Під маркою кіберполіції на комп’ютери українців полюють шахраї

611

Користувачам на персональні комп’ютери надходять повідомленням з вимогою сплатити штраф за порушення законодавства.

«Зафіксовано серйозне порушення законодавства України. Ваш комп’ютер був використаний з протиправною метою, а саме: перегляд і копіювання матеріалів, що містять елементи педофілії, насильства і гей-порно».

Такого змісту сповіщення користувачі ПК отримують нібито від кіберполіції України.

У повідомленні також вказується номер телефону, а користувачу комп’ютера «радять» упродовж кількох годин сплатити 450 гривень штрафу, інакше лякають позбавленням волі. Оскільки у тексті повідомлення використовуються посилання на законодавство, то отримувачів це сповіщення шокує.

«Після того, як вмикаєш комп’ютер, вистрибує віконечко із закликом: «Підтвердiть перезавантаження». Далі вказується ІР-адреса, провайдер та статус: «Ваші дані (місто, провайдер, серійний номер пристрою) успішно внесені до Єдиного реєстру правопорушень». Вказується якийсь номер. А далі: «На вас накладено адміністративне стягнення. Причина: порушення закону за ч. 1 i ч. 2 ст. 301 УК України», — розповідають люди, які отримували такі сповіщення.

Ті, хто надсилають повідомлення, пишуть, що, в разi відмови сплатити штраф, людині загрожує в’язниця на термін від 6 місяців до 7 років з позбавленням права обіймати відповідні посади або займатися відповідною діяльністю. На оплату штрафу дають всього кілька годин.

Щоправда, сповіщення написане з помилками, видно, що шахраї перекладали його з російської мови, бо замість абревіатури КК — Кримінальний кодекс, вживають УК. А от щодо вказаних норм, то в Кримінальному кодексі України справді є стаття 301. Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів. Та нема жодного слова ні в першій, ні в другій частинах цієї статті про заборону переглядати порно. І максимальне покарання, згідно з санкцiєю статтi 301, не перевищує п’яти років позбавлення волі. Якщо уважно прочитати це сповіщення, відразу стає зрозуміло: його надіслали шахраї.

«Нещодавно ми теж отримали такий вірус, — розповідає Наталка Даниленко. — На щастя, не заплатили штраф. Спершу пошукали в інтернеті, що про такі повідомлення пишуть. Й зрозуміли, що вже багато людей отримували сповіщення подібного змісту, як у нас, так і в Росії. Саме повідомлення надходить з гербом, з написом «Кіберполіція України». Тому не відразу розумієш, про що йдеться. Останнім за комп’ютером сидiв син, який бавився у гру і скачував для неї відповідну програму в інтернеті. Після цього прийшло повідомлення про «штраф». Не вірилося, що малий дивився якусь гидоту, але таки насварили його, доки не з’ясували, що й до чого. Зрештою, через такі сповіщення і сім’ї можуть розпадатися».

Тим часом у самій кіберполіції запевняють, що жодного разу нiчого такого не розсилали. «У випадку, якщо людині на персональний комп’ютер надходить подібне повідомлення чи СМС на мобільний, потрібно повідомити про це на 102, — кажуть у Карпатському управління кіберполіції Департаменту кіберполіції НП України. — І не важливо, встигли вже заплатити шахраям, чи ні».

До слова, кілька років тому шахраї прикривалися СБУ, виманюючи у користувачів ПК гроші. Дійшло до того, що люди приносили в управління Служби безпеки гроші. І згодом, як підрахували правоохоронці, серед тих, хто отримував подібне сповіщення, практично кожен третій таки перераховував зловмисникам кошти.

Автор матеріалу: Богданна Мартиник