони поки бачать із цієї ситуації – перетворити Літній театр на культурний простір, де можна було б організовувати концерти або виставки. Щоправда, зважаючи на занедбаність території, попереду в активістів багато роботи.

Автор: Єгор Федорів