MasterCard заробила на банках-банкрутах більше 250 млн грн

295

Платіжна система MasterCard змушує неплатоспроможні банки платити їй сотні тисяч доларів за вимушене розірвання договорів через банкрутство банків.

У розпорядженні видання опинився лист Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА, відправлений 18 березня в ФГВФО і Антимонопольний комітет.

У цьому листі йдеться про те, що міжнародна платіжна система MasterCard стягує «невиправдані платежі» з банків, які «вимушено через неплатоспроможність виходять зі складу MasterCard і завершують стосунки з нею».

Йдеться про повторну оплату річної комісійної винагороди (за один з останніх чотирьох років — рік вибирає MasterCard), податки на цю суму і штраф за розрив договору.

«Ці дії мають ознаки вимагання грошових коштів без належних на те правових підстав», — зазначено в листі асоціації.

За неофіційними даними учасників ринку, MasterCard виставила «рахунок» ВіЕйБі Банку на 600 тис. доларів, «Надра» — 650 тис. доларів, «Укрінбанк» — 820 тис. доларів, «Фінанси і Кредит» — 1 млн доларів.

За мінімальними розрахунками загальна сума, заплачена банками за вихід з MasterCard становить понад 250 млн грн», — йдеться в листі.

За приблизними оцінками, відмова «Дельта Банку» від платіжної системи могла коштувати банку 2 млн доларів, «Форуму» -1 млн, «Імексбанку» і «Брокбізнесбанку» — по 500 тис. доларів, «Родоводу» — 300 тис. доларів.

При цьому ЕМА підкреслює, що через дії MasterCard «ФГВФО не зміг своєчасно і в повному обсязі здійснити виплати вкладникам 70 банків на суму більше 250 млн грн».

Ніхто з опитаних учасників ринку не зміг сказати, чи були у компанії VISA проблеми з неплатоспроможними банками: її платежі виявилися більш м’які, ніж у MasterCard.

З 70 банків-банкрутів 13 були принциповими учасниками MasterCard, а значить, розраховувалися з платіжною системою безпосередньо, інші банки були афілійованими членами і проводили розрахунки з MasterCard через принципових членів.