Коли борг за «комуналку» робить вас невиїзними

466

Комунальники погрожують боржникам за комунальні послуги обмеженням права пересування. Чи мають на те право?

«385 мешканців Дніпропетровська не зможуть виїхати за кордон через борги за житлово-комунальні послуги, — повідомив заступник міського голови Михайло Лисенко.

Тепер люди, покидаючи кордони країни і проходячи прикордонний контроль, нехай думають, чи дозволять їм це зробити, чи ні». У яких же випадках боржник стає невиїзним? Відповіді шукала газета.

Випадки обмеження виїзду передбачені у Законі України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», — пояснює Лідія Тополевська, керівник ГО «Центр правових та політичних досліджень «СІМ», член правління Української Гельсінської спілки з прав людини. — Якщо надавач комунальних послуг стверджує, що людина не отримає закордонний паспорт чи її не випустять за кордон, бо, за його даними, у неї заборгованість — це просто слова і погрози. Обмеження пересування може дійсно бути, але тільки після рішення суду, яке набуло законної сили, чи судового наказу.

Тобто, суд повинен встановити, що є борг і боржник зобов’язаний його погасити. Боржник же добровільно борг не сплатив і його стягують примусово, відкривши виконавче провадження. Тільки за таких умов особу внесуть до реєстру боржників і їй можуть відмовити в оформленні закордонного паспорта, або у виїзді за кордон.

Чи можуть заборонити виїзд, доки йде розгляд справи в суді?

Ні, до рішення суду обмеження пересування і примусове стягнення не допускаються.

Як боржник може не допустити заборону виїзду?

Сплатити борг. Або заплатити до позову, або під час розгляду справи в суді, або добровільно погасити заборгованість вже після винесення рішення, не чекаючи відкриття виконавчого провадження.

А є ситуації, що роботи в Україні нема, а заплатити борг можна, поїхавши, приміром, на заробітки до Польщі. Як тоді діяти?

Так, але і в цьому випадку треба домовлятися з організацією, перед якою заборгував, до рішення суду і розпочатого примусового стягнення. Можна домовитись про реструктуризацію і поступове погашення боргу.

Оскаржити заборону виїзду якось можна?

Заборона виїзду є наслідком. Оскаржувати можна сам борг, тобто доводити, що його нарахували неправильно і суд виніс незаконне рішення.

Людина погасила борг і збирається за кордон. Як їй довести, що вона не боржник?

Виконавча служба має автоматично вносити дані в реєстр. Але знаючи, що працює вона зі скрипом, слід таки запастися листом про погашення боргу і закриття виконавчого провадження.

Автор материала: Виктор Дудар