Скільки коштує запустити з нуля завод з виробництва органічної молочної продукції, як попри падіння попиту за рік збільшити виробництво в п’ять разів без експорту і чи вся продукція з написами «Натуральний», «Біо» та «Органічний» на етикетках є дійсно органічною розповіла директор компанії «Organik Milk» Олена Стретович.

«Organik Milk» починався з виробництва органічного зерна. Як відбулась ця трансформація?

Так, «Organik Milk» входить у структуру «Галекс Агро». Це вертикально інтегрована компанія, що складається з чотирьох взаємодоповнюючих підприємств, які функціонують у сфері виробництва органічної продукції. Заснував компанію Олександр Ющенко, власник фабрики ексклюзивних меблів «Мірт». Вісім років тому в Німеччині на виставці органічних продуктів він захопився ідеєю організувати подібне виробництво в Україні. На сьогодні «Галекс Агро» обробляє 10 тисяч гектарів землі в Житомирській області. Географія експорту зернових культур нараховує шість країн. Ми є найбільшим українським експортером органічного зерна до Швейцарії. Також компанія займається тваринництвом.

До приходу в «Organik Milk» я працювала заступником директора в житомирській дирекції «Райфайзен Банку Аваль», «Галекс Агро» було нашим клієнтом. Якось Олександр Ющенко обмовився, що має ідею запустити завод з переробки органічного молока. Мовляв, прикро, що дороге молоко високої якості доводиться здавати на переробку, де його змішують з дешевим, яке купують у селян. Попросив допомогти організувати виробництво. Ця ідея мені сподобалась, і я прийняла пропозицію працювати в компанії. Будувати завод почали в серпні 2013 року на базі непрацюючого хлібзаводу в Баранівці. Власне, від заводу там залишилися руїни. Вже через вісім місяців виробили першу продукцію. Почали з молока, ряжанки, кефіру, сметани. На сьогодні маємо сімнадцять видів продукції.

Скільки коштувало будівництво?

В будівництво, придбання обладнання і його запуск ми інвестували 30 мільйонів гривень. Це український капітал. Але потрібно розуміти, що завод з виробництва органічної продукції не може працювати без ферм, де виробляють відповідну сировину. Капіталовкладення там значно більші. На сьогодні маємо три ферми, де створені всі умови для ведення органічного тваринництва. Утримуємо понад дві тисячі корів швейцарської породи симентал. Корови цієї породи менше хворіють і добре адаптовані до наших кліматичних умов.

Яка потужність заводу? Наскільки завантажено виробництво?

Проектна потужність — 30 т молока за добу. На сьогодні переробляємо 20-22 т. Решту молока з ферм постачаємо на «Рудь», яке виробляє з нього органічне морозиво. Але, думаю, до кінця року ми заберемо на переробку і цей обсяг. Зокрема, маємо плани збільшити виробництво твердого сиру «Український».

Чи складно було починати працювати на ринку «органіки»?

Фактично ми стали піонерами в Україні в створенні молокопереробного заводу, який би спеціалізувався виключно на органічній продукції. Сказати однозначно, що це буде успішний проект, було дуже важко. Ринок органічної продукції в Україні тільки почав розвиватися, не було даних, від яких можна було б відштовхуватися в розрахунках. Але вже після місяця роботи стало зрозуміло, що це був правильний крок, що на ринку давно сформувався відповідний запит. Є багато людей, які готові платити за органічну продукцію. Це люди інтелектуальні, які читають, які думають, які переживають за здоров’я своє і здоров’я рідних. Тому, незважаючи на те, що платоспроможність населення падає, реалізація продукції «Organik Milk» демонструє позитивну динаміку. В 2015 році за обсягом виробництва (січень до грудня) ми виросли в п’ять разів. І це в умовах підвищення собівартості виробництва через девальвацію гривні. Ми маємо поставки з-за кордону. Скажімо, імпортуємо з Польщі частину тари. Та й все, що купуємо на вітчизняному ринку, теж подорожчало. Ми змушені були кілька разів піднімати ціну на продукцію, але це не позначилося на продажах.

Тим не менше, багато покупців з недовірою ставиться до продукції з написами «Біо», «Натуральний», «Органічний» на етикетках…

Тому, що в Україні досі немає нормативної бази, де було б чітко прописано, якими є вимоги до тієї чи іншої продукції. Цим користується багато виробників, які зловживають такими термінами. Це викликає величну недовіру в споживачів і завдає шкоди сумлінним виробникам. Повинен бути спеціальний знак, який би підтверджував органічне походження продукції. І, звісно, відповідний контроль за його використанням. Впровадити нову систему маркування реально за один рік.

Ви маєте сертифікат на органічну молочну продукцію. Яким критеріям потрібно відповідати, щоб отримати його?

Насамперед треба мати органічну землю, не обробляти її агрохімією. Є вимоги і до утримання поголів’я. Скажімо, корови повинні утримуватися без прив’язі, вільно випасатися — у нас на пасовищах вони проводять до 250 днів у рік. Ще одна вимога — не використовувати жодні стимулятори і гормони. Крім того, не можна лікувати антибіотиками. Якщо корова захворіла, то її ізолюють від основного стада. Молоко такої корови не потрапляє в загальне доки вона не одужає і не повернеться в основне стадо. Ще один принцип органічного тваринництва — телят потрібно випоювати виключно молоком. У нас їх випоюють до чотирьох місяців виключно молоком наших корів. Жодних сумішей. Також не допускається змішувати органічне молоко з неорганічним. Ми взагалі не купуємо молоко в інших виробників.

Є вимоги до упаковки. Продукція   розфасовується в ПЕТ-тару, яка призначена для зберігання харчових продуктів і має всі сертифікати. Доводилося чути: а чому ми таку продукцію не фасуємо у скло? Для цього немає необхідності, адже показники чистоти у такій тарі значно вищі. Ми закуповуємо преформи, з яких видуваємо пляшечки та баночки. Деякі позиції нашої тари коштують дорожче, ніж скло. Коробочки для сиру купуємо в Польщі. На жаль, жодний український виробник не задовольнив наші вимоги до дизайну і якості.

І, звісно, контроль на всіх етапах. У нас на заводі, для прикладу, — три лабораторії.

Чи є незалежний контроль?

Наша компанія сертифікована організацією «Органік Стандарт» відповідно до європейських стандартів і постанов. Регулярно проводяться інспекції. Їх в свою чергу контролює європейській орган. Нещодавно завод відвівала комісія з Німеччини, яка на прикладі нашого підприємства перевіряла компанію «Органік Стандарт».

З ким з виробників органічного молока конкуруєте в Україні?

На ринку органічної молочної продукції є ще одна компанія — «ЕтноПродукт». Не можу точно сказати, яка частка ринку в них, а яка в «Organik Milk», але, думаємо, в нас значно більша. По-перше, ми маємо більше сировини. По-друге, «ЕтноПродукт» здебільшого зосереджений на Києві, тоді як ми представлені в усіх регіонах України.

Якими каналами збуваєте продукцію?

Стратегія компанії передбачає роботу через торговельні мережі. Працюємо з національними ритейлерами. Нашу продукцію можна придбати в супермаркетах «Сільпо» «Ашан», «Метро», «Караван», «Велика кишеня», «Фуршет», «Novus» та інших. Крім того, співпрацюємо з багатьма регіональними мережами.

Яка частка продукції йде на експорт?

Наша філософія — виробляти якісні продукти в першу чергу для українців. Тому експорт для «Organik Milk» не є пріоритетом. Хоча наприкінці 2015 року почали поставки в Об’єднані Арабські Емірати. Це невеликі обсяги, але вони постійно зростають. Почалося все з того, що один бізнесмен з ОАЕ був у Києві, де купив нашу продукцію, яка йому сподобалася. Він приїхав на завод і запропонував співпрацювати. В ОАЕ також постачають органічну молочну продукцію з Франції. Але, з його слів, наша — смачніша. Доставляємо літаком. Зранку партія виїжджає з заводу, а ввечері вже в ОАЕ. На наступний день її вже можна купити. До речі, пляшка нашого молока в Дубаї коштує 6 євро.

Наскільки перспективним є ринок ЄС? Чи плануєте отримувати єврономер?

Вийти на ринок ЄС нелегко. По-перше, там багато свого органічного молока, тому здивувати українським важко. По-друге, логістика. Органічне молоко — не та продукція, яка зберігається довго. Тому більш перспективним є експорт твердих сирів. Ми працюємо в цьому напрямі.

Чи будете розширювати продуктову лінійку?

Наша стратегія — мати широку лінійку, яка б охоплювала всі популярні сегменти. Але поки ми на етапі, коли потрібно окупити інвестиції, тому зосередилися на продуктах, які купують щодня. Крім того, такі продукти, як йогурт, — недешеві у виробництві. Всі інгредієнти, які потрібно вносити, в тому числі цукор, повинні бути органічними. Більшість з цих інгредієнтів в Україні взагалі не виробляють, а імпортувати їх дорого.

Крім молочки, які ще органічні продукти мають перспективу в Україні?

Це продукти, які вживають щодня. Скажімо, хліб, овочі, крупи. До речі, ми вийшли на ринок з органічною гречкою, а також органічним медом. Крім того, бачимо запит на дитяче харчування. Думали над організацією виробництва. Але українське законодавство таке, що для того, щоб виробляти цю продукцію, потрібний фактично окремий завод. Це величезні капіталовкладення.

Минулого року в одному з інтерв’ю ви розпороли про намір виробляти органічну м’ясну продукцію. На якому етапі проект?

Ми почали виробництво, але поки працює маленький цех. Робимо для магазину органічної продукції в Новограді-Волинському і возимо в Київ для магазинів Good Wine. В Баранівці будуємо окремий завод, до кінця року він запрацює. Вироблятимемо все, що пов’язано з м’ясом, починаючи з вакумованого м’яса, напівфабрикатів до ковбас і шинки. Остаточно асортимент сформуємо, вивчивши запити мереж. Сировину використовуватимемо власну. Маємо поголів’я як ВРХ, так і свиней породи мангалиця. Щодо бренда, поки не визначилися. Однак точно буде логотип у формі замкнутого кола, яке символізує єдиний цикл від кормів і до готової продукції.

Автор интервью: Євген Пилипенко