Кравчук: Сам собі гетьман. Хто і як розхитує Україну

383

«Коли коаліція почала працювати, кожен рухався у своєму напрямку. Більшість розпалася. При цьому ні президент, ні прем’єр-міністр, ні голова Верховної Ради не зробили нічого істотного, щоб зцементувати коаліцію», — пише колишній президент.

Після провалу голосування за відставку уряду з парламентської коаліції вийшли ще дві сили — Батьківщина і Самопоміч. Фактично у Верховній Раді більше немає більшості. Про це у своєму блозі пише перший президент України Леонід Кравчук, і продовжує:

«За парламентсько-президентської республіки, якою є Україна, з такої ситуації можна вийти лише двома способами: або створити нову коаліцію, або оголосити дострокові парламентські вибори. Тому що в парламентсько-президентській республіці уряд без коаліції існувати не може. Уряд — це продукт коаліції і єдине ціле з нею: коаліція його створює, підтримує та забезпечує законодавчою силою.

Але в Україні склалася особлива ситуація. Коаліція створювалася багато в чому на ейфорії, що, мовляв, перемогли демократичні сили і вони дуже сильні (більше 300 депутатів). При настільки великій коаліції можна не тільки ухвалювати закони, але і вносити зміни до Конституції. Проте, люди не врахували, що нинішні керівники України — це гетьмани, а фракції представляють собою окремі парламенти. Сили, які входили до коаліції, думали, насамперед, про вирішення питань своєї фракції, а не про загальнонаціональні інтереси. Тобто, використовувати коаліцію для поліпшення власних справ, а не державних.

Коли коаліція почала працювати, кожен рухався у своєму напрямку. Більшість розпалася. При цьому ні президент, ні прем’єр-міністр, ні голова Верховної Ради не зробили нічого істотного, щоб зцементувати коаліцію. Коли було важко, вони шукали голоси за її межами, показуючи тим самим, що не надто в неї вірять. Вони не зрозуміли, що коаліція — центральне місце в парламенті для реалізації головних завдань виконавчої гілки влади: від формування уряду до боротьби з корупцією і проведення реформ. Вони думали, що кожен може діяти на свій розсуд, що кожен — сам собі гетьман.

Зважаючи на напружену ситуацію — війну на сході країни, складне економічне та політичного положення країни — найкраще сформувати нову коаліцію. Переконаний, що цього можна домогтися, якщо всі політичні сили — і президент, і парламентські фракції, і уряд — зберуться разом і прийдуть до консенсусу щодо того, яким буде уряд, хто буде прем’єр-міністром і з інших питань. Після цього можна знову сформувати парламентську більшість.

В іншому разі — дострокові вибори можуть обернутися непередбачуваними наслідками. Можна розхитати державу до такої міри, що втримати її буде дуже складно.

На нас дивиться Захід: з ким їм працювати, кому надавати наступний транш МВФ? Потрібно перестати перетягувати мотузку, доводячи, хто кращий, а хто гірший. Коаліція і уряд практично повністю визначають життєдіяльність держави. Не можна залишати країну без уряду, ні на день. Найголовніше — це Україна, решта — дрібниці».