Какой новогодний подарок Гройсман приготовил для Косюка

943

«Фокусы» с государственным бюджетом от премьера, нардепов и отдельных олигархов продолжаются. Для владельца «Мироновский хлебопродукт» Юрия Косюка готовят очередную «финансовую подушку».

«Як врятувати рядового олігарха Косюка». Другий тайм цієї веселої гри розпочнеться уже незабаром, коли Верховна рада буде розглядати проекту бюджету на наступний рік.

Хто такий Юрій Косюк? Бізнесмен, мільярдер, завсідник рейтингу найбагатших українців (шосте місце в рейтингу журналу «Фокус», статки — 738 мільйонів доларів).

Для менш обізнаної публіки — це власник відомого бренду «Наша ряба» (компанія «Миронівський хлібопродукт»), найбільший виробник курятини в Україні і один з найбільших виробників м’яса у світі.

Шикарні яхти, «Версаль» під Києвом та великі суми отриманих дотацій з державного бюджету — це теж про нього.

Так от. Завтра Верховна рада ухвалить бюджет, який дозволить мільярдеру наступного року отримати черговий транш допомоги від «вдячних українців» і примножити свої статки. В кулуарах Ради навіть уже знають приблизну цифру — близько 2-2,5 мільярда гривень.

Передісторія

Наприкінці 2015 року Косюк потрапив в епіцентр парламентської боротьби навколо бюджету.

Щоб прийняти зміни до Податкового кодексу, які входили в «бюджетний пакет», депутати пішли на поступки аграрним холдингам в питанні спецрежиму ПДВ. І найбільше від цього виграв саме «Миронівський хлібопродукт».

Під тиском МВФ податкові пільги для аграріїв через рік все ж скасували. Проте, спецрежим у підсумку був замінений на спецдотації за формулою, яка дозволила «МХП» отримати з державного бюджету за дев’ять місяців 2017 року 1,25 мільярда гривень.

Якщо простіше: і спецрежим і спецдотації — це конкретні пільги, конкретна допомога, з державного бюджету, з кишень українців. Хоча державна допомога для людини, статки якої дорівнюють ВВП невеликої країни, сама по собі здається абсурдною.

І в якийсь момент реально здавалося, що з цією історією нарешті покінчили.

Ще рік тому були внесені зміни до Закону «Про державну підтримку сільського господарства», які передбачали конкретні обмеження для великих агрохолдингів — не більше 150 мільйонів гривень дотацій одній групі компаній. (Це стосувалося конкретно програми спецдотацій).

В рамках розгляду проекту бюджету-2018 в першому читанні лобісти Косюка намагалися скасувати це обмеження і пропонували конкретні правки. Але здоровий глузд переміг і критична маса нардепів на це не пішла — бюджет в першому читанні був проголосований без скандальних пропозицій.

Ура! Перемога! Олігарха зупинили! Щасливий кінець.

Але курка «Фенікс» знову воскресла

1 грудня Кабінет міністрів повернув у Верховну Раду державний бюджет на 2018 рік із низкою правок. Вони були внесені урядом уже після того як Рада ухвалила бюджет в першому читанні.

До теми із скасуванням обмеження в 150 мільйонів гривень ніхто уже не повертався.

Більше того, депутати, з якими вдалося поспілкуватись, кажуть, що виключити скандальну поправку про скасування обмежень попросили саме лобісти Косюка. Вони розуміли, що голосів їм на це просто не вистачить.

І ось повернувся державний бюджет від уряду, і що ми бачимо?

Програму дотацій, за якою «Миронівський хлібопродукт» отримував дотації, і на яку з 2018 року почне поширюватись обмеження в 150 мільйонів гривень, просто скасували!

А 2 мільярди гривень з програми спецдотацій, за якою група компаній «МХП» отримувала бюджетну допомогу, перекинули на інші програми. Зокрема, 300 мільйонів гривень направили на хмелярство, виноградарство та ягідництво, ще 1,7 — перетекли в програму «Державна підтримка галузі тваринництва».

В фокусі саме остання програма. Витрати на неї, як це зазначено в таблиці змін, зросли до 4 мільярдів гривень.

Перша редакція Зміни уряду
2801000 Апарат Міністерства аграрної політики та продовольства України 6 822 6 822
2801010 0421 Загальне керівництво та управління у сфері агропромислового комплексу 163 163
2801030 0421 Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів 66 66
2801050 0482 Дослідження, прикладні наукові та науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням у сфері розвитку агропромислового комплексу, підготовка наукових кадрів, наукові розробки у сфері стандартизації та сертифікації сільськогосподарської продукції, дослідження та експериментальні розробки у сфері агропромислового комплексу 133 133
2801130 0950 Підвищення кваліфікації фахівців агропромислового комплексу 22 22
2801160 0513 Ліквідація та екологічна реабілітація території впливу гірничих робіт державного підприємства «Солотвинський солерудник» Тячівського району Закарпатської області 8 8
2801180 0421 Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі 5 5
2801230 0421 Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств 1 000 1 000
2801250 0421 Витрати Аграрного фонду пов’язані з комплексом заходів із  зберігання, перевезення, переробки та експортом об’єктів державного цінового регулювання державного інтервенційного фонду 52 52
2801310 0421 Організація і регулювання діяльності установ в системі агропромислового комплексу та забезпечення діяльності Аграрного фонду 128 128
2801350 0421 Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними 0 300
2801540 0421 Державна підтримка галузі тваринництва 2 300 4 000
2801580 0421 Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників 2 945 945

Що це за програма і причому тут «МХП» Косюка?

Витрати за відповідною програмою «Державна підтримка галузі тваринництва» виписані в двох документах: перший — закон «Про державну підтримку сільського господарства», другий — постанова Кабміну.

Так, законом передбачено, що за цією програмою тваринницьким фермам та птахофабрикам можуть компенсувати до 50% від капітальних витрат на будівництво. Простий принцип: будуєш ферму — держава компенсує тобі половину витрачених коштів.

В згаданій урядовій постанові (другий документ) птахофабрик, насправді, немає. Але це легко змінити окремим рішенням уряду.

Чому ми вважаємо, що саме так і буде? По-перше, в таборі птахівництва зараз затишшя. Ніхто не обурюється і не репетує з приводу скасованої програми спецдотацій. Наче всіх все влаштовує. Так не буває — за спецрежим і спецдотації профільні асоціації і лобісти лягали кістьми.

По-друге, депутати в кулуарах, згадуючи відповідну програму з 4 мільярдами, називають Косюка головним її бенефіціаром. За словами нардепів з «БПП», бізнесмен розраховує мінімум на 2 мільярди гривень.

Причому у «Миронівського хлібопродукту» дійсно є великі плани щодо будівництва. В 2017 році почалося будівництво другої лінії розширення Вінницької птахофабрики. Також здійснюється будівництво величезного біогазового комплексу на 27 мільйонів доларів.

Крім цього, «МХП» планує наростити експорт на 80% і для цього потрібно зводити чимало нових потужностей. Подейкують, що йдеться про загальні витрати на рівні 100-150 мільйонів доларів тільки в 2018 році.

До того ж, у команди Косюка уже є досвід залучення коштів з бюджету за подібними програмами. Наприклад, у часи «злочинної влади».

Тож, скоріше за все, у 2018 році ми будемо у знову рахувати, скільки мільярдів українські платники податків віддали на розвиток бізнесу Косюка, навіть не здогадуючись про це.

Депутати з трибуни цього вам точно не скажуть. Ймовірно, вони будуть подавати це так само, як і Кабінет міністрів в пояснювальній записці:

«збільшено на 1,7 млрд грн видатки загального фонду державного бюджету на підтримку галузі тваринництва, що дозволить зберегти та примножити поголів’я великої рогатої худоби, забезпечити збільшення виробництва м’яса, молока та провести заходи з поліпшення генетичного потенціалу сільськогосподарських тварин».

Постфактум

Я б дуже хотів помилитися. Проте, враховуючи, як в кінці кожного року «МХП» знаходить нові лазівки, в такий позитивний сценарій — «Ура! Перемога! Олігарха зупинили!» — важко повірити.

Цікавить інше — як Володимир Гройсман та деякі члени уряду, в даному випадку очевидно йдеться про Мінагрополітики, будуть виправдовуватися, коли «МХП» у 2018 році таки отримає свої мільярди?

Політичне життя — коротке.

Автор: ДМИТРИЙ ДЕНКОВ