Компанія, яка мітить на АЗС «Роснефти» в Україні, може мати російський слід

393

Компанія Glusco Energy S.A., яка заявила про намір купити мережу АЗС «Роснефти» в Україні, входить до групи компаній Proton Energy Group SA (Швейцарія), яка працює за принципами офшорів. Подробиць щодо роботи групи за межами українського ринку у відкритих джерелах немає. У швейцарських реєстраційних документах зазначено, що засновник − анонімний. Цілком імовірний його зв’язок із політичними елітами держави-окупанта.

Як йдеться у відповіді Антимонопольного комітету на інформаційний запит, АМКУ не розглядав заяву швейцарської Glusco Energy S.A. про купівлю мережі автозаправних станцій (АЗС) компанії «Роснефть» в Україні, оскільки подані документи не відповідали затвердженим вимогам та вимагали доопрацювання.

У документах не було вказано перелік учасників концентрації, їх частки на ринках та бухгалтерський баланс – фінансову звітність за минулий рік.

«Зокрема, не надано: вичерпний перелік учасників концентрації та опис зв’язків між ними; відомості про основні види діяльності кожного учасника концентрації, їх частки на ринках; проект договору купівлі-продажу, відповідно до якого має бути здійснена концентрація; копія балансу компанії Glusco Energy S.A. за 2015 рік тощо», – повідомили в АМКУ.

Окрім того, виглядає дивним, що на такий цінний актив не зголосилося більше покупців, а лише одна компанія. «Заяв від інших суб’єктів господарювання про надання дозволу на придбання мережі АЗС «Роснефти» не надходило», – повідомили в АМКУ.

Раніше нардепи від «Народного фронту» зареєстрували у Верховній Раді проект постанови про введення санкцій проти «Роснефти» і афільованих з нею компаній. Що цікаво, поки нардепи збирали підписи під проектом постанови, «Роснефть» домовилася продати мережу АЗС в Україні швейцарській компанії.

Нардеп Тетяна Чорновол навіть закликала патріотів відреагувати: «Адже це в державних інтересах, щоб покупці передумали. Не можна дати заробити державі-агресору! Єдиний прийнятний варіант для України – націоналізація мережи заправок «Роснефти».

«Роснефть» володіє в Україні мережею АЗС через ТОВ «Схід» (понад 140 об’єктів в половині областей країни), які працюють під торговими марками ТНК, «Смайл», Formula, «Золотий Гепард».

Згідно з інформацією Forbez Україна, покупцем виступає Glusco Energy SA, яка, у свою чергу, входить до групи компаній Proton Energy Group SA (Швейцарія) − трейдера нафти і нафтопродуктів. В Україні Proton Energy відома давно, щоправда, лише учасникам ринку. Останні шість років її представником є Ніссан Моїсеєв, а основна діяльність − постачання дизельного палива через морські порти. За попередніми даними, у 2015 році Proton Energy доправила в Україну близько 500 000 тонн дизпалива, а глобальний товарообіг Proton Energy становить близько 3,5 млн тонн на рік.

Ще один показник зв’язку Glusco Energy SA і Proton Energy Group S.A. − їхня реєстрація за однією адресою: Женева, Рю де Гондолле, 14, офіс 1205, і телефони в них однакові. Компанії працюють за принципом швейцарських офшорів. Інших подробиць щодо роботи Proton Energy Group SA за межами українського ринку у відкритих джерелах немає. Домашня сторінка на офіційному сайті компанії відсутня, у швейцарських реєстраційних документах зазначено, що засновник − анонімний. В архівах Bloomberg теж ніяких новин про фірму не публікувалося.

В усних натяках час від часу звучить прізвище Віктора Медведчука. Але конкретики – ніякої.

У самій компанії «світять» тільки трейдерів, географія підбору яких досить нестандартна для українських компаній. В одного з них освіта − Дагестанський державний університет, у другого – МДІМВ (МГИМО – рос.), у третьої відзначено, що вона працювала в Henkel Ukraine. З європейської діяльності Proton Energy Group SA публічно відомий тільки судовий спір із польською PKN Orlen − у 2012 році сторони не розібралися з контрактом на постачання 250 000 тонн сирої нафти.

Glusco Energy S.A. − ще більш закрита компанія. Фірма зареєстрована в 2013 році, основний вид діяльності − торгівля зерновими та олійними культурами. У 2014 році пройшла перереєстрацію, розширила види діяльності. Раніше директором із єдиним правом підпису числилася громадянка України Олена Ісаєва, тепер таким правом володіє лише Ніссан Моісеєв.

«Кому ж глава «Роснєфті» Ігор Сєчін продає державний актив Росії, хоча й розташований в Україні? Можливо, найближчим часом на нафтовому ринку України з’явиться новий великий гравець, а через деякий час стане відомо про його зв’язок із політичними елітами РФ або України», – зазначає видання.