Названі 4 причини знецінення гривні

543

На брифінгу екс-голова Нацбанку, Олександр Савченко, пояснив, чому відбувається падіння гривні.

На початку минулого року я очікувався курс долара по 26, і таки же прогнозувався на наступний 2016 рік. Причому вимірювався курс «на вулиці», в обмінниках, а не в офіційному банку. Прогнозована різниця мала становити 8%.

4 фактори падіння гривні, які могли обвалити гривню:

Помилки уряду.

Накопичені урядом кошти – близько ста мільярдів резерву, якими хизувався прем’єр-міністр, не використовувались. Навіщо такі кошти накопичувати і не пускати їх в економіку? Це доходи в бюджет. Але швидше це через корупційні схеми. В останні тижні року уряд витратив ці кошти, віддав їх на виплати в державні установи, тому створилась велика пропозиція гривні. Ці гроші зараз досягли валютного ринку і створили додатковий попит. Кошти треба розподіляти рівномірно, щоб не створювати дисбалансу в системі

Проблеми з отриманням коштів з Міжнародного валют фонду

Просто так МВФ грошей не дасть, без змін у системі і реформ. Це інформаційна причина. Ці кошти не доходять до ринку валюти, вони осідають в Нацбанку чи на рахунках Уряду, для сплати критичних боргів. Тобто доларів не стає більше на валют ринку.

Поновлення виплат комерційними банками вкладникам збанкрутілих банків.

Фактор близький до конспірології: існує зв’язок між падінням рубля і гривні. Російська валюта падає, коли знижується ціна на нафту, погіршується платіжний баланс. По теорії після падіння рубля, гривня має рости, бо Україна — чистий бенефіціар. Російські банки входять в «білі банки», допущені до валютних ринків, можуть скуповувати долари, коли вони це роблять – падає курс гривні», — розповів Олександр Савченко.

Важливим є фон, на якому відбувається падіння – чисельна армія спекулянтів. Нацбанк створив великий тіньовий ринок валюти. Питома вага сірого ринку раніше була 1-2%, нині сягає 10-20%. На чорному ринку валюту змушені купувати малий та середній бізнес. Заявки на великі суми можуть оброблятися від 3-х до 7 днів, в той час великі підприємства можуть купувати великі суми у «придворних банках» день у день.

Протягом 20 років Нацбанк так і не ввів квотування присутності іноземних банків на ринку. Тому в країну проникають різні сумнівні структури, які згодом банкрутують. Якщо з банків одночасно зникає 8% активів, вся банківська система зупиняється.

Я виступаю проти нападів на рос банки, бо це зупинить банк систему України. Приватні російські банки не можуть нанести шкоди країні, якщо вони працюють на приватних інтересах, а не на державне замовлення. Груба нацбанку помилка – полювання на приватні банки. Якщо буде банкрутство великих приватних банків, це потягне інфляцію і девальвацію.

«Можливість стабілізувати курс долара складана, але більшого падіння ніж 28 не буде, за умови, що урядовці не робитимуть в подальшому грубих помилок. Якщо Кабмін вирішить повернути 3 мільярди доларів Росії, це буде геополітична помилка, бо наші претензії 25 мільярдів до РФ (це за анексію Криму, Донбасу). Для багатьох валютні коливання, протягом 3-4 днів поки є арбітраж (коли протягом дня можна купити і продати долар за різними курсами) – це можливість заробітку. Завдання Нацбанку розкрити,хто купує валюту, в яких розмірах і як це впливає на деформацію курсу», — наголосив екс-голова Нацбанку, Олександр Савченко.