Найстаріший чай у світі пролежав 2150 років

362

Археологи знайшли найстаріший чай у світі, похований з китайським імператором. Шанувальник чаю, правитель династії Хань, імператор Цзин-ді помер у 141 році до нашої ери, тобто листям чаю зараз 2 150 років.

Археологи виявили найстаріший чай у світі серед скарбів, закопаних з китайським імператором.

Нові наукові дані свідчать про те, що стародавні китайські правителі були не байдужі до чаю, принаймні, 2150 років тому.

Він настільки їм подобався, що вони наполягали, щоб їх ховали разом з ним – так вони могли насолодитися чашечкою цього напою у наступному світі.

Такого древнього чаю ще ні разу не знаходили, хоча один древній китайський текст сторічної давності стверджував, що Китай у той час експортував чайне листя до Тибету.

Нове відкриття було зроблене вченими з Китайської академії наук. Досліджуючи крихітні кристали, що застрягли між волосками на поверхні листя, і за допомогою мас-спектрометрії (метод визначення хімічного, фазового складу і молекулярної структури речовини, що базується на реєстрації спектра масйонів, утворених внаслідок іонізації атомів і (або) молекул проби), вони змогли зробити висновок, що листя, поховані з китайським імператором у середині другого століття до нашої ери, були насправді чаєм.

Науковий аналіз продуктів харчування у гробниці Імператора також показали, що, як і чай, він був сповнений рішучості взяти з собою у наступне життя просо, рис і і амброзієвого масла.

Шанувальник чаю правитель династії Хань імператор Цзин-ді помер у 141 р до н.е., так що чай датується також десь цього року. Захований у дерев’яній коробці, він був одним з величезної кількості елементів, похованих у гробниці імператора для використання у наступному світі.

Крім цього, серед інших захованих предметів були зброя, гончарні фігурки, «армія» керамічних тварин і кілька колісниць у комплекті з конями.

Гробниця, що розташована недалеко від столиці імператора Цзин-ді Чанань (сучасний Сіань), у даний час відкрита для відвідувачів. Хоча розкопки на цьому місце проводилися у 1990-х, експертиза органічних знахідок виявила чайне листя.

Імператор-поціновувач чаю був важливою фігурою у ранній китайської історії. Часто страждаючи від інтриг і зради, він, тим не менше, був надзвичайно освіченим і ліберальним правителем. Він був сповнений рішучості забезпечити своїм людяaм більш високий рівень життя і скоротити податки. Він також наказав, щоб до злочинців ставилися більш гуманно і вироки були скорочені. Більше того, він успішно обмежив владу аристократії.

«Дослідження показує, як сучасна наука може виявити важливі подробиці зі стародавньої китайської культури. Ідентифікація чаю, знайденого у гробниці імператора, дає нам рідкісну можливість зазирнути у дуже давні традиції, які проливають світло на походження одного з улюблених напоїв», – сказав професор Доріан Фуллер, директор Міжнародного центру з китайської спадщини та археології Університетського коледжу Лондона.

Чай, що виявили у гробниці імператора, здається, був найвищої якості, бо складався виключно з чайних бруньок – малих закритих листків чайної рослини, що, як правило, вважаються вищої якості від звичайних чайних листків.