Масштабна перевірка отримувачів соціальних виплат охопить сотні тисяч людей

869

Хоча ходять чутки, що перевірятимуть усіх без винятку отримувачів соціальних виплат. Така інформація бентежить багатьох громадян, які отримують субсидії, допомогу як малозабезпечені та інші соціальні виплати з державного бюджету. Люди бідкаються, чи не відберуть у них останнє, ще й покарають! Щоб з’ясувати істину, редакція звернулася із запитаннями до відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог департаменту соцзахисту облдержадміністрації.

Розкажіть, чи справді перевірятимуть усіх отримувачів соціальних виплат? Чому? Яким чином?

Так, Міністерство фінансів України ініціювало проведення масштабного аудиту соціальних виплат. Тобто, перевірятимуть кожного одержувала таких виплат, чи має він законне право на їх отримання, — розповідає Василь Гельбич, начальник відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог департаменту соцзахисту облдержадміністрації.

Як проводитимуть ці перевірки?

Дотепер немає механізму чи методики проведення такого аудиту. Гадаю, що ці перевірки почнуться лише у другому кварталі, і до того часу буде відома їх процедура.

Проте й тепер будь-кого з отримувачів соцвиплат можуть перевірити, чи не так?

Звертаючись до органів соцзахисту для одержання якогось із видів соціальної допомоги, людина має задекларувати свої доходи. При цьому особа, яка надає таку інформацію, несе відповідальність за її правдивість і своїм підписом засвідчує згоду на обробку своєї персональної інформації. Працівники органів соцзахисту звертаються із запитами у Державну фіскальну службу та інші структури, які реєструють майно громадян, зокрема автомобілі, нерухомість. Таким чином перевіряють кожного заявника, чи подав він повну інформацію про фінансовий стан сім’ї. Серед тих, хто звертається до нас за соцвиплатами, є заявники, які забувають декларувати свої непогані статки. Такі випадки, до слова, непоодинокі. Дехто це робить несвідомо, а є й такі, хто подає свідомо неправдиву інформацію, сподіваючись, що це не виявиться. Проте таку інформацію доволі легко роздобути. Крім того, працівники прокуратури вибірково перевіряють справи отримувачів соцдопомог (у відборі справ для вибіркових перевірок беруть до уваги припускання помилок у минулому, скарги заявників, розмір призначеної допомоги. При цьому пріоритет надається справам із значними розмірами допомоги). До речі, тепер так перевіряють справи переселенців, яким виплачується соцдопомога.

Чому інколи факти неправдиво наданої інформації виявляють уже після призначення соцвиплати?

Усі соцвиплати, окрім субсидії, призначають впродовж 10 днів після подання заяви. За цей час нереально одержати відповіді на запити від усіх служб. А от субсидії призначають протягом 10 днів після отримання всієї необхідної інформації.

А який порядок стягнення суми соцвиплати, перерахованої надміру?

У випадку, якщо особа для того, щоб отримати житлові субсидії, подала свідомо чи несвідомо неправдиву інформацію або ж приховала свої доходи, то її викликають працівники органів соцзахисту і повідомляють, яку суму субсидії, перерахованої надміру, слід повернути. У 90% таких випадків люди добровільно повертають кошти. У разі, коли людина добровільно не поверне надміру перераховану суму субсидії, питання про її стягнення вирішується у судовому порядку. Уже суд вирішить, упродовж якого терміну людині доведеться повернути незаконно отриману соцдопомогу. А от штрафи за подібне тепер не сплачують. Адміністративну відповідальність за надану неправдиву інформацію для отримання соцдопомоги скасували.

Чи потрібно особі, яка отримує соцвиплати, завжди повідомляти про зміни фінансового стану сім’ї, кількості членів сім’ї тощо?

Тим заявникам, які подали правдиву інформацію для призначення житлової субсидії і вже отримують її, на наступний термін ця допомога буде призначена автоматично, без додаткового звернення. Слід тільки пам’ятати, що потрібно повідомити органи соцзахисту про зміни, які сталися після отримання житлової субсидії. Наприклад, змінився склад тих, хто проживає у помешканні, хтось з тих, хто працює, змінив місце роботи або почав працювати, чи йому було призначено пенсію. А ще у разі зменшення доходів сім’ї можна подати заяву в управління соцзахисту для перерахунку субсидій. Також слід повідомляти про здійснення покупок або набуття послуг на суму понад 50 тисяч гривень. А от про збільшення доходів повідомляти не потрібно, адже працівники органів соцзахисту отримують цю інформацію з Державної фіскальної служби.

Автор материала: Богданна Мартинник