Нова техногенна епоха розпочалась на Землі

3858

Земля вступила у нову епоху – антропоцен. Це неформальний геохронологічний термін, що позначає геологічну епоху, в якій рівень людської активності відіграє істотну роль в екосистемі Землі, через вплив людства на планету.

Міжнародна робоча група, створена для розгляду цього питання одноголосно проголосувала за те, що антропоцен є реальним у геологічному сенсі.

Глобальне потепління, підвищення рівня моря, відходи при спалюванні викопного палива, пластмасові відходи, різке збільшення ерозії, поширення різних видів тварин у всьому світі і радіоактивні частинки, що залишилися в результаті випробувань ядерної бомби, сприятимуть постійним змінам у земній гірській породі, кажуть вчені.

Вони, як і раніше, вважають, що слід обрати дату для так званого «Золотого сплеску» – межі між голоценом і антропоценом, а думають, що це повинно бути всередині XX століття.

Заяву було зроблено на 35-му Міжнародному геологічному конгресі у Південній Африці. Рекомендації вчених мають бути узгоджені з Міжнародним союзом геологічних наук для того, щоб бути офіційно оголошеними і введеними у підручники, – інформує видання The Independent.

Ідея про те, що світ вступив в епоху, створену людьми, вперше була запропонована у 2000 році вченими Полом Круценом і Євгеном Штёрмером.

«Людський вплив залишає помітні сліди у стратиграфічному літописі (розділ історичної геології, який охоплює питання історичної послідовності, первинних взаємовідносин і географічного розповсюдження опадів, вулканогенних і метаморфічних утворень, що складають земну кору і відображають природні етапи розвитку Землі та її біосфери) протягом тисяч років ще до початку голоцену(сучасна епоха четвертинного періоду, яка охоплює післяльодовиковий час)», – йдеться у заяві.

«Тим не менше, істотні і синхронні зміни у системі Землі найвиразніше посилилися у середині XX століття».

«Зміни у системі Землі, які характеризують потенційну епоху антропогену, включають помітне прискорення темпів ерозії і осадження, великомасштабні хімічні збурення в циклах вуглецю, азоту, фосфору та інших елементів, значної зміни глобального клімату і рівня моря, а також біотичні зміни. Багато з цих змін є геологічно тривалими та деякі з них практично незворотними».

Даючи коментар виданню The Independent, доктор Колін Уотерс, секретар Робочої групи антропоцену, порівняв зміни, зроблені людьми на Землі від початку епохи голоцену.

«У минулому столітті був такий величезний вплив на Землю, що ми насправді спричинили поворот планети від природного клімату до коливань та зміни глобальних температур», – сказав він.

Робоча група, як очікувалося, зробить рекомендації, і тепер, ймовірно, шукатиме символічну лінію, яка ознаменує початок антропоцену.

Источникzik.ua
Поделиться