Найприбутковіші та найзбитковіші банки України

427

За даними НБУ 2015 року збиток платоспроможних банків склав рекордну цифру за весь час існування банківської системи України: 66,6 млрд грн. У 2014 році збиток банків становив 52 млрд грн, в кризовому 2009-му – 38,4 млрд грн. Найважча ситуація в банках з російським капіталом – «Промінвестбанку», «Сбербанку Росії» і «ВТБ».

«Лише деякі фінустанови вже відзвітували публічно про результати діяльності. Один з небагатьох – «Промінвестбанк». За офіційними даними його збиток досяг 18 млрд грн. На сьогодні – це найгірший фінансовий результат серед банків. Але, швидше за все, навіть коли будуть оприлюднені результати роботи всіх банків, «Промінвестбанк» залишиться аутсайдером ринку», – відзначає видання.

«Асоціація українських банків» (АУБ) опублікувала попередні дані про фінансові результати банків-учасників за 2015 рік. До асоціації входять 78 з 116 діючих банків. Серед членів АУБ найзбитковішим банком став російський «Сбербанк Росії», який втратив 6,1 млрд грн. Слідом за ним йде ще один банк з російським капіталом, «ВТБ Банк». Його збитки склали 4,45 млрд грн. Замикає трійку найзбитковіших банків «Укрсоцбанк». Його фінансовий результат за підсумками 2015 року впав до -3,2 млрд грн.

Основною причиною збитковості банків у 2015 році стала необхідність формувати резерви під проблемні активи. За офіційною звітністю банку, за дев’ять місяців 2015 року «Сбербанк Росії» збільшив резерви удвічі – до 8,5 млрд грн. «ВТБ Банк» майже втричі – до 22,7 млрд грн. Необхідність доформувати резерви виникла через зростання простроченої заборгованості. За даними НБУ за рік прострочення виросло з 13,5% до 21%.

Найбільше прибутку за даними АУБ, отримав «ІНГ Банк», який належить нідерландській ING Group. Його прибуток склав 1,07 млрд грн. З великим відривом за ним йде «ПриватБанк», що заробив торік 270 млн грн.

Минулого року банки заробляли в першу чергу на комісіях, кредитуванні профільного бізнесу та обміні валюти.

«Ми вміємо дешево обробляти маленькі транзакції. Заробляємо на мікро і маленькому кредитуванні, на кредитних картах, на перекладах, на комісіях по зняттю готівки, на платежах. З нашими обсягами і кількістю транзакцій, ми великі навіть за європейськими, а не тільки за українськими мірками», – пояснює перший заступник голови правління ПриватБанку Олег Гороховський.

Вузькою спеціалізацією пояснюється хороший результат «ІНГ Банку». Банк працює з великими міжнародними корпораціями і не припиняв кредитувати в 2014-2015 році, як більшість універсальних банків. У результаті процентний дохід банку за три квартали 2015 року зріс удвічі до 1,03 млрд грн. До того ж у банку низька частка проблемних кредитів, близько 8%. Тому банку не доводиться формувати великі резерви.