По економіці вдарить закон про розкриття банківської таємниці

654

На початку січня Президент України Петро Порошенко підписав закон, який дає змогу розкривати для Мінфіну банківську таємницю про проточні рахунки громадян. Це необхідно для перевірки даних, які люди надавали під час оформлення соцвиплат.

Однак, експерти переконані – такими діями уряд лише додає заробітку тіньовим структурам та шкодить економіці країни.

Тепер усі банки зобов’язані надавати інформацію про поточні рахунки громадян за запитом Міністерства фінансів. Тож, якщо ви накопичуєте іноземну валюту, або ж маєте відкритий депозитний рахунок, субсидії від держави можуть забрати.

Тим часом експерти переконані: приймати такий закон лише тепер, коли населення уже півроку користується державними пільгами – нечесно. Та й кожен громадянин має право на банківську таємницю.

«Кабінет міністрів мав би бути щирим і детально роз’яснювати громадянам, які звернулися за субсидією, те, що він буде контролювати», – вважає юрист Олег Мицик.

Такий контроль Мінфіну мав би виявити нечесних громадян, котрі приховують свої статки заради отримання субсидій. Однак насправді відкриття банківської таємниці може спричинити удар по економіці, адже покупцями валюти чи власниками коштів на рахунках, незалежно від доходів, є звичайні люди.

«Що робить Президент? Підписавши цей закон, він спонукає зростання тіні. Це означає, що гроші не можна показувати в банку та у валютообміннику. Отже підуть міняти в структури, які не потребують паспорта. Там, де є адміністративна дія, відразу починає зростати тінь», – наголошує економіст Ростислав Слав’юк.

«Тим самим уряд заганяє себе у глухий кут, тому що ця філософія апріорі приречена. З точки зору економічної теорії, боротьба з народом і з бізнесом приводить уряд до втрати контролю над ситуацією і передачі цього контролю тіньовим структурам і кланам», – додає економіст Віктор Борщевський.

До слова, ще у червні у законі про субсидії був передбачений пункт про стягнення штрафу – у розмірі подвійної суми пільг – у разі надання «неповних» даних. Через супротив населення таку норму скасували.