Нездорова ситуація: що діється всередині «Київстару»

349

За останній рік найбільший мобільний оператор країни «Київстар» змінив трьох керівників прес-служби. А пізніше, наприкінці 2015-го, у Facebook ініціативна група з колишніх і нинішніх співробітників компанії оголосила про створення першої всередині компанії профспілки. Серед причин – масове звільнення співробітників за кілька днів до Нового року, йдеться у зверненні, пише Форбс.

Одним з ініціаторів організації профспілки став колишній співробітник компанії Михайло Яценко. У розмові з Forbes він розповів, що основних причин для запуску процесу дві. Перша стосується різкої зміни ситуації всередині компанії після приходу нового керівника та зміни топ-менеджменту. «Якщо за Литовченка менеджмент кожного співробітника цінував і всіляко заохочував, то зараз такого немає. Сімейні свята, невеликі бонуси, приємні подарунки – все в минулому. Співробітники стали просто «співробітниками», – зазначає Яценко.

Друга причина – звільнення в компанії. Яценко розповідає, що «Київстар» розпочав скорочення ще у 2013-му, але тоді це стосувалося регіональних офісів. «Звільняли до 70% персоналу, залишали найнеобхідніший мінімум», – додає співрозмовник.

Частину співробітників переводили на аутсорс, що дозволяло позбутися низки додаткових адміністративних витрат. До того ж, за межами компанії той самий працівник отримував меншу зарплату. А у 2015-му звільнення почалися вже в центральному офісі мобільного оператора. За інформацією Forbes, під скорочення потрапили до 400 осіб. «Людей звільняли за кілька днів до Нового року», – підкреслює Яценко.

Керівник «Київстару» Петро Чернишов у своїй відповіді на запит Forbes підтвердив, що компанія звільняла людей, але точну кількість скорочених не назвав. «У грудні ми сказали «спасибі за роботу» деяким співробітникам. Кожного підтримали фінансово й забезпечили гідним компенсаційним пакетом», – запевняє Чернишов. Причиною звільнень стала необхідність оптимізації витрат. «На жаль, це стосується й людських ресурсів», – пояснює керівник компанії, додаючи, що за останні два роки оператор створив повністю нові напрямки роботи: цифровий маркетинг, управління клієнтським досвідом тощо.

Що ж до роботи профспілки, то Яценко вказує на перешкоджання «Київстару» в його діяльності. Сам же Чернишов говорить, що компанія планує співпрацювати з профспілкою в межах законодавства України. На прохання представити динаміку кількості працівників за останні пару років у компанії не відповіли, констатувавши, що загальна кількість людей залишається «стабільною».

Повна «оптимізація»

За інформацією одного зі співрозмовників Forbes, який побажав залишитися анонімним, «спасибі за роботу» висловлюють досить різким чином. «До співробітника на робоче місце без попередження приходять люди зі служби безпеки та юристи, пропонуючи підписати договір про звільнення за власним бажанням. Компенсацію дійсно виплачують у розмірі кількох окладів, але сам процес цивілізованим не назвеш», – підкреслює джерело.

Також низка експертів додає, що зараз всередині «Київстару» сильно зріс рух кадрів. Якщо раніше середній час роботи в компанії становив 5–7 років, то зараз може бути менше року. Причиною для цього стало зниження заробітної плати й нездорова атмосфера всередині компанії. Якщо раніше в «Київстару» як лідера телеком-ринку України були найвищі ставки із зарплати, то зараз у Vodafone і lifecell – часто такі ж, а часом і вищі.

Очевидно, що подібний факт змушує фахівців переходити на роботу до більш щедрих роботодавців. Щоправда, у розмові з кількома представниками компаній, що конкурують із «Київстаром», вдалося дізнатися, що великого числа вільних фахівців на ринку зараз немає. «Рух кадрів у телекомі є завжди, а завалу резюме з «Київстару» ми не спостерігаємо», – зазначив один із топ-менеджерів lifecell.

Експерти пов’язують усе це з новими власниками. Якщо раніше «Київстар» розвивався за європейською моделлю (позначався вплив Telenor), то з переходом оператора під контроль російської групи ситуація змінилася. Відповідаючи на запитання видання, Чернишов підтвердив, що структуру компанії змінили. «Процес розпочався ще у 2014-му. У межах нової структури ключовими стають єдині функціональні команди, які працюють на всій території України. Співробітники отримують більше повноважень, а кількість адміністративних рівнів стає мінімальною», – пояснив глава «Київстару».

Петро Чернишов – на місці

На початку січня в Україну повернувся Тарас Пархоменко. Останні два роки він обіймав посаду керівника казахського мобільного оператора «Кар-Тел», який також входить до групи Vimpelcom. До цього, з 2006-го до 2013-го, він працював у «Київстарі», де обіймав посаду директора з маркетингу і входив до складу правління компанії. Після повернення Пархоменка на ринку з’явилися чутки, що він може змінити Чернишова на його посаді й очолити «Київстар». Його дружина, Жанна Пархоменко, нібито, претендувала на посаду глави PR-служби компанії, але згоди не отримала.

У розмов з Forbes Жанна Пархоменко чуток не підтвердила. «Приймаючи пропозиції по роботі в Казахстані, ми з Тарасом зразу планували трьохрічні контракти. Тому по завершенні цього терміну Тарас вирішив завершити роботу у «КаР-Тел», та, на якийсь час, у групі Vimpelcom. Ми вирішили взяти саббатикал та будемо займатися своїми проектами, – відмітила пані Пархоменко, також додавши, що «Київстар» десятирічної давнини не може існувати тепер. – Тоді за рік компанія могла рости в два рази. Зараз же телеком-ринок активно міняється по всьому світу, а разом з ним – і телеком-компанії. Співробітникам необхідно це прийняти».

Один зі співрозмовників Forbes переконаний, що заміни Чернишова не буде. По-перше, місце Пархоменка в Казахстані отримав його заступник. Це вказує на те, що акціонери не зовсім задоволені його роботою. По-друге, Чернишову вдається виконувати фінансові обов’язки перед вищим керівництвом. «У компанії не зовсім задоволені тим, як пан Чернишов веде свою публічну діяльність. Все ж керівник такого рівня має бути більш стриманим. Але квартальні результати поки не дають причин у ньому сумніватися, – розповідає джерело Forbes. – «Київстар» був і залишається одним із донорів для експериментів Vimpelcom».

Сьогодні головне завдання для керівника «Київстару» – утримати лідерство. Ребрендинг провели «МТС-Україна» і life:), що стали Vodafone і lifecell. До того ж, цим операторам вдалося раніше підключити до 3G величезний Харків, хоча за загальним числом підключених міст вони все ще поступаються. Також компанія лідирує за кількістю абонентів, але негатив як усередині, так і зовні зростає. «Здорова атмосфера в компанії є дуже важливою. Якщо співробітники будуть незадоволені, як вони зможуть робити якісні продукти?» – підсумовує Яценко.