Парламентські вибори в Казахстані: погляд з України

307

19-20 березня в Республіці Казахстан відбулися чергові парламентські вибори. Мені випала нагода відвідати Астану в якості офіційного спостерігача від України, і хотілося б в кількох реченнях підсумувати побачене і почуте.

Віддаленість Казахстану від геополітичних перипетій дозволяє правлячому режиму зберігати в державі громадянський спокій, політичну та економічну стабільність. При цьому хочу наголосити, що стабільність у даному випадку не є словом для позначення авторитаризму чи інших різновидів недемократичної політики. Це розрізнення має принциповий характер, адже в першому випадку мова йде про суспільну підтримку курсу влади, у другому – про примусове спонукання до такої підтримки.

Після повернення до України я наштовхувався на чимало критичних зауважень щодо демократичності парламентських виборів у Казахстані. Зокрема, доволі різкий висновок дали спостерігачі від ОБСЄ. Однак, зі свого боку, хочу відмітити й інший аспект, а саме реальну підтримку пропрезидентської партії «Нур Отан» більшістю громадян республіки. На тих виборчих дільницях, де мені вдалося побувати, жодних суттєвих порушень при голосуванні і підрахунку голосів не було.

Хочу наголосити, що підтримка суспільством президентського, насамперед, економічного курсу в Казахстані очевидна, скільки б порушень не зафіксували міжнародні спостерігачі. Високий кредит громадянської довіри до влади дає змогу Астані успішно долати наслідки світової економічної кризи. Думаю, Казахстан є яскравим прикладом того, як політична стабільність дозволяє вирішувати складні проблеми в економіці.

Нарешті, показовим моментом, який засвідчує відсутність політичної апатії в суспільстві, є досить висока явка виборців під час голосування. Це означає, що громадяни небайдужі за майбутнє своєї країни і бачать його з тією владою, якій віддають найбільшу підтримку.

Автор материала: Руслан Сольвар