«Курячі війни»: Український мільярдер не на жарт розігрів емоції в Євросоюзі

351

Український мільярдер Юрій Косюк не на жарт розігрів емоції в Євросоюзі. Спочатку він спритно обійшов обмеження імпорту в ЄС і затопив Європу курятиною, чим викликав невдоволення місцевих виробників. Згодом Косюк звернувся по кредит до Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), аби ще більше опанувати європейський ринок. Такі дії розлютили не лише аграріїв, а й політиків, спричинивши навіть заклики до перегляду торгівельної угоди з Україною.

Про це йдеться у матеріалі, опублікованому виданням Politico.

Як зазначає видання, Юрія Косюка, який є одним із семи українців, які потрапили до списку мільярдерів Forbes та його агрохолдинг «Миронівський хлібопродукт» (МХП) європейські фермери вважають мало не ворогом номер один. Вони твердять, що український бізнесмен виграв торгівельну війну з Брюсселем, використовуючи прогалину у торговельній угоді, що є частиною договору про асоціацію між ЄС та Україною. Завдяки цьому Юрію Косюку вдалося значно збільшити експорт курятини до Євросоюзу.

У певних колах ЄС такі дії викликали незадоволення і з’явилися голоси із закликами відмовитись від сприятливих положень для України і виступити проти іншої мети Косюка, який звернувся з проханням до ЄБРР про надання кредиту у 100 млн євро для розвитку своєї імперії у міжнародному масштабі.

Видання цитує австрійського депутата Європарламенту від партії Зелених Томаса Вайца, який зазначив, що «немає сенсу витрачати мільярди євро одночасно на субсидії для європейських фермерів, щоб допомогти їм залишитися на плаву, і в той же час, годувати дешевими кредитами компанії не з ЄС, що загрожують європейським виробникам». Євродепутат підкреслив також, що переконуватиме владу Австрії ретельно подумати над наданням згоди на цей кредит.

Politico наводить заяву організації AVEC, що об’єднує європейських представників птахівництва, яка висловила «надзвичайний подив» з огляду на пропозицією кредиту для МХП.

«Використання грошей платників податків ЄС з метою полегшення українській фірмі, що значною мірою скористалася правовим вакуумом, для отримання контролю над фірмою ЄС, значно збільшить розчарування європейських виробників», – йдеться у заяві AVEC.

Остаточне рішення про надання кредиту ЄБРР повинен прийняти 22 травня.

Як підкреслює на сторінках Politico журналіст Еммет Лівінгстон, фермери у ЄС переконані, що європейські платники податків не повинні витрачати гроші на компанію, яка «не грає за правилами». Він нагадує, що хоча ЄБРР не є інституцією ЄС, але всі його члени, Європейська Комісія та Європейський інвестиційний банк є його акціонерами.

Видання пише, що вперше Юрій Косюк звернув на себе увагу європейських птахівників, коли МХП знайшла спритний, але цілком правовий спосіб обійти високі митні збори в ЄС для імпорту високоякісних курячих грудинок. Компанія з’ясувала, що може відправляти в ЄС курячі грудинки разом з кістками. Таким чином, МХП уникнула сплати мита, після перевищення узгоджених квот, оскільки такий продукт не відповідає визначенню ЄС «курячі грудинки». Пізніше, на території ЄС, робітники м’ясних фабрик просто відділяли кістки і продавати м’ясо без обов’язку сплати мита.

Брюссель запропонував Україні компромісне вирішення проблеми у вигляді тимчасової угоди, яка усуне прогалину у торговельному договорі. Взамін ЄС вирішив вдвічі збільшити кількість курячих грудинок, які можна імпортувати з України без сплати мита.

Голландський євродепутат від лібералів Ян Хуітем на засіданні комітету з питань сільського господарства Європарламенту минулого місяця назвав цю тимчасову угоду «скандалом». Політик запропонував, щоб Європейський парламент блокував угоду. З ним погодився польський голова комісії Чеслав Секерський. Член Польської селянської партії, що входить до складу Європейської народної партії (ЄНП), підкреслив: «Те, що відбувається, просто аморально».

За даними видання, представники МХП, натомість, стверджують, що вони звернулися за кредитом до ЄБРР, оскільки українські банки не можуть позичити їм необхідні суми. За словами прес-секретаря МХП, компанія у хорошому фінансовому стані, але потребує підтримки для реалізації своїх амбітних планів і розвитку. Вона також акцентувала, що співпраця МХП з ЄБРР триває вже десять років.

Схожу думку висловив і старший радник із зовнішніх зв’язків в країнах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії ЄБРР Антон Усов, який зазначив, що кредит буде спрямований на збалансування фінансів МХП після того, як компанія у листопаді придбала словенську компанію Perutnina Ptuj. Такі дії, на думку Усова, «цілком нормальні у банківській діяльності» і є «частиною стратегії МХП, мета якої – поширення операцій на країни ЄС».

Видання також акцентує, що у ЄС є запитання до екологічних норм, що застосовують у своїй продукції МХП. Такі закиди європейських фермерів є досить частими щодо компанії не з ЄС. Критики української компанії твердять, що у зв’язку із своїми величезними розмірами, вона, очевидно, використовує велику кількість антибіотиків для захисту птахів від інфекцій. У той же час ЄС намагається боротися з явищем стійкості до антибіотиків, побоюючись появи антибіотикорезистентних «супербактерій», що дуже часто використовуються зараз не тільки в медицині.

MХП рішуче заперечила звинувачення у застосуванні антибіотиків. Речниця компанії підкреслила, що антибіотики використовують виключно для лікування хворих птахів і не дають усім тваринам.

Politico підкреслює, що директор департаменту сільського господарства Європейської комісії Джон Кларк, нещодавно повідомив парламентарям: якщо б він обговорював первинну торговельну угоду з Україною, то передбачив би у ній більш високі стандарти щодо цього питання.

Кларк, однак відкидає думку, що тимчасову угоду потрібно заблокувати і вважає, що це було б несправедливе рішення. За інформацією європейських ЗМІ, Брюссель і Київ утрималися від ратифікації цієї угоди до результатів нещодавніх президентських виборів в Україні.