Не можуть лікувати – хоч би не шкодили

529

На прес-конференції президент Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів Віктор Сердюк, довів занедбаність лікарської системи.

За статистикою, в найкращих організованих лікувальних системах, медичної шкоди зазнають 10-12% тих, хто звертається за допомогою. Виходить, кожна 10 людина отримує додаткову медичну шкоду.

«Кричущий випадок відбувся в Рівному, коли в обласну дитячу лікарню, в хірургічному відділені потрапила дитина з банальним діагнозом апендицит і помирає за 40 секунд до реанімації. Важко очікувати позитивного результату, коли з арсеналу боротьби з хворобою, в Україні взагалі не зареєстровано 30% хімічних формул лікарських засобів, які використовуються в світі. Катастрофічно відсутні дитячі дозування лікарських засобів», — повідомив Віктор Сердюк.

Зараз відсутні елементи інформування лікарів. Не відбуваються зустрічі з приводу різних інцидентів, лікарі не обговорюють між собою як можна уникнути певної помилки. Це хороша практика, коли аналізується певна проблема, відбувається обмін досвідом.

«Медичне устаткування, яке закуповувалося багато років тому ламається без технічного сервісу. Це медична шкода. Як лікар може надати допомогу?

При нашому забезпеченні українські лікарі кожного разу роблять чудо, адже закордоном не змогли б лікувати в таких умовах», — виправдовує лікарів експерт.

Медична шкода може бути через недостатнє забезпечення, лікарську недбалість. Наша держава має рівнятися на США, роботи доповіді про здоров’я нації. У 2015 році Міністерство охорони здоров’я навіть звіту не написало про свою діяльність.

«Відсутня система моніторингу та контролю за особистісною поведінкою лікаря. Мається на увазі, рівень його кваліфікованості, починаючи від системи навчання. Наприклад, в Україні немає такої спеціалізації, як естетична хірургія. І деякі лікарі, намагаються оперувати. Немає такій практиці стримуючого фактору, не видаються ліцензії. Це карний кодекс, але нікому це нецікаво», — резюмував Віктор Сердюк.

Якщо трапляється лікарська шкода, треба звертатися до Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів. Потрібно використовувати механізм клініко-експертних комісій. Але там часто робляться багатозначні рекомендації, які не дають можливість зробити остаточний висновок. Також для оцінки медичної шкоди існує судово-медична експертиза. Яка на жаль підпорядковується Міністерству охорони здоров’я, тому цей орган не є незалежним. Там лише в черзі можна бути протягом кількох місяців, бо практикується корпоративна солідарність лікарів.