Насіров vs НАБУ: хто затягує найгучнішу корупційну справу незалежної України

635

Справа Насірова тягтиметься не один рік з вигідними бонусами для самого екс-глави ДФС у вигляді популярності його особи в інформаційному просторі та поступового «забування» про інкриміновану йому розтрату 2 млрд державних гривень

Ковдра Насірова, відважний вахтер і фантастична застава у 100 мільйонів гривень – все це стало мемами в інтернеті та приводом для жартів українців. Понад 14 місяців суд розглядає справу щодо зловживання службовим становищем колишнім керівником Державної фіскальної служби Романом Насіровим.  З обох боків – звинувачення та захисту – почергово лунають заяви про навмисне затягування справи опонентами і бажання якнайшвидше дійти до істини. Хто ж насправді вставляє палиці в колеса у розслідуванні найбільш резонансної корупційної справи останніх десятиліть?

Суть звинувачень

За подіями 2 березня 2017 року спостерігала ледь не вся Україна. Вручення підозри керівнику ДФС Роману Насірову в державній лікарні Феофанія відбувалося досить ефектно та драматично. Був там і «грізний спротив» вахтера лікарні, який не впускав поліцейських, і серцевий напад самого Насірова, і блокування суду активістами після того, як судді не змогли в належний термін обрати міру запобіжного заходу.

Вразила й сума коштів, розтрату якої інкримінують Насірову, – 2 млрд гривень. Логіка НАБУ та САП проста: вони запевняють, що Насіров, будучи главою ДФС, дозволяв відразу кільком приватним підприємствам з газодобування не сплачувати податкові платежі, надаючи їм розстрочки. Причому ці розстрочки, начебто, надавались і в тих випадках, коли попередня заборгованість підприємством не була закрита. А величезна сума збитків у 2 млрд гривень «набігла» за 2 роки діяльності Насірова на посаді – він очолив службу в травні 2015-го.

Цікаво, що три підприємства, які фігурують у справі, – ТОВ «Фірма «Хас», ТОВ «Карпатнадраінвест», ТОВ «Надра Геоцентр», належать скандальному нардепу-втікачу Олександру Онищенку, відомому за так званими «плівками Онищенка». Щодо автора викривальної книги про Петра Порошенка також ведеться розслідування за «газовою справою». Онищенка підозрюють в оборудках за участі його підприємств та державного підприємства ПАТ «Укргазвидобування».

Довго запрягали

Тривала епопея з обранням Роману Насірову запобіжного заходу закінчилась рекордною для України сумою застави, під яку його відпустили, – 100 млн гривень. Ці кошти сплатили дружина та тесть підозрюваного Насірова.

Вказаною сумою міг би поповнитись державний бюджет, адже за деякий час прокурор у справі виступив з клопотанням стягнути суму застави на користь держави через те, що екс-очільник ДФС нібито приховав свій британський паспорт. У посольстві Великої Британії також почали заявляти про кримінальне переслідування Насірова в Британії. Однак український суд, принаймні поки що, зберіг сімейний бюджет Насірових, відмовивши у клопотанні.

Лише через 8 місяців після визначення міри запобіжного заходу, у листопаді 2017-го, Роману Насірову вручили обвинувальний акт, який містить 774 сторінки. Захисники підсудного відразу заявили клопотання про те, аби прокурор особисто в ході судових засідань зачитав обвинувальний акт у повному обсязі, хоча, як правило, адвокати роблять це самостійно.

У результаті, з грудня 2017-го по травень 2018-го прокурор спромігся подужати 245 сторінок обвинувального акту. Зокрема, під час останнього засідання 21 травня було зачитано трохи більше 40 сторінок за три години засідання. До того ж, адвокати постійно робили зауваження прокурору, коли той, наприклад, пропускав номери додатків і не озвучував їх.

Як прокоментував цю ситуацію журналісту інтернет-видання UA1 захисник Насірова Любомир Дроздовський: якщо прокурор продовжуватиме зачитувати в такому темпі, йому знадобиться ще близько 18-20 годин.

«Ми розуміємо, що суд перевантажений, він має ряд інших справ і не може виділити три повноцінні робочі дні для зачитування обвинувального акту. До того ж, ми бачимо, що деякі засідання з тих чи інших причин не відбуваються. Одного разу прокурор не з’явився на засідання, іншого разу було повідомлення про замінування приміщення суду», – розповів Дроздовський.

Саме пропущене прокурором засідання стало причиною клопотання сторони обвинувачення про відвід прокурора. Тоді Роман Насіров заявив про упередженість державного обвинувачення. Суд клопотання відхилив, витративши на це майже годину засідання, за яку можна було б прочитати близько 20 сторінок обвинувального акту.

Хто кого гальмує?

Пояснення адвоката з приводу того, чому вони мучать прокурора і присутніх на засіданні зачитуванням акту, є не надто аргументованими.

«Позиція сторони захисту завжди полягала в тому, що ми хочемо якомога швидше провести розгляд цієї справи. Справа в тому, що немає скороченого варіанту обвинувального акту. Такий взагалі не існує. Тому є потреба зачитувати повністю. Наразі прокурор прочитав майже третину, і навіть ми, досвідчені правники, не можемо зрозуміти суть обвинувачення. Чому обвинувальний акт складений на 774 сторінках? Це питання до сторони обвинувачення. У нас уже є заготовлені клопотання, які ми будемо подавати після зачитування акту», – зазначив Дроздовський.

Чому адвокати не можуть ознайомитись з актом самостійно та перейти до подання клопотань, із цієї відповіді не зрозуміло.

Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Андрій Перов на засіданні всім своїм виглядом демонструє невдоволення «забаганками» адвокатів. Однак суд на це не зважає і призначає засідання з великими інтервалами. Можливо, за логікою адвокатів, теж хоче якомога швидше розглянути справу?

Інший фронт

Адвокати Насірова почали боротьбу проти НАБУ ще на одному судовому фронті. Вони подали заяву до Генпрокуратури про грубі порушення закону детективами Антикорупційного бюро. Захисники екс-посадовця вважають, що підлеглі Ситника порушили адвокатську таємницю та закон, записавши їхню розмову з підзахисним у стінах НАБУ. Троє адвокатів навіть скликали прес-конференцію, де наввипередки розповідали про порушення своїх прав та «знищення інституту адвокатури в Україні».

«У серпні 2017 року детективи НАБУ дозволили собі аудіо- та відеофіксацію розмови адвокатів зі своїм підзахисним. Вони незаконно провели фіксацію розмови, втрутились у діяльність адвокатів, а потім долучили це у якості доказів у судовому засіданні», – заявив адвокат Дроздовський.

Що саме було зафіксовано, він не розголошує.

Інший адвокат Насірова Олександр Лисак, який також відомий справами Геннадія Труханова та Авакова молодшого, «під шумок» вирішив узагалі поставити під сумнів звинувачення колишньому главі ДФС.

«Це болюче питання для адвокатів та захисників. Якщо не будуть дотримуватись права адвокатів та їх підзахисних, то це говоритиме про безпідставність висунутих звинувачень Насірову», – обурився Лисак.

В НАБУ на звернення журналіста інтернет-видання UA1 щодо коментаря відповіли прогнозованою «переадресацією»:

«На цій стадії коментувати хід розслідування мають прокурори. Вони повністю володіють інформацією, адже були процесуальними керівниками на стадії досудового розслідування», – зазначили в прес-службі Бюро.

Натомість у Генпрокуратурі журналістське звернення взагалі проігнорували. Тому доводиться лише припускати. Якщо дійсно був несанкціонований запис розмови адвокатів з Романом Насіровим працівниками НАБУ, які згодом без зайвої секретності додали ці записи до матеріалів справи, то це свідчить або ж про їх некомпетентність і незнання закону, або про відчай через відсутність доказів, або про навмисне затягування справи завдяки ще одному приводу для оскарження захисниками Насірова. Якщо ж усе це є вигадкою адвокатів, то навряд чи принесе якісь дивіденди їхньому підзахисному.

Користь є завжди

Справа Насірова затягнеться на багато років. У цьому впевнений навіть головний антикорупційний прокурор Артем Ситник. Однак, чи на шкоду це самому Насірову?

Колишній топ-посадовець вже рік залишається серед лідерів за популярністю у журналістів і не вибуває з інформаційного простору, раз по раз підкидаючи «дрова до вогнища» своїми гучними заявами. Зокрема, він амбіційно заявляв і про бажання поборотись за президентське крісло.

«Чому б і ні – дорогу молодим. Я планую офіційно про це оголосити пізніше і все розповім докладно», – повідомив Насіров після одного із судових засідань.

Очевидно, гучна кримінальна справа – це не лише скандал, а й те, що утримує політика в політичній течії. Тому, навіть попри заяви про якнайшвидше розслідування справи, є всі підстави вважати, що стороні захисту невигідно поспішати.

З невідомих причин не робить цього і звинувачення. А тому, чи був злочин і яким буде покарання, дізнаємось, очевидно, не скоро.