Наразі низька явка виборців на референдум у Нідерландах

258

Народний депутат України від «Блоку Петра Порошенка» Світлана Заліщук, яка зараз перебуває в Нідерландах, прокоментувала ситуацію з Референдумом щодо Асоціації України і ЄС.

За її словами, результати референдуму для України будуть позитивними.

Наразі соціологічні служби і ключові медіа відмовилися друкувати прогрес в контексті явки протягом дня. Це не дає можливість визначити, скільки людей проголосувало, але муніципалітети, все ж таки, будуть давати дані і можна буде спрогнозувати, скільки людей прийшло на референдум.

«Згідно нідерландського законодавства, сьогодні можна проводити агітаційну кампанію. Ми з колегами їздимо країною і продовжуємо роздавати листівки. Депутати з партії «Демократи 66» повідомляють, що явка на цей момент (12.00 за київським часом) низька. І вони мають обережні прогнози, що не буде явки 30%. Нагадаю, для того, щоб референдум відбувся, потрібна сама така явка виборців», — розповіла Світлана Заліщук.

Але якщо не буде явки виборців на референдумі – для України це не матиме критичних наслідків, адже референдум є консультативним.

«Моє перше очікування – не буде явки 30%. Тоді Угода про Асоціацію буде розблокована і нічого не буде стояти на порозі подальшої ратифікації», — наголосила народний депутат.

Також Парламент Нідерландів результати референдуму може не взяти до уваги.

Якщо буде 51% — «проти», 49% – «за», то уряд може ухвалити рішення, що все ж таки ратифікація залишиться в силі. Якщо буде величезний розрив, то нідерландським політикам буде легше реагувати на результати референдуму. Окрім цього, є друга причина. Угода про Асоціацію – змішана угода і 85% цієї юрисдикції у відповідальності Європейської комісії. Тобто, окремі країни-члени ЄС не мають безпосереднього рішення щодо дії, зокрема, зони вільної торгівлі, вона продовжуватиме працювати. Але є і 15% відносин в рамках Угоди про Асоціацію, яка регулюється юрисдикцією самих членів-країн ЄС. В цьому випадку прийдеться знайти політичне рішення. Це буде прецедент, який на цей момент немає схожих прикладів.