Институтская: что со следственным экспериментами и когда строить Мемориал

0
626

Слідчі експерименти на вулиці Інститутській та Алеї Героїв Небесної сотні у справах Майдану досі тривають. Заплановане будівництво меморіального комплексу Революції Гідності не може початись до їх завершення. Тому між представниками Музею Революції Гідності, який є замовником будівництва, та генпрокуратурою виникали розбіжності у тому, який вид робіт може виконувати генпідрядник.

Insider зібрав позиції сторін з цього приводу та з’ясував, як нині проходять слідчі дії на Інститутській.

Статус ситуації

Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури запланувало 32 слідчих експерименти щодо розстрілів людей під час Революції Гідності. Наразі, за словами керівника управління Сергія Горбатюка, виконано 18 слідчих експериментів. Завершитись вони мають до кінця березня.

Музей Революції Гідності провів конкурс та визначив генпідрядника, який виконуватиме будівництво меморіального комплексу саме на тій території, де нині тривають слідчі дії.

У січні цього року на цій ділянці встановили паркан для проведення підготовчих робіт до будівництва. Тоді на ділянку діяв арешт, накладений Печерським судом Києва.

За словами представників Генпрокуратури та адвокатів родин Героїв Небесної сотні, паркан заважає слідчим діям і його встановлення не погоджувалось із прокуратурою.

Пізніше за клопотанням Музею арешт із ділянки зняли.

Керівник Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк

Навіщо встановлювали паркан?

Музей: Паркан встановили, щоб почати підготовчі роботи. Зробили це після отриманого листа від Генеральної прокуратури про те, що слідчі дії на нижній частині вулиці Інститутської завершені.

«На нас покладено завдання і ми маємо відповідальність за використання державних коштів. Ми не могли сидіти на місці. Отримавши лист від Генпрокуратури, що в нижній частині експерименти завершені, тому ми почали підготовчі роботи», — директор Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.

ГПУ: Відповідь про завершення частини слідчих дій не є наданням дозволу Музею та генпідряднику на встановлення паркану.

«Лист дійсно був, що в нижній частині експерименти проведені. Як запитали, так і відповіли. Однак, з цього не можна було зробити висновок, що паркан можна ставити. Тоді діяв арешт. До того ж, як розуміти, яка частина є вищою, а яка нижчою. Наприклад, та частина, яка біля жовтневого палацу – то нижня чи верхня?», — керівник управління спецрозслідувань Сергій Горбатюк.

Директор Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло

Чому не прибирають паркан?

Музей: Якщо слідчі скажуть прибрати весь паркан, генпідрядник його зніме. Зараз це не робиться, бо немає відповідного листа від ГПУ і знімати весь паркан, а потім його встановлювати заново – затратно.

«Ми вирішили, що будемо частинами знімати. Повністю не знімається, бо це затратно. Генпідрядник і так несе витрати. Але він сприяє слідчим експериментам, робить макети для їх проведення», — завідувач відділу будівництва Наталя Бойків.

ГПУ: Станом на зараз претензій у ГПУ до Музею немає. Підрядник, за словами Сергія Горбатюка, дійсно реагує на звернення, знімає паркан там, де потрібно, а також допомагає з макетами барикад і транспорту.

Адвокат: Віталій Титич, який представляє родини Героїв Небесної сотні, також задоволений на даному етапі співпрацею з Музеєм.

Які роботи Музею узгоджені з прокуратурою?

Музей: У Музеї погодили з прокуратурою ряд робіт, які підрядник може виконувати на Інститутській.

«Ми відправили лист в прокуратуру, щоб вони погодили нам підготовчі роботи в нижній частині ділянки. Ми плануємо там виконувати демонтаж бруківки, встановлення мийки коліс, очищення зелених насаджень та шурфування мереж електрокабелів.

Прокуратура погодила виконання цих робіт, але перед кожним етапом ми маємо погоджувати із слідчим прокуратури цю роботу», — заступник директора Музею Оксана Моргун.

(Мова йде про ділянку від вулиці Хрещатик до пішохідного мосту)

ГПУ: Лист з погодженнями був направлений Музею ще до зняття арешту з ділянки. Ці роботи не повинні перешкоджати слідчим експериментам і, дійсно, мають бути погоджені зі слідчим.

Адвокати: Віталій Титич підтримує позицію прокуратури. Додаткові слідчі дії можна буде проводити на основі відео-матеріалів, відзнятих під час слідчих експериментів та тих відео, які збереглись з часів Революції Гідності.

Адвокат Євгенія Закревська вважає, що комп’ютерна модель, створена на підставі фото місцевості має доповнити, а не замінити слідчі експерименти.

“Ми маємо спочатку довести, що вона відповідає місцевості, рельєфу, тощо. Це повна іновація і ми навіть не знаємо як поставиться до неї суд. Крім того, модель також потребує доповнення після демонтажу Хреста і стендів з фото зі смертельного пятачка, а також в частині дерев (конфігурації основних гілок), ліхтарів, тощо. Відео звісно використовується. Воно використовується саме під час слідчого експерименту. Відеореконструкція дуже допомагає в цьому, це саме те, що дає можливість наразі уточнювати дані слідчих експериментів”.

Адвокат Євгенія Закревська

Які дозвільні документи має Музей?

Музей: Перше: у нас є право власності на земельну ділянку. Друге – це повідомлення в ДАБІ. Нам його зареєстрували. Це є підставами для проведення підготовчих робіт.

Адвокат: “Під час встановлення паркану діяла заборона на будь-яку зміну ланшафту. Саме встановлення паркану — це зміна ланшафту. Це уповільнило проведення слідчих експериментів і знизило якість”, — Євгенія Закревська.

Як проводити слідчі експерименти після початку будівництва?

ГПУ: Після початку будівництва цілком можливо виникне ситуація, коли буде потреба у додаткових слідчих експериментах. Сергій Горбатюк говорить, що із ситуації можна вийти за допомогою відновлення обстановки в іншому місці.

Адвокат Євгенія Закревська: “Слідчий експеримент в будь-якому іншому місці не буде мати необхідного доказового значення в тому, що стосується секторів пострілу, а тим більше — траєкторій пострілу. Все має значення — рельєф, ланшафт, розташування бруківки, дерева і т.д. Ми ж відтворюємо, визначаємо місцезнаходження, висоту, інші габарити: вантажівок, бетонної барикади, сніжної барикади, декоративних стовбчиків, рекламних щитів. Знаходимо ракурс камери, з якої знімали події, відмітки, сліди куль на деревах. Все має значення — розташування гілок дерев, тих, які збереглись, сліди щитів, товщина стовпів, створи різних предметів, про які ви б в якості орієнтирів не будучи на місці ніколи б не подумали”