На зустрічі в «нормандському форматі» Україна винесе три основні питання

333

На переговорах глав МЗС «нормандської четвірки» в Парижі, які орієнтовно можуть відбутися 3 березня, українська сторона винесе на обговорення три ключові блоки питань, розповів міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

«Я вважаю, що ми повинні його (порядок денний — ред.) розширити. Сподіваюся, що нам вдалося пояснити нашим західним партнерам низку особливостей», — сказав П.Клімкін.

По-перше, це блоки питань з безпеки. «Раніше наші колеги вважали, що безпека — це припинення обстрілів. Зараз є чітке розуміння, що це ще і доступ СММ ОБСЕ до усіх куточків Донбасу. Потім — і це критично важливо — доступ СММ до лінії розмежування та її реальний моніторинг», — сказав міністр.

Він пояснив, що цей моніторинг має полягати в такому: створення спеціальних баз СММ ОБСЄ вздовж лінії розмежування, можливість на першому етапі здійснювати інспекції без попередження. На другому етапі — поставити на всі ці 9 пунктів переходу своїх людей, щоб вони їх контролювали, а на третьому етапі — створити ефективну систему контролю ділянок між цими пунктами.

«Четвертий елемент безпеки — хто контролюватиме виведення зброї і якщо якась частина буде поставлена під контроль, то хто стежитиме за її зберіганням. І нам для цього потрібен міжнародний компонент. Зараз основна ідея щодо міжнародного компонента — це міжнародна місія ОБСЄ. І я хочу на наступній зустрічі в нормандському форматі представити наше бачення, я вже розпочав обговорення з нашими друзями мандату і завдань цієї місії», — розповів П.Клімкін.

Другий момент, на який міністр планує звернути увагу, — обмін заручниками, зокрема полоненими, на Донбасі й політичними заручниками в Криму та Росії.

Третя тема, за його словами, — як мають виглядати вибори на Донбасі, треба, щоб вони там відбулися. «Для цього потрібна безпека — якщо там її немає і в нас не буде сигналу ОБСЄ, що там можуть проводитися вибори, — там нічого не може відбуватися», — сказав міністр.

При цьому він зазначив, що критичний елемент — коли проходитимуть вибори, то «уся ця структура «міністерств» або «парламенти» цих нібито «республік», або обрані в результаті фейкових виборів глави повинні якимсь чином зникнути». «А ось яким чином — це я теж планую обговорювати», — додав він.

Нагадаємо, сьогодні Павло Клімкін також заявив, що урядова криза впливає на думку західних партнерів.